środa, 29 czerwca 2022

Rower to jest świat - Karol Werner, czyli raczej dla początkujących, ale bardzo praktyczna rzecz

Książka do kupienia chyba tylko u autora (https://rowertojestswiat.pl) i na allegro, bo wydana własnym sumptem (manufaktura książek), jeżeli jednak lubicie jazdę rowerem, to zachęcam, by mimo sporej ceny sięgnąć po ten tytuł. Raczej będzie to fajna pozycja dla początkujących, bo pewnie ludzie, którzy zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz sami by mogli podsunąć podobne porady i pomysły na wycieczki. Ale może nawet o oni znajdą tu dla siebie trochę inspiracji. Karol Werner od dłuższego czasu buduje swój profil i wrzuca świetne filmy z wycieczek na swoim kanale kołem się toczy, do tego robi kursy montażu filmów, a jego zdjęcia (tu jest ich sporo!) robią wrażenie. W książce co prawda skupia się głównie na naszym kraju i najbliższej okolicy, ale na swoim koncie ma już dużo dalsze wypady na dwóch kółkach, może i o nich trochę kiedyś napisze. Zastanawiam się czy nie byłoby to nawet ciekawsze niż suche w sumie dość porady. Niby sporo osób szuka tego typu informacji: jaki śpiwór, jaka kuchenka itp. Gadżeciarzy nie brakuje, a jak ktoś ma kasę to sprawi, że będzie miał komfort i nic go nie zaskoczy. Ja raczej do takich osób nie należę, jadę często na spontanie i choć może czasem nie jestem przygotowany idealnie, to traktuję to jako przygodę. Przede mną jeszcze wypady dłuższe, kilkudniowe, choć zważywszy na swoje lata chyba też nastawiłbym się na komfort i ciepły prysznic. Dlatego porady praktyczne, kompendium wiedzy przeleciałem dość pobieżnie - to część pierwsza książki, zajmująca może 1/4. Najciekawszy jest wstęp, gdy Karol opowiada o sobie, o swoich obawach i przełamywaniu się do wypraw, swoje przygotowania (np. do podjazdów w Alpach). Potem idą porady praktyczne od sprzętu, wyposażenia, rozbijania biwaku, planowania tras (fajnie, że jest trochę wskazówek co do używania appek), trzymania kasy itp. Może dla kogoś to właśnie będzie przydatne, ja przekartkowałem pobieżnie. Choć porady na temat miejsc do szukania kogoś na wyprawę, żeby nie jechać samotnie, być może wykorzystam - najczęściej jeżdżę sam.

No i druga część.

Niby tras mamy sporo, niektóre z nich mają już status kultowych, a wciąż powstają kolejne. Karol jednak proponuje zwykle konkretne wycieczki, od jedno do kilkudniowych, wykorzystując jedynie ich fragmenty, nawet czasem je modyfikując. Każda wycieczka to fotki, mapa, wykres z różnicami poziomów, informacje m.in. o nawierzchni, utrudnieniach, noclegach, ruchu samochodowym. Od strony praktycznej całkiem nieźle - są kilometry, ewentualne objazdy, w większości tras pojawia się też dłuższy opis zawierający całą trasę, z najciekawszymi miejscami. Wszystkie takie rzeczy zaznaczone na mapce przy każdej z wycieczek są też do pobrania przez link lub kod QR, tak żeby od razu wgrać ślad GPS np. do telefonu. Od wybrzeża po góry, od jezior przez liczne biegi rzek - widać, że to natura przyciąga Karola w szczególny sposób, ale to fajnie. Choć uważam, że warto by uzupełnić trasy o informacje na temat miejsc wartych odwiedzenia (np. godziny otwarcia zamku, czy muzeum), bo należę do ludzi, którzy chętnie zsiadają z siodełka nie tylko po to by pobyczyć się nad wodą, to zawsze można potem zrobić to już samemu przed wyjazdem. Jakiś wstęp, pomysł macie, nie musicie go przecież wykorzystać kropka w kropkę, choć porady tu zawarte są sensowne (np. rozłożenie jakiejś trasy na więcej niż jeden dzień). Takich wycieczek jest tu 35 i obejmują również Niemcy, Czechy i Słowację. A każdy kto kupi u autora bardziej wypasiony pakiet, ma obietnicę przesłania kolejnych uzupełnień do książki np. kolejnych tras. 
Dla miłośników dwóch kółek, których w Polsce coraz więcej, fajna rzecz.Nic tylko pakować sakwy i ruszać. W najbliższe wakacje mam w planach przynajmniej 3 wyjazdowe trasy, zobaczymy co uda się zrobić...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz