niedziela, 4 grudnia 2022

Tamara Łempicka - Virginie Greiner, Daphné Collignon, czyli elegancka, fascynująca, odważna

Wciąż jakoś nie po drodze mi na wystawę do Konstancina, choć to już ostatnie dni, ale może jeszcze zdążę. Na razie jeszcze w głowie wystawa lubelska twórczości Tamary Łempickiej, zdecydowanie jednak mi mało. Nic więc dziwnego, że gdy wczoraj byłem w bibliotece w Ożarowie Mazowieckim, gdzie znajomi organizowali wymiankę książek, zobaczyłem wśród komiksów wydawnictwo Marginesów poświęcone artystce, nie mogłem się oprzeć. Towarzystwo czekało aż skończę lekturę :) Choć sama kreska jakoś bardzo nie powala, kompozycja rysunków jest dość klasyczna, to muszę przyznać, że trochę ona oddaje też klimat jej twórczości. Nie kolorystycznie, bo tu jest dużo sepii, ale raczej w uwypuklaniu pewnych fragmentów ciała w wyraźniejszy sposób. No i fantastycznie w tą historię obrazkową wpisane są jej prace! 

Warto zaznaczyć, że to nie jest biografia. To jedynie mały fragmencik jej życiorysu, gdy już w pewnych kręgach była znana, ale wciąż chyba niezbyt szeroko. Udało się uchwycić jednak sporo ważnych z punktu widzenia jej osobowości spraw: niełatwe stosunki z mężem, skupienie się na tworzeniu, duża swoboda obyczajowa, chęć spróbowania jak najwięcej... Niby to tylko krótki wycinek, skupiony na jednej ze znajomości z modelką, która pojawi się na jej pracach, a jednak można Łempicką trochę poznać. Czy to uproszczone? Pewnie tak. Nie da się opowiedzieć wszystkiego na 50 stronach obrazków, do tego pewnie trzeba by wielkich biografii, ale twórcy tego komiksu (i wydawca) zadbali o notkę na końcu i to nie jakąś króciutką, ale kilkustronicowe wypunktowanie najważniejszych spraw o jakich warto pamiętać - od pochodzenia, miejsca zamieszkiwania, przez jej upodobania, styl i tematykę prac, aż po popularność jaką osiągnęła. Jest to więc dobra okazja i sposób, by ją bliżej poznać.
Wydawca o tym albumie napisał tak:
Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara de Lempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.
Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!
Komiks Tamara Łempicka autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz