sobota, 31 grudnia 2022

Przeczytane 2022, czyli lekkie czy poważne

No i ostatnia notka w tym roku, tym samym kończę dwunasty rok pisania na Notatniku. Jedna notka dziennie przez tyle czasu to lekkie szaleństwo, ale póki sprawia to frajdę i jest o czym pisać, nie zamierzam rezygnować. Zobaczymy czy w roku 2023 uda się utrzymać założony rytm. Kończąc rok i oddychając z ulgą, że się udało (czasem M ratowała mi tyłek, gdy nie chciało mi się pisać), pragnę podziękować wszystkim Wam, którzy zaglądacie na Notatnik Kulturalny. Każdy komentarz, dobre słowo, daje motywację do tego by nie rezygnować, choć przecież mój blog raczej nie ma szans konkurować z tymi gdzie wydaje się spore pieniądze na ich dopieszczenie, reklamę, zasięgi. A ja po prostu siadam na kwadrans dziennie i stukam w klawiaturę, przelewając tu swoje uczucia i refleksje. Dla mnie to ważne, jeżeli więc kto pisze że to dla niego było interesujące, to jakby miód wylany na moje serce. Dziękuję.

Zwykle ostatnia notka w roku dotyczyła podsumowania książkowego, chyba najbardziej przeze mnie lubianego (sprawdźcie co polecałem w poprzednich latach). Oczywiście nie mam zamiaru udawać, że ten wpis w jakiś realny sposób odnosi się do tego co ukazywało się na rynku książkowym - nie mam takich ambicji. Różne rzeczy trafiają na stos czytelniczy, na półki ebookowe, czy nawet do zeszyciku rzeczy "do zdobycia", sam czytam rzeczy starsze, czasem te mniej ambitne, rozrywkowe, więc te moje zapiski dotyczą tylko tego co przeczytałem sam (bo M też pisze u mnie o książkach), co zwróciło moją uwagę. Z przyjemnością zerkam na podsumowania u innych, czasem nawet mam wyrzuty sumienia, że tyle ciekawych tytułów przegapiłem, a czytałem głupotki, no ale od początku miałem takie założenie - sięgam po lektury dla przyjemności, czasem zmotywowany wyborem w DKK, czy zleceniem, ale piszę o wszystkim, nawet o mniej udanych tytułach. Po co? Trochę dla siebie, żeby pamiętać po roku, czy dwóch (tak szybko to ucieka), ale i może komuś się to przyda?
 

No dobra - 137 notek książkowych w tym roku, do tego 5 komiksów, 4 książki przeczytane jako recenzent wewnętrzny, więc o nich póki co nie mogę napisać. Czytane w różny sposób, bo w tym roku sporo weszło w wersji audio lub jako e-booki, ale i tak najbardziej kocham papier. Często rzeczy połykam równolegle, może stąd dużo więcej tu tytułów rozrywkowych, lekkich, bo te wchodzą po prostu szybciej. I może od nich zacznijmy.Kryminały, thrillery, sensacje, połykam w ilościach ogromnych i wciąż nie mam dość, choć poprzeczka rośnie z roku na rok i coraz trudniej mnie zadowolić. I powiem Wam, że to był dobry rok, szczególnie jeżeli chodzi o polskich autorów. Nie wiem, czy pandemia pozwoliła im na przyspieszenie tempa pracy, ale tych tytułów w tym roku pojawiło się naprawdę bardzo wiele. Przeglądając więc listę miałem ogromny dylemat, które z tych książek wskazać jako najciekawsze w tym roku, takie które pamięta się po wielu miesiącach od przeczytania. 

Nowe książki Katarzyny Bondy (chyba w tym roku aż 4), Krajewskiego (dobre zakończenie Mocka), tak lubiani przeze mnie Ostrowski, Siembieda, Kańtoch, Horst, Chmielarz, Małecki, odkrycie mrocznego Kaźmierczaka, odjechanego Michorzewskiego - to tylko ci, którzy w podsumowaniu rocznym na pewno gdzieś pojawiają się ze swoimi powieściami w mojej głowie. Ale przecież nie wymienię wszystkich. Niech to będą więc trzy tytuły: najnowszy retro kryminał Krzysztofa Bochusa Wachmistrz. Dogrywka - jak zwykle trzyma w napięciu, no i jaki klimat; bardzo miłe zaskoczenie jeżeli chodzi o pomysł na strukturę (książka w książce), czyli Horowitz Anthony i dwa tomy Morderstw w... (ale i nowa odsłona Holmesa tego autora też świetna); no i cykl o szpiegach-nieudacznikach. Cholera, Mick Herron naprawdę przywraca życie powieści szpiegowskiej, a Ulica szpiegów smakowała mi bardzo!    


 

Trochę mniej było u mnie w tym roku fantastyki, choć wciąż sobie obiecuję, że będzie jej więcej. Na pewno frajdy dostarczyło przypomnienie sobie Łatwo być bogiem Szmidta, no i z zupełnie zinnej bajki, bo przygodowe fantasy ze szczyptą humoru, czyli dwa tomy z serii Głodnej Puszczy Marcina Mortki. No niezła była też Gniewa Miszczuk :) Jak widać panie też podczytuję.

Komiksowo - bezapelacyjnie zachwyt Sandmanem! To rzecz absolutnie kapitalna.   


 

Idźmy dalej - dla młodszych (ale i starszych) dwie rekomendacje. Niezmiennie cykl o Małych Lichu Marty Kisiel, bo to mądre, wzruszające i zabawne książki z tak dużą ilością pozytywnych emocji, że aż się wierzyć nie chce, że dotąd mało kto tak pisał. No i coś mocniejszego - Dvořáková Petra - Wrony - cholera, to lektura która może zaboleć, szczególnie bym ją rekomendował rodzicom dorastających dzieciaków. Otwiera oczy na to jak wiele można schrzanić zupełnie nieświadomie wypowiadanymi słowami. 

 

 


 

Co jeszcze? Ukraina. Nie mogło jej w tym roku zabraknąć jako tematu lektur. I polecam każdą z trzech przeczytanych przeze mnie książek, bo jest tego warta: Przemieszczenie, oczywiście głośny Internat Żadana i mniej znany u nas tytuł, pozornie mniej serio i bardziej awanturniczy, ale w nie mniej bolesny sposób pokazujący realia ostatnich lat w tym kraju, czyli Córeczka.

 


Na pewno warto sięgnąć po
Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami Justyny Dąbrowskiej, bo sporo tam mądrych refleksji i słów do których warto wracać. Mariusz Szczygieł podsunął nam w tym roku coś ciekawego, ale chyba nie porwał mnie tak jak bym tego oczekiwał. Zachwyciła za to pierwsza z książek jakie zdobyłem pod koniec roku w pakiecie od wydawnictwa, które polecała mi znajoma (dzięki Magda - Paśny Buriat zasługuje na uwagę!). Książka Koronkiewicza ma w sobie lekkość, ale też sporo tam cudownych obrazów i refleksji. Takie reportaże jak Z Matką Boską na rowerze  kocham! I pewnie byłaby to moja polecajka numer jeden, gdyby nie inny tytuł przeczytany w końcówce roku. Bezwzględnie Pocztówka z Mokum Piotra Oczko to tytuł zachwycający zarówno formą, jak i treścią. Wybierzcie się koniecznie w podróż do Niderlandów, udając się tam poprzez dzieła sztuki z tego kraju. 

 


Można by jeszcze wspomnieć o opowiadaniach Joanny Bator, ale to tak świeże, że nie wiem czy to nie efekt pierwszego wrażenie.
Napiszę Wam więc jeszcze dwie rekomendacje tytułów, które siedzą w głowie pod koniec roku, a przeczytałem je już jakiś czas temu.
Wells Benedict - Hard Land to cudowna, pełna nostalgii podróż do niewielkiego miasteczka, ale i do czasów gdy wkracza się w dorosłość. A Golem Macieja Płazy to wyprawa do świata, którego już nie ma, tak barwna, żywa, pełna emocji, że zatapiasz się w tym, niczym w najbardziej wciągającym thrillerze. No i ten piękny język!

W czytaniu, na półkach w kolejce i w planach sporo dobrych tytułów, więc mam nadzieję, że i w 2023 będę miał o czym pisać. 

 

Przeczytane w roku 2022

 1. Akunin Borys - Maria, Maria.../Żadnych świętości  
 2. Archer Jeffrey - Przymknięte oko sprawiedliwości
 3. Bator Joanna - Ucieczka niedźwiedzicy
 4. Berry Steve - Protokół Warszawski
 5. Beśka Krzysztof - Autoportret z samowarem
 6. Beśka Krzysztof - Rikszą do nieba 
 7. Biały Beata - Słońca bez końca
 8. Björnsdóttir Sigríður Hagalín - Wyspa 
 9. Bochus Krzysztof - Wachmistrz. Dogrywka 
 10. Bochus Krzysztof - Wirtuoz
 11. Bonda Katarzyna - Zimna sprawa
 12. Bonda Katarzyna - O włos
 13. Bonda Katarzyna - Ze złości 
 14. Bradley Nick - Kot w Tokio 
 15. Brejdygant Igor - Wiatr
 16. Brejdygant Igor - Sieroty 
 17. Chmielarz Wojciech - Cienie 
 18. Ciszewski Marcin - Kruger III Lew 
 19. Clift Bethany - Ostatnia na imprezie 
 20. Cook Robin - Wirus 
 21. Czarnecki Łukasz - Apostata
 22. Czarnecki Piotr - Reder'44 
 23. Czeszumski Łukasz - Miasto gangów
 24. Czornyj Max - Pokuta
 25. Czykierda-Grabowska Agata - Oddaj to nocy
 26. Darda Stefan - Bisy. Czarny Wygon 3 
 27. Dave Laura - O jedno Cię proszę
 28. Dąbrowska Justyna - Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami
 29. Dick Kay - Oni
 30. Duda Tamara - Córeczka
 31. Dvořáková Petra - Wrony 
 32. Dziewit Meller Anna - Od jednego Lucypera
 33. Edwards Mark - Zło pójdzie za Tobą
 34. Galiński Jacek - Koniec się Pani nie udał
 35. Galiński Jacek - Pawełek i cała reszta
 36. Glukhovsky Dmitry - Witajcie w Rosji 
 37. Głogowska Karolina - Wzorzec 
 38. Głuszek Paweł - Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek
 39. Górski Artur - Przemytnik
 40. Grabowska Ałbena - Rzeki płyną, jak chcą
 41. Grabowski Andrzej Marek - Dlaczego mnie zabiłaś? 
 42. Groff Lauren - Wyspa kobiet 
 43. Herron Mick - Prawdziwe tygrysy
 44. Herron Mick - Ulica szpiegów 
 45. Hooper John - Włosi
 46. Horowitz Anthony - Morderstwa w Suffolk
 47. Horowitz Anthony - Morderstwa w Somerset  
 48. Horowitz Anthony - Dom jedwabny 
 49. Horst Jørn Lier - Sprawa 1569 
 50. Horst Jørn Lier - Bez granic 
 51. Isaka Kotaro - Bullet Train. Zabójczy pociąg 
 52. Izagirre Ander - Potosi. Góra, która zjada ludzi
 53. Jackson Lisa - Paranoja 
 54. Jadowska Aneta - Złodziej dusz  
 55. Jadowska Aneta - Afera na tuzin rysiów
 56. Jakowenko Margaryta - Przemieszczenie 
 57. Jaros Magda - Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki
 58. Jaszewska Maja - Słoiczki
 59. Kańtoch Anna - Jesień zapomnianych 
 60. Kawamura Genki - A gdyby tak ze świata zniknęły koty 
 61. Kaźmierczak Maciej - Nikt
 62. Kaźmierczak Maciej - Porzuceni 
 63. King Stephen - Baśniowa opowieść
 64. Kisiel Marta - Bazyl i Licho 
 65. Kisiel Marta - Małe Licho i krok w nieznane 
 66. Kisiel Marta - Nagle trup 
 67. Komuda Jacek - Czarna bandera 
 68. Kopańko Karol - Polski e-sport
 69. Koronkiewicz Wojciech - Z Matką Boską na rowerze  
 70. Kotarski Radek - Nic bardziej mylnego 
 71. Krajewski Marek - Błaganie o śmierć
 72. Krajewski Marek - Czas zdrajców
 73. Krajewski Marek - Demonomachia
 74. Krawczyk Agnieszka - Rumunia. Abastru, ciorba i wino
 75. Kubasiewicz Magdalena - Kołysanka dla czarownicy
 76. Łopatniuk Paulina - Patolodzy. Panie doktorze czy to rak? 
 77. Machanienko Wasilij - Droga Szamana 1. Początek
 78. Małecki Robert - Wstyd
 79. Matyszczak Marta - Sopot w trzech aktach 
 80. Matyszczak Marta - Mamy morderstwo w Mikołajkach 
 81. McKinty Adrian - Łańcuch
 82. Meller Marcin - Czerwona ziemia 
 83. Michorzewski Sławek - Wspulnicy
 84. Michorzewski Sławek - Urzędnik
 85. Milewski Piotr - Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej 
 86. Miłoszewski Zygmunt - Hydropolis 1. Uciekaj 
 87. Miszczuk Katarzyna Berenika - Gniewa 
 88. Moreno-Garcia Silvia - Mexican Gothic 
 89. Mortka Marcin - Nie ma tego złego
 90. Mortka Marcin - Głodna puszcza 
 91. Mosley Walter - Ostatnie dni Ptolemeusza Greya 
 92. Mróz Remigiusz - Projekt Riese 
 93. Musiał Grzegorz -  Dziennik włoski. Sycylia
 94. Oczko Piotr - Pocztówka z Mokum
 95. Oksanen Sofi - Psi park
 96. Ostrowski Jacek - Porwanie 
 97. Ostrowski Jacek - Bibliotekarka
 98. Paczkowski Andrzej F. - W grobie Ci do twarzy
 99. Parks Adele - Kłamstwa, wszędzie kłamstwa
 100. Patterson James, Clinton Bill - Córka prezydenta
 101. Płaza Maciej - Golem 
 102. Przydryga Ewa -  Nienarodzona 
 103. Reszka Paweł - Czarni
 104. Rogala Małgorzata - Ostatni skok
 105. Rogala Małgorzata - Kiedyś Cię odnajdę 
 106. Rogaska Karolina - Bez wstydu. Sekspraca w Polsce 
 107. Sayers Dorothy L. - Trup w wannie
 108. Siekielski Tomasz - Sejf 2. Obraz kontrolny
 109. Siekielski Tomasz - Sejf 3. Gniazdo Kruka
 110. Shinkai Makoto, Nakagawa Naruki - Ona i jej kot 
 111. Shusterman Jarrod i Neal - Roxy
 112. Siembieda Maciej - Kukły
 113. Słowik Dominika - Samosiejki 
 114. Sobczak Małgorzata Oliwia - Szelest 
 115. Starosta Małgorzata - Pruskie baby
 116. Sulej Katarzyna - Ciałaczki
 117. Sykes Sam - Siedem czarnych mieczy
 118. Sýkora Michal - To jeszcze nie koniec
 119. Szczygieł Mariusz - Fakty muszą zatańczyć  
 120. Szczygieł Mariusz - Nie ma
 121. Szmidt Robert J. -  Łatwo być bogiem 
 122. Sztobryn Bartłomiej - Zwiastunka
 123. Talko Leszek, Guzowska Marta - Mężczyzna, który zjadł orzeszki. Lucja Słotka 1
 124. Talko Leszek, Guzowska Marta - Milioner, który napisał testamenty
 125. Wells Benedict - Hard Land
 126. Werner Karol - Rower to jest świat
 127. Winnik Sylwia - Tymek, czarny kot i zagadka pałacu Marianny
 128. Witten Matt - Życzę mu śmierci
 129. Witwicki Piotr - Znikająca Polska
 130. Włodek Ludwika - Buntowniczki z Afganistanu
 131. Wolwowicz Katarzyna - Fałszywe tropy
 132. Wójcik Michał - Bogna Tyrmanda
 133. Yu Charles - Ucieczka z Chinatown
 134. Zima Marta - Którędy na K2  
 135. Żadan Serhij - Internat
 136. Żmiejewska Ida - Warszawianka 
 137. Autorzy różni - Szepty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz