No i ostatnia notka w tym roku, tym samym kończę dwunasty rok pisania na Notatniku. Jedna notka dziennie przez tyle czasu to lekkie szaleństwo, ale póki sprawia to frajdę i jest o czym pisać, nie zamierzam rezygnować. Zobaczymy czy w roku 2023 uda się utrzymać założony rytm. Kończąc rok i oddychając z ulgą, że się udało (czasem M ratowała mi tyłek, gdy nie chciało mi się pisać), pragnę podziękować wszystkim Wam, którzy zaglądacie na Notatnik Kulturalny. Każdy komentarz, dobre słowo, daje motywację do tego by nie rezygnować, choć przecież mój blog raczej nie ma szans konkurować z tymi gdzie wydaje się spore pieniądze na ich dopieszczenie, reklamę, zasięgi. A ja po prostu siadam na kwadrans dziennie i stukam w klawiaturę, przelewając tu swoje uczucia i refleksje. Dla mnie to ważne, jeżeli więc kto pisze że to dla niego było interesujące, to jakby miód wylany na moje serce. Dziękuję.
Zwykle ostatnia notka w roku dotyczyła podsumowania książkowego, chyba najbardziej przeze mnie lubianego (sprawdźcie co polecałem w poprzednich latach). Oczywiście nie mam zamiaru udawać, że ten wpis w jakiś realny sposób odnosi się do tego co ukazywało się na rynku książkowym - nie mam takich ambicji. Różne rzeczy trafiają na stos czytelniczy, na półki ebookowe, czy nawet do zeszyciku rzeczy "do zdobycia", sam czytam rzeczy starsze, czasem te mniej ambitne, rozrywkowe, więc te moje zapiski dotyczą tylko tego co przeczytałem sam (bo M też pisze u mnie o książkach), co zwróciło moją uwagę. Z przyjemnością zerkam na podsumowania u innych, czasem nawet mam wyrzuty sumienia, że tyle ciekawych tytułów przegapiłem, a czytałem głupotki, no ale od początku miałem takie założenie - sięgam po lektury dla przyjemności, czasem zmotywowany wyborem w DKK, czy zleceniem, ale piszę o wszystkim, nawet o mniej udanych tytułach. Po co? Trochę dla siebie, żeby pamiętać po roku, czy dwóch (tak szybko to ucieka), ale i może komuś się to przyda?
No dobra - 137 notek książkowych w tym roku, do tego 5 komiksów, 4 książki przeczytane jako recenzent wewnętrzny, więc o nich póki co nie mogę napisać. Czytane w różny sposób, bo w tym roku sporo weszło w wersji audio lub jako e-booki, ale i tak najbardziej kocham papier. Często rzeczy połykam równolegle, może stąd dużo więcej tu tytułów rozrywkowych, lekkich, bo te wchodzą po prostu szybciej. I może od nich zacznijmy.
Kryminały, thrillery, sensacje, połykam w ilościach ogromnych i wciąż nie mam dość, choć poprzeczka rośnie z roku na rok i coraz trudniej mnie zadowolić. I powiem Wam, że to był dobry rok, szczególnie jeżeli chodzi o polskich autorów. Nie wiem, czy pandemia pozwoliła im na przyspieszenie tempa pracy, ale tych tytułów w tym roku pojawiło się naprawdę bardzo wiele. Przeglądając więc listę miałem ogromny dylemat, które z tych książek wskazać jako najciekawsze w tym roku, takie które pamięta się po wielu miesiącach od przeczytania.
Nowe książki Katarzyny Bondy (chyba w tym roku aż 4), Krajewskiego (dobre zakończenie Mocka), tak lubiani przeze mnie Ostrowski, Siembieda, Kańtoch, Horst, Chmielarz, Małecki, odkrycie mrocznego Kaźmierczaka, odjechanego Michorzewskiego - to tylko ci, którzy w podsumowaniu rocznym na pewno gdzieś pojawiają się ze swoimi powieściami w mojej głowie. Ale przecież nie wymienię wszystkich. Niech to będą więc trzy tytuły: najnowszy retro kryminał Krzysztofa Bochusa Wachmistrz. Dogrywka - jak zwykle trzyma w napięciu, no i jaki klimat; bardzo miłe zaskoczenie jeżeli chodzi o pomysł na strukturę (książka w książce), czyli Horowitz Anthony i dwa tomy Morderstw w... (ale i nowa odsłona Holmesa tego autora też świetna); no i cykl o szpiegach-nieudacznikach. Cholera, Mick Herron naprawdę przywraca życie powieści szpiegowskiej, a Ulica szpiegów smakowała mi bardzo!
Trochę mniej było u mnie w tym roku fantastyki, choć wciąż sobie obiecuję, że będzie jej więcej. Na pewno frajdy dostarczyło przypomnienie sobie Łatwo być bogiem Szmidta, no i z zupełnie zinnej bajki, bo przygodowe fantasy ze szczyptą humoru, czyli dwa tomy z serii Głodnej Puszczy Marcina Mortki. No niezła była też Gniewa Miszczuk :) Jak widać panie też podczytuję.
Komiksowo - bezapelacyjnie zachwyt Sandmanem! To rzecz absolutnie kapitalna.
Idźmy dalej - dla młodszych (ale i starszych) dwie rekomendacje. Niezmiennie cykl o Małych Lichu Marty Kisiel, bo to mądre, wzruszające i zabawne książki z tak dużą ilością pozytywnych emocji, że aż się wierzyć nie chce, że dotąd mało kto tak pisał. No i coś mocniejszego - Dvořáková Petra - Wrony - cholera, to lektura która może zaboleć, szczególnie bym ją rekomendował rodzicom dorastających dzieciaków. Otwiera oczy na to jak wiele można schrzanić zupełnie nieświadomie wypowiadanymi słowami.
Co jeszcze? Ukraina. Nie mogło jej w tym roku zabraknąć jako tematu lektur. I polecam każdą z trzech przeczytanych przeze mnie książek, bo jest tego warta: Przemieszczenie, oczywiście głośny Internat Żadana i mniej znany u nas tytuł, pozornie mniej serio i bardziej awanturniczy, ale w nie mniej bolesny sposób pokazujący realia ostatnich lat w tym kraju, czyli Córeczka.
Na pewno warto sięgnąć po Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami Justyny Dąbrowskiej, bo sporo tam mądrych refleksji i słów do których warto wracać. Mariusz Szczygieł podsunął nam w tym roku coś ciekawego, ale chyba nie porwał mnie tak jak bym tego oczekiwał. Zachwyciła za to pierwsza z książek jakie zdobyłem pod koniec roku w pakiecie od wydawnictwa, które polecała mi znajoma (dzięki Magda - Paśny Buriat zasługuje na uwagę!). Książka Koronkiewicza ma w sobie lekkość, ale też sporo tam cudownych obrazów i refleksji. Takie reportaże jak Z Matką Boską na rowerze kocham! I pewnie byłaby to moja polecajka numer jeden, gdyby nie inny tytuł przeczytany w końcówce roku. Bezwzględnie Pocztówka z Mokum Piotra Oczko to tytuł zachwycający zarówno formą, jak i treścią. Wybierzcie się koniecznie w podróż do Niderlandów, udając się tam poprzez dzieła sztuki z tego kraju.
Można by jeszcze wspomnieć o opowiadaniach Joanny Bator, ale to tak świeże, że nie wiem czy to nie efekt pierwszego wrażenie.
Napiszę Wam więc jeszcze dwie rekomendacje tytułów, które siedzą w głowie pod koniec roku, a przeczytałem je już jakiś czas temu. Wells Benedict - Hard Land to cudowna, pełna nostalgii podróż do niewielkiego miasteczka, ale i do czasów gdy wkracza się w dorosłość. A Golem Macieja Płazy to wyprawa do świata, którego już nie ma, tak barwna, żywa, pełna emocji, że zatapiasz się w tym, niczym w najbardziej wciągającym thrillerze. No i ten piękny język!
W czytaniu, na półkach w kolejce i w planach sporo dobrych tytułów, więc mam nadzieję, że i w 2023 będę miał o czym pisać.
Przeczytane w roku 2022
- Akunin Borys - Maria, Maria.../Żadnych świętości
- Archer Jeffrey - Przymknięte oko sprawiedliwości
- Bator Joanna - Ucieczka niedźwiedzicy
- Berry Steve - Protokół Warszawski
- Beśka Krzysztof - Autoportret z samowarem
- Beśka Krzysztof - Rikszą do nieba
- Biały Beata - Słońca bez końca
- Björnsdóttir Sigríður Hagalín - Wyspa
- Bochus Krzysztof - Wachmistrz. Dogrywka
- Bochus Krzysztof - Wirtuoz
- Bonda Katarzyna - Zimna sprawa
- Bonda Katarzyna - O włos
- Bonda Katarzyna - Ze złości
- Bradley Nick - Kot w Tokio
- Brejdygant Igor - Wiatr
- Brejdygant Igor - Sieroty
- Chmielarz Wojciech - Cienie
- Ciszewski Marcin - Kruger III Lew
- Clift Bethany - Ostatnia na imprezie
- Cook Robin - Wirus
- Czarnecki Łukasz - Apostata
- Czarnecki Piotr - Reder'44
- Czeszumski Łukasz - Miasto gangów
- Czornyj Max - Pokuta
- Czykierda-Grabowska Agata - Oddaj to nocy
- Darda Stefan - Bisy. Czarny Wygon 3
- Dave Laura - O jedno Cię proszę
- Dąbrowska Justyna - Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami
- Dick Kay - Oni
- Duda Tamara - Córeczka
- Dvořáková Petra - Wrony
- Dziewit Meller Anna - Od jednego Lucypera
- Edwards Mark - Zło pójdzie za Tobą
- Galiński Jacek - Koniec się Pani nie udał
- Galiński Jacek - Pawełek i cała reszta
- Glukhovsky Dmitry - Witajcie w Rosji
- Głogowska Karolina - Wzorzec
- Głuszek Paweł - Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek
- Górski Artur - Przemytnik
- Grabowska Ałbena - Rzeki płyną, jak chcą
- Grabowski Andrzej Marek - Dlaczego mnie zabiłaś?
- Groff Lauren - Wyspa kobiet
- Herron Mick - Prawdziwe tygrysy
- Herron Mick - Ulica szpiegów
- Hooper John - Włosi
- Horowitz Anthony - Morderstwa w Suffolk
- Horowitz Anthony - Morderstwa w Somerset
- Horowitz Anthony - Dom jedwabny
- Horst Jørn Lier - Sprawa 1569
- Horst Jørn Lier - Bez granic
- Isaka Kotaro - Bullet Train. Zabójczy pociąg
- Izagirre Ander - Potosi. Góra, która zjada ludzi
- Jackson Lisa - Paranoja
- Jadowska Aneta - Złodziej dusz
- Jadowska Aneta - Afera na tuzin rysiów
- Jakowenko Margaryta - Przemieszczenie
- Jaros Magda - Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki
- Jaszewska Maja - Słoiczki
- Kańtoch Anna - Jesień zapomnianych
- Kawamura Genki - A gdyby tak ze świata zniknęły koty
- Kaźmierczak Maciej - Nikt
- Kaźmierczak Maciej - Porzuceni
- King Stephen - Baśniowa opowieść
- Kisiel Marta - Bazyl i Licho
- Kisiel Marta - Małe Licho i krok w nieznane
- Kisiel Marta - Nagle trup
- Komuda Jacek - Czarna bandera
- Kopańko Karol - Polski e-sport
- Koronkiewicz Wojciech - Z Matką Boską na rowerze
- Kotarski Radek - Nic bardziej mylnego
- Krajewski Marek - Błaganie o śmierć
- Krajewski Marek - Czas zdrajców
- Krajewski Marek - Demonomachia
- Krawczyk Agnieszka - Rumunia. Abastru, ciorba i wino
- Kubasiewicz Magdalena - Kołysanka dla czarownicy
- Łopatniuk Paulina - Patolodzy. Panie doktorze czy to rak?
- Machanienko Wasilij - Droga Szamana 1. Początek
- Małecki Robert - Wstyd
- Matyszczak Marta - Sopot w trzech aktach
- Matyszczak Marta - Mamy morderstwo w Mikołajkach
- McKinty Adrian - Łańcuch
- Meller Marcin - Czerwona ziemia
- Michorzewski Sławek - Wspulnicy
- Michorzewski Sławek - Urzędnik
- Milewski Piotr - Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej
- Miłoszewski Zygmunt - Hydropolis 1. Uciekaj
- Miszczuk Katarzyna Berenika - Gniewa
- Moreno-Garcia Silvia - Mexican Gothic
- Mortka Marcin - Nie ma tego złego
- Mortka Marcin - Głodna puszcza
- Mosley Walter - Ostatnie dni Ptolemeusza Greya
- Mróz Remigiusz - Projekt Riese
- Musiał Grzegorz - Dziennik włoski. Sycylia
- Oczko Piotr - Pocztówka z Mokum
- Oksanen Sofi - Psi park
- Ostrowski Jacek - Porwanie
- Ostrowski Jacek - Bibliotekarka
- Paczkowski Andrzej F. - W grobie Ci do twarzy
- Parks Adele - Kłamstwa, wszędzie kłamstwa
- Patterson James, Clinton Bill - Córka prezydenta
- Płaza Maciej - Golem
- Przydryga Ewa - Nienarodzona
- Reszka Paweł - Czarni
- Rogala Małgorzata - Ostatni skok
- Rogala Małgorzata - Kiedyś Cię odnajdę
- Rogaska Karolina - Bez wstydu. Sekspraca w Polsce
- Sayers Dorothy L. - Trup w wannie
- Siekielski Tomasz - Sejf 2. Obraz kontrolny
- Siekielski Tomasz - Sejf 3. Gniazdo Kruka
- Shinkai Makoto, Nakagawa Naruki - Ona i jej kot
- Shusterman Jarrod i Neal - Roxy
- Siembieda Maciej - Kukły
- Słowik Dominika - Samosiejki
- Sobczak Małgorzata Oliwia - Szelest
- Starosta Małgorzata - Pruskie baby
- Sulej Katarzyna - Ciałaczki
- Sykes Sam - Siedem czarnych mieczy
- Sýkora Michal - To jeszcze nie koniec
- Szczygieł Mariusz - Fakty muszą zatańczyć
- Szczygieł Mariusz - Nie ma
- Szmidt Robert J. - Łatwo być bogiem
- Sztobryn Bartłomiej - Zwiastunka
- Talko Leszek, Guzowska Marta - Mężczyzna, który zjadł orzeszki. Lucja Słotka 1
- Talko Leszek, Guzowska Marta - Milioner, który napisał testamenty
- Wells Benedict - Hard Land
- Werner Karol - Rower to jest świat
- Winnik Sylwia - Tymek, czarny kot i zagadka pałacu Marianny
- Witten Matt - Życzę mu śmierci
- Witwicki Piotr - Znikająca Polska
- Włodek Ludwika - Buntowniczki z Afganistanu
- Wolwowicz Katarzyna - Fałszywe tropy
- Wójcik Michał - Bogna Tyrmanda
- Yu Charles - Ucieczka z Chinatown
- Zima Marta - Którędy na K2
- Żadan Serhij - Internat
- Żmiejewska Ida - Warszawianka
- Autorzy różni - Szepty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz