środa, 30 grudnia 2020

Przeczytane 2020, czyli czasu na czytanie było sporo

Ostatnie podsumowanie tego roku i jutro na blogu już chyba cisza :) Kupiłem sobie fotel bujany, zrobię dużo herbaty i Sylwester będzie pod kocykiem i z książką. Czyli tak jak lubię.
Nie ukrywam, że to moje ulubione z całorocznych postanowień, książki pamiętam najlepiej, więc najłatwiej mi potem wskazywać te z nich, które były najciekawsze w danym roku. Statystycznie - dobry rok, bo to aż 156 tytułów. Dużo? Niby tak, ale część z nich to rzeczy krótkie, dla młodzieży, to przeczytania w kilka godzin. No i pomaga to, że czytam nie tylko w papierze, ale i w e-, słucham audio, więc kilka tytułów równolegle na pewno pomaga w tym, by czytało się szybciej i więcej. Listy tego co bym chciał przeczytać i tak raczej się wydłużają, a nie skracają. Staram się jednak ograniczać czytanie jedynie nowości od wydawców, a sięgać po to co po prostu budzi ciekawość.

Pandemia sprawiła, że tego czasu na czytanie było sporo, to właśnie lektury czasem pomagały w tym, by uciec myślami przed różnymi bardziej ponurymi myślami. Pełną listę notek z tego roku znajdziecie na dole. Ale zanim kilka rekomendacji, to jeszcze małe podsumowania, czyli to co ważne, ciekawe i nowe.
Bardzo sprawdza mi się EMPIK GO. Co prawda wybór do audio i do ebooków jest dość skromny, za to korzyści zniżkowe już dawno zrekompensowały mi wydatek na kartę. Na razie z innymi stronami audio nie eksperymentuję, bo też tempo słuchania mam niewielkie, więc co kilka tygodni zawsze coś tam sobie wypatrzę (teraz np. kontynuacja Kastora Miłoszewskiego).

Kody Legimi - korzystam nie z abonamentu płatnego, tylko z darmowych kodów z biblioteki i uważam to za fantastyczny pomysł. Będzie ciężko jak mi się skończy ta możliwość, bo biblioteczka budowana "na zapas" to u mnie i córki już chyba około 100 tytułów w kolejce. Wybór nie jest pełny, ale naprawdę ogromny, na pewno nie ma audio, ale ebooków cała masa. 

Fajne na pewno były spotkania autorskie, które przeniosły się do sieci. Nie zawsze byłeś w stanie pojechać do innego miasta, a tu proszę. Nawet wręczanie nagród Wielkiego Kalibru online. Wiadomo, że nie ma autografu, atmosfera nie ta sama, ale dla przeciętnego czytelnika to fajne doświadczenie - premiery książek, wywiady, większa aktywność pisarzy choćby na FB (nawet książki pisane online w odcinkach), to akurat plusy całej tej cholernej pandemii.

Odkrycie jeżeli chodzi o wydawców. Chyba Pauza. Na razie to gromadzenie zachłanne tego co wydają (tak jak do dziś mam z Dowodami na istnienie), ale już coś za mną i czuję, że to dobra droga - mniej, a większa selekcja. No i może wyróżnienie dla VESPER za piękne wydania nie tylko klasyki, ale i debiutów w gatunku groza/horror. Takie książki to aż przyjemność kupować (a cena w odróżnieniu od innych nie przeraża).

Chyba tyle wstępu, to teraz bardziej szczegółowo.


Jak zwykle cała masa przeczytanych kryminałów, thrillerów - no co zrobię, że jeszcze mi się nie znudziło? Oczywiście, coraz częściej kręcę nosem, nawet znani i lubiani nie zawsze potrafią mnie usatysfakcjonować, ale parę razy był ten dreszcz przyjemności i ekscytacji. Powracałem do tych, których już poznałem i polubiłem, ale było też kilka nowych dla mnie odkryć. Cykl Szamałka naprawdę jest czymś fajnym i nowym (taki cyber-thriller kryminalny), podobnie zachwycił mnie mroczny cykl Szczygielskiego, do listy autorów do obserwowania dopisuję sobie też Ziembińskiego. No i Bednarek - czekam na zakończenie trylogii, ale to jest chore! Parabellum Mroza okazało się bardzo dobrym czytadłem i nawet nie wiem czy nie lepszym do jego nowych rzeczy. 


Frajdy dostarczył nowy Horst  (Zła wola trzyma poziom), podobał się Siembieda, rozbawił kolejny Galiński Jacek  z panią Zofią i Jacek Ostrowski z mecenas Lewandowską.
Mocno reklamowany sensacyjny Miłoszewski Zygmunt - Kwestia ceny (książka na wielkich bilbordach to rzadkość), był przyjemny, choć podobnie jak przy Bezcennym - mam poczucie miałkości i schematyczności takiej literatury, wolę jednak kryminały.
No a jaka książka by zajęła pierwsze miejsce w tym gatunku? Wyróżnienie dla Wyrwy Chmielarza, ale puchar powędruje do Krzysztofa Bochusa. Jego Wachmistrz ma świetny klimat, nie wiem czy to nie najlepsza część cyklu o radcy Christianie Abellu. Brawa!

Z rzeczy lżejszych warto chyba dorzucić jeszcze Martę Kisiel, bo po jej tytuły sięgam z ogromną przyjemnością, obojętnie czy są pisane dla dzieci (
Małe Licho i lato z diabłem), czy dla starszych. No i w roku 2020, w czasie pandemii, zafundowałem sobie wreszcie lekturę całego cyklu Szczury Wrocławia Szmidta. Ciarki przechodzą... Choć za oknem przecież zombie nie ma.

Reportaż i popularnonaukowe. Czasem bywało poważnie, czasem mniej (Janina Bąk o statystyce albo Ludzie. Krótka historia, o tym jak spieprzyliśmy wszystko). Szczygieł sprawił, że po raz kolejny mam ochotę wrócić do Pragi (Osobisty przewodnik), a Karczewski zachwycił tym z jaką pasją można pisać o zwierzętach (Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach). Pod koniec roku sporą przyjemność sprawiła lektura Kolekcjonera porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, ale warto wspomnieć jeszcze o jednym tytule. Najnowsza książka Jacka Hugo-Badera, czyli Szamańska choroba kupiona w puli przedsprzedaży więc z autografem i do dziś cieszę się z tej decyzji. Dlaczego? Ano dlatego, że postanowiłem oddać swój egzemplarz na aukcję WOŚP i choć do końca jeszcze 10 dni, jej cena wielokrotnie przekracza już cenę nowego egzemplarza. To się nazywa dobrze wykorzystany zakup. Może i Wy skorzystacie? Wszystkie aukcje naszego lokalnego sztabu tu.   

Wśród czytanych przez mnie rzeczy, choć dominują na liście rzeczy lekkie i łatwe (nawet z kobiecymi erotykami zacząłem eksperymentować, chcąc zobaczyć jaki to poziom literacki), to największą frajdę sprawiają te, które zapamiętuje się na długo, które czasem wywracają trzewia na drugą stronę, które budzą emocje. I wybaczcie, że wśród moich rekomendacji są w większości tytuły nie z ostatniego roku - nie ograniczam się jedynie do nowości, a właśnie z radością nadrabiam zaległości. Ale wśród moich zachwytów jest też rzecz tegoroczna i ona chyba będzie miała miejsce pierwsze wśród wszystkich innych. O niej więc na koniec.

Ward Jesmyn - Śpiewajcie, z prochów śpiewajcie

Wicha Marcin - Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Iweala Uzodinma - Ani złego słowa

Nunez Sigrid - Przyjaciel 

Każda z powyższych książek mówi o sprawach trudnych. O śmierci. Tęsknocie. Cierpieniu. I cudowne jest to, że po pierwsze mówią właśnie o tym co bolesne, pomagają spojrzeć na pewne rzeczy inaczej, ale ważne jest też to, że są pięknie napisane. Tu prawie każde zdanie się smakuje i przeżywa. 

Do listy rekomendacji dorzucam też nowego Salmana Rushdie - jego Quichotte jest zabawny, chwilami ostry i jest cudowną mieszanką gatunków, symboli, odniesień do popkultury.
Książkę Jakuba Żulczyka
Wzgórze psów znajdziecie w notkach co prawda w roku 2019, ale ja dopiero w tym roku dopisałem do tego co pisała M kilka zdań. I wciąż ona we mnie siedzi. Co prawda można wskazać kilka podobnych "powrotów" literackich do tajemnic z przeszłości, do miejsc młodości (choćby Zimowla), spojrzenia na niewielkie miasteczka i ich sprawy, których z perspektywy stolicy się nie rozumie (z tegorocznych choćby Potop), ale to właśnie Żulczyk najbardziej mną wstrząsnął, był realistyczny, a jednocześnie nie wchodził w tony publicysty.
 

 

A na miejscu pierwszym?
Słyszałem opinie, że to książka tak powielająca poprzednie pomysły autora, że nie zaskakuje. No to w takim razie ja wszystko mam przed sobą, bo to dopiero pierwsze spotkanie z Jakubem Małeckim. Emocjonalne i poruszające.
Saturnin to po prostu literatura piękna. 


I chyba tyle podsumowań. Chyba, że będę pisał o tym co już przeczytane, ale nie zdążyłem o tym napisać. Albo o planach czytelniczych. Zamiast tego i sobie i Wam, życzę po prostu dobrych lektur, takich, przy których zatracamy się na długie godziny, które pamięta się potem miesiącami.




 Przeczytane 2020


  1. Akunin Borys - Młokos i Diabeł/Cierpienie złamanego serca
  2. Akunin Borys - Latający słoń/Dzieci księżyca
  3. Anderson Sophie - Dom na kurzych łapkach
  4. Archer Jeffrey - Nic bez ryzyka
  5. Bąk Janina - Statystycznie rzec biorąc  
  6. Bednarek Adrian - Inspiracja
  7. Bednarek Adrian - Obsesja
  8. Bengtsson T. Jonas -  Życie Sus
  9. Bester Alfred - Człowiek do przeróbki 
  10. Bichalska Anna - Znak kukułki
  11. Bob-Wabsberg Raphael - Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii
  12. Bochus Krzysztof - Wachmistrz
  13. Bochus Krzysztof - Boski znak
  14. Bojarski Piotr - Fiedler. Głód świata
  15. Borowicz Bartek - Borówka Music. 15 lat w trasie koncertowej 
  16. Brejdygant Igor - Szadź
  17. Brum Eliane - Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii 
  18. Carter Rachel E. - Czarny mag. Kandydatka
  19. Carter Rachel E. - Ostatnia walka
  20. Chmielarz Wojciech - Wyrwa (i słuchowisko Historia Ułana) 
  21. Cielesz Ewa - Pochyłe niebo. Ważka 
  22. Clancy Tom - Polowanie na Czerwony Październik
  23. Clancy Tom - Czas patriotów
  24. Clancy Tom/Marc Cameron - Władza i imperium 
  25. Clark Julie - Ostatni lot
  26. Cygler Hanna - Złodziejki świąt
  27. Czubaj Mariusz - Cios kończący
  28. Czyżowa Jelena - Czas kobiet 
  29. Ćwirlej Ryszard - Jedyne wyjście 
  30. Ćwirlej Ryszard - Szybki szmal
  31. Darda Stefan - Jedna krew 
  32. Dehnel Jacek - Lala 
  33. Dukaj Jacek - Imperium chmur
  34. Flood Helene - Psychoterapeutka
  35. Gacek Katarzyna - Supercepcja (tomy 1-4, czyli Początek, Podwójny spisek, Sekret ulicy Ciemnej, Porwanie 
  36. Galbraith Robert - Zabójcza biel
  37. Galiński Jacek - Kratki się pani odbiły 
  38. Getner Jacek - Pan Przypadek i cykliści 
  39. de Giovanii Maurizio - Metoda krokodyla
  40. Gołkowski Michał - Ołowiany świt
  41. Gordon Charlotte - Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley
  42. Hałas Salcia - Potop
  43. Hannah Kristin - Wielka samotność  
  44. Hannah Kristin - Magiczna chwila
  45. Herman Leszek - Zbawiciel 
  46. Horst Jørn Lier - Zła wola
  47. Hugo-Bader Jacek - Szamańska choroba 
  48. Iweala Uzodinma - Ani złego słowa
  49. Jacobsen Roy - Oczy z Rigela
  50. Jameson Hanna - Ostatni
  51. Jasanoff Maya - Joseph Conrad i narodziny globalnego świata
  52. Jensen Jens Henrik - Lupus
  53. Jodełka Joanna - Córka nieboszczyka 
  54. Kalinowski Grzegorz - Gra w oczko
  55. Kalinowski Grzegorz - Załoga 
  56. Karczewski Jacek - Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach 
  57. Kaye M. M. - Dalekie pawilony
  58. Kącki Marcin - Oświęcim. Czarna zima 
  59. Kim Renata - Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy domowej
  60. King Stephen - Znalezione nie kradzione 
  61. Kisiel Marta - Oczy uroczne  
  62. Kisiel Marta - Płacz
  63. Kisiel Marta - Małe Licho i lato z diabłem
  64. Kordel Magdalena - Bo nadal cię kocham
  65. Koziarek Magdalena - Piotrek i Tomek. Tajemnica starego młyna
  66. Krajewski Marek - Pomocnik kata 
  67. Krasikov Sana - Patrioci
  68. Leigh Melinda - Proś o wybaczenie 
  69. Link Charlotte - Czas burz
  70. Longworth M.L. - Morderstwo na Ile Sordou
  71. Łopusińska Joanna - Śmierć i Małgorzata
  72. Łoziński Mikołaj - Stramer 
  73. Malcolm XD - Emigracja
  74. Malcolm XD - Kroniki Koronawirusowe
  75. Małecki Robert - Żałobnica
  76. Małecki Jakub - Saturnin
  77. Mann Wojciech - Głos. W rozmowie z Katarzyną Kubisiowską 
  78. Mansfield Stephen - Tokio. Biografia
  79. Mathiasz Andrzej - Szlam 
  80. Matyszczak Marta - Trup w sanatorium
  81. Matyszczak Marta - Wypocznij i zgiń  
  82. Matyszczak Marta - Las i ciemność 
  83. Michejda Adam -Skarb Getta 
  84. Michejda Adam - Tajemnica Canaletta
  85. Michejda Adam - Gwiazda północy
  86. Miłoszewski Zygmunt - Kwestia ceny
  87. Minier Bernard - Dolina
  88. Miri Yu - Stacja Tokio Ueno
  89. Miszczuk Katarzyna Berenika - Ja Cię kocham, a Ty miau
  90. Morales Agus - Nie jesteśmy uchodźcami. Życie w cieniu konfliktów zbrojnych
  91. Morawiecka Karolina - Śledztwo od kuchni
  92. Mróz Remigiusz - Parabellum 1. Prędkość ucieczki
  93. Mróz Remigiusz - Parabellum 2. Horyzont zdarzeń
  94. Mróz Remigiusz - Parabellum 3. Głębia osobliwości
  95. Munroe Randall - How to. Jak?
  96. Nunez Sigrid - Przyjaciel 
  97. Ólafsdóttir Auður Ava - Blizna
  98. Osman Richard - Morderców tropimy w czwartki
  99. Ostrowski Jacek - Sarkofag
  100. Ostrowski Jacek - Świrus 
  101. Ostrowski Jacek - Zaginiona kronika 
  102. Oyeyemi Helen - Krótka historia Stowarzyszenie Nieurodziwych Dziewuch
  103. Pacuła Artur - Gdzie jest dukat Króla Zygmunta
  104. Pacuła Artur - Gdzie jest korona Cara
  105. Palin Michael - Korea Północna. Dziennik podróży
  106. Pasierski Jędrzej - Dom bez klamek
  107. Phillips Tom - Ludzie. Krótka historia, o tym jak spieprzyliśmy wszystko
  108. Potyra Anna - Potwory
  109. Prtenjača Ivica - Wzgórze
  110. Pytlakowski Piotr - Ich matki, nasi ojcowie
  111. Ragde Anne B. - Córka 
  112. Rayner Nicola - Dziewczyna, którą znałaś
  113. Reid Penny - Kochaj albo jedź
  114. Rogoziński Alek - Teściowe muszą zniknąć  
  115. Rogoziński Alek - Teściowe w tarapatach
  116. Rooney Sally - Normalni ludzie 
  117. Rubin Szilárd - Gra w cykora
  118. Rushdie Salman - Quichotte
  119. Rusinek Michał - Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych 
  120. Rybka Aleksandra - Pokaż mi swoją bibliotekę (rozmowy) 
  121. Saenz Garcia de Urturi Eva - Władcy czasu 
  122. Schaler Karen - Pierwsza taka gwiazdka
  123. Semenuik Nathalie - Tajemniczy czarny kot
  124. Siembieda Maciej - Wotum
  125. Sigmundsdóttir Alda - Mała księga dawnych Islandczyków
  126. Słowik Dominika - Zimowla
  127. Sobczak Małgorzata Oliwia - Kolory zła. Czerwień
  128. Sobczak Małgorzata Oliwia - Kolory zła. Czerń 
  129. Stanisławska Olga - Rondo De Gaulle'a
  130. Starnone Domenico - Psikus 
  131. Stonawski Michał - Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń
  132. Sturis Dionision - Grecja. Gorzkie pomarańcze
  133. Szamałek Jakub - Kimkolwiek jesteś  
  134. Szamałek Jakub - Gdziekolwiek spojrzysz
  135. Szczepański Adam - Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach
  136. Szczygielski Bartosz - Krew
  137. Szczygielski Bartosz - Krok trzeci
  138. Szczygielski Bartosz - Serce 
  139. Szczygieł Mariusz - Osobisty przewodnik po Pradze 
  140. Szmidt Robert J - Szczury Wrocławia. Chaos 
  141. Szmidt Robert J - Szczury Wrocławia. Kraty
  142. Szmidt Robert J. - Szczury Wrocławia. Szpital
  143. Tiller Carl Frode - Początki
  144. Ulatowska Maria, Skworoński Jacek - Pałac w Moczarowiskach
  145. Ward Jesmyn - Śpiewajcie, z prochów śpiewajcie
  146. Wicha Marcin - Rzeczy, których nie wyrzuciłem 
  147. Wilmowska Iwona - Katastrofalny błąd
  148. Ziębiński Robert - Dzień wagarowicza 
  149. Ziębiński Robert - Lockdown
  150. Żulczyk Jakub - Wzgórze psów
  151. Autorzy różni - Awers
  152. Autorzy różni - Gorąca gwiazdka
  153. Autorzy różni - Nadzieja
  154. Autorzy różni - Stulecie kryminału 
  155. Autorzy różni - Wierzymy w wolność
  156. Fucking Bornholm - serial audio

2 komentarze:

  1. woow! 156 książek. I jak różnorodnie. Oczywiście wszystkie te, które opisujesz mam na półce i czekają na swoją kolej, no ale po tym poście to mam ochotę wziąć wszystkie naraz i jednocześnie je czytać :) Ciężki żywot mola książkowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ano różnorodnie. Tak właśnie lubię. I stąd też czytanie kilku różnych rzeczy naraz :) pozdrawiam!

      Usuń