środa, 30 grudnia 2020

Przeczytane 2020, czyli czasu na czytanie było sporo

Ostatnie podsumowanie tego roku i jutro na blogu już chyba cisza :) Kupiłem sobie fotel bujany, zrobię dużo herbaty i Sylwester będzie pod kocykiem i z książką. Czyli tak jak lubię.
Nie ukrywam, że to moje ulubione z całorocznych postanowień, książki pamiętam najlepiej, więc najłatwiej mi potem wskazywać te z nich, które były najciekawsze w danym roku. Statystycznie - dobry rok, bo to aż 156 tytułów. Dużo? Niby tak, ale część z nich to rzeczy krótkie, dla młodzieży, to przeczytania w kilka godzin. No i pomaga to, że czytam nie tylko w papierze, ale i w e-, słucham audio, więc kilka tytułów równolegle na pewno pomaga w tym, by czytało się szybciej i więcej. Listy tego co bym chciał przeczytać i tak raczej się wydłużają, a nie skracają. Staram się jednak ograniczać czytanie jedynie nowości od wydawców, a sięgać po to co po prostu budzi ciekawość.

Pandemia sprawiła, że tego czasu na czytanie było sporo, to właśnie lektury czasem pomagały w tym, by uciec myślami przed różnymi bardziej ponurymi myślami. Pełną listę notek z tego roku znajdziecie na dole. Ale zanim kilka rekomendacji, to jeszcze małe podsumowania, czyli to co ważne, ciekawe i nowe.
Bardzo sprawdza mi się EMPIK GO. Co prawda wybór do audio i do ebooków jest dość skromny, za to korzyści zniżkowe już dawno zrekompensowały mi wydatek na kartę. Na razie z innymi stronami audio nie eksperymentuję, bo też tempo słuchania mam niewielkie, więc co kilka tygodni zawsze coś tam sobie wypatrzę (teraz np. kontynuacja Kastora Miłoszewskiego).

Kody Legimi - korzystam nie z abonamentu płatnego, tylko z darmowych kodów z biblioteki i uważam to za fantastyczny pomysł. Będzie ciężko jak mi się skończy ta możliwość, bo biblioteczka budowana "na zapas" to u mnie i córki już chyba około 100 tytułów w kolejce. Wybór nie jest pełny, ale naprawdę ogromny, na pewno nie ma audio, ale ebooków cała masa. 

Fajne na pewno były spotkania autorskie, które przeniosły się do sieci. Nie zawsze byłeś w stanie pojechać do innego miasta, a tu proszę. Nawet wręczanie nagród Wielkiego Kalibru online. Wiadomo, że nie ma autografu, atmosfera nie ta sama, ale dla przeciętnego czytelnika to fajne doświadczenie - premiery książek, wywiady, większa aktywność pisarzy choćby na FB (nawet książki pisane online w odcinkach), to akurat plusy całej tej cholernej pandemii.

Odkrycie jeżeli chodzi o wydawców. Chyba Pauza. Na razie to gromadzenie zachłanne tego co wydają (tak jak do dziś mam z Dowodami na istnienie), ale już coś za mną i czuję, że to dobra droga - mniej, a większa selekcja. No i może wyróżnienie dla VESPER za piękne wydania nie tylko klasyki, ale i debiutów w gatunku groza/horror. Takie książki to aż przyjemność kupować (a cena w odróżnieniu od innych nie przeraża).

Chyba tyle wstępu, to teraz bardziej szczegółowo.


Jak zwykle cała masa przeczytanych kryminałów, thrillerów - no co zrobię, że jeszcze mi się nie znudziło? Oczywiście, coraz częściej kręcę nosem, nawet znani i lubiani nie zawsze potrafią mnie usatysfakcjonować, ale parę razy był ten dreszcz przyjemności i ekscytacji. Powracałem do tych, których już poznałem i polubiłem, ale było też kilka nowych dla mnie odkryć. Cykl Szamałka naprawdę jest czymś fajnym i nowym (taki cyber-thriller kryminalny), podobnie zachwycił mnie mroczny cykl Szczygielskiego, do listy autorów do obserwowania dopisuję sobie też Ziembińskiego. No i Bednarek - czekam na zakończenie trylogii, ale to jest chore! Parabellum Mroza okazało się bardzo dobrym czytadłem i nawet nie wiem czy nie lepszym do jego nowych rzeczy. 


Frajdy dostarczył nowy Horst  (Zła wola trzyma poziom), podobał się Siembieda, rozbawił kolejny Galiński Jacek  z panią Zofią i Jacek Ostrowski z mecenas Lewandowską.
Mocno reklamowany sensacyjny Miłoszewski Zygmunt - Kwestia ceny (książka na wielkich bilbordach to rzadkość), był przyjemny, choć podobnie jak przy Bezcennym - mam poczucie miałkości i schematyczności takiej literatury, wolę jednak kryminały.
No a jaka książka by zajęła pierwsze miejsce w tym gatunku? Wyróżnienie dla Wyrwy Chmielarza, ale puchar powędruje do Krzysztofa Bochusa. Jego Wachmistrz ma świetny klimat, nie wiem czy to nie najlepsza część cyklu o radcy Christianie Abellu. Brawa!

Z rzeczy lżejszych warto chyba dorzucić jeszcze Martę Kisiel, bo po jej tytuły sięgam z ogromną przyjemnością, obojętnie czy są pisane dla dzieci (
Małe Licho i lato z diabłem), czy dla starszych. No i w roku 2020, w czasie pandemii, zafundowałem sobie wreszcie lekturę całego cyklu Szczury Wrocławia Szmidta. Ciarki przechodzą... Choć za oknem przecież zombie nie ma.

Reportaż i popularnonaukowe. Czasem bywało poważnie, czasem mniej (Janina Bąk o statystyce albo Ludzie. Krótka historia, o tym jak spieprzyliśmy wszystko). Szczygieł sprawił, że po raz kolejny mam ochotę wrócić do Pragi (Osobisty przewodnik), a Karczewski zachwycił tym z jaką pasją można pisać o zwierzętach (Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach). Pod koniec roku sporą przyjemność sprawiła lektura Kolekcjonera porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, ale warto wspomnieć jeszcze o jednym tytule. Najnowsza książka Jacka Hugo-Badera, czyli Szamańska choroba kupiona w puli przedsprzedaży więc z autografem i do dziś cieszę się z tej decyzji. Dlaczego? Ano dlatego, że postanowiłem oddać swój egzemplarz na aukcję WOŚP i choć do końca jeszcze 10 dni, jej cena wielokrotnie przekracza już cenę nowego egzemplarza. To się nazywa dobrze wykorzystany zakup. Może i Wy skorzystacie? Wszystkie aukcje naszego lokalnego sztabu tu.   

Wśród czytanych przez mnie rzeczy, choć dominują na liście rzeczy lekkie i łatwe (nawet z kobiecymi erotykami zacząłem eksperymentować, chcąc zobaczyć jaki to poziom literacki), to największą frajdę sprawiają te, które zapamiętuje się na długo, które czasem wywracają trzewia na drugą stronę, które budzą emocje. I wybaczcie, że wśród moich rekomendacji są w większości tytuły nie z ostatniego roku - nie ograniczam się jedynie do nowości, a właśnie z radością nadrabiam zaległości. Ale wśród moich zachwytów jest też rzecz tegoroczna i ona chyba będzie miała miejsce pierwsze wśród wszystkich innych. O niej więc na koniec.

Ward Jesmyn - Śpiewajcie, z prochów śpiewajcie

Wicha Marcin - Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Iweala Uzodinma - Ani złego słowa

Nunez Sigrid - Przyjaciel 

Każda z powyższych książek mówi o sprawach trudnych. O śmierci. Tęsknocie. Cierpieniu. I cudowne jest to, że po pierwsze mówią właśnie o tym co bolesne, pomagają spojrzeć na pewne rzeczy inaczej, ale ważne jest też to, że są pięknie napisane. Tu prawie każde zdanie się smakuje i przeżywa. 

Do listy rekomendacji dorzucam też nowego Salmana Rushdie - jego Quichotte jest zabawny, chwilami ostry i jest cudowną mieszanką gatunków, symboli, odniesień do popkultury.
Książkę Jakuba Żulczyka
Wzgórze psów znajdziecie w notkach co prawda w roku 2019, ale ja dopiero w tym roku dopisałem do tego co pisała M kilka zdań. I wciąż ona we mnie siedzi. Co prawda można wskazać kilka podobnych "powrotów" literackich do tajemnic z przeszłości, do miejsc młodości (choćby Zimowla), spojrzenia na niewielkie miasteczka i ich sprawy, których z perspektywy stolicy się nie rozumie (z tegorocznych choćby Potop), ale to właśnie Żulczyk najbardziej mną wstrząsnął, był realistyczny, a jednocześnie nie wchodził w tony publicysty.
 

 

A na miejscu pierwszym?
Słyszałem opinie, że to książka tak powielająca poprzednie pomysły autora, że nie zaskakuje. No to w takim razie ja wszystko mam przed sobą, bo to dopiero pierwsze spotkanie z Jakubem Małeckim. Emocjonalne i poruszające.
Saturnin to po prostu literatura piękna. 


I chyba tyle podsumowań. Chyba, że będę pisał o tym co już przeczytane, ale nie zdążyłem o tym napisać. Albo o planach czytelniczych. Zamiast tego i sobie i Wam, życzę po prostu dobrych lektur, takich, przy których zatracamy się na długie godziny, które pamięta się potem miesiącami.
 Przeczytane 2020


 1. Akunin Borys - Młokos i Diabeł/Cierpienie złamanego serca
 2. Akunin Borys - Latający słoń/Dzieci księżyca
 3. Anderson Sophie - Dom na kurzych łapkach
 4. Archer Jeffrey - Nic bez ryzyka
 5. Bąk Janina - Statystycznie rzec biorąc  
 6. Bednarek Adrian - Inspiracja
 7. Bednarek Adrian - Obsesja
 8. Bengtsson T. Jonas -  Życie Sus
 9. Bester Alfred - Człowiek do przeróbki 
 10. Bichalska Anna - Znak kukułki
 11. Bob-Wabsberg Raphael - Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii
 12. Bochus Krzysztof - Wachmistrz
 13. Bochus Krzysztof - Boski znak
 14. Bojarski Piotr - Fiedler. Głód świata
 15. Borowicz Bartek - Borówka Music. 15 lat w trasie koncertowej 
 16. Brejdygant Igor - Szadź
 17. Brum Eliane - Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii 
 18. Carter Rachel E. - Czarny mag. Kandydatka
 19. Carter Rachel E. - Ostatnia walka
 20. Chmielarz Wojciech - Wyrwa (i słuchowisko Historia Ułana) 
 21. Cielesz Ewa - Pochyłe niebo. Ważka 
 22. Clancy Tom - Polowanie na Czerwony Październik
 23. Clancy Tom - Czas patriotów
 24. Clancy Tom/Marc Cameron - Władza i imperium 
 25. Clark Julie - Ostatni lot
 26. Cygler Hanna - Złodziejki świąt
 27. Czubaj Mariusz - Cios kończący
 28. Czyżowa Jelena - Czas kobiet 
 29. Ćwirlej Ryszard - Jedyne wyjście 
 30. Ćwirlej Ryszard - Szybki szmal
 31. Darda Stefan - Jedna krew 
 32. Dehnel Jacek - Lala 
 33. Dukaj Jacek - Imperium chmur
 34. Flood Helene - Psychoterapeutka
 35. Gacek Katarzyna - Supercepcja (tomy 1-4, czyli Początek, Podwójny spisek, Sekret ulicy Ciemnej, Porwanie 
 36. Galbraith Robert - Zabójcza biel
 37. Galiński Jacek - Kratki się pani odbiły 
 38. Getner Jacek - Pan Przypadek i cykliści 
 39. de Giovanii Maurizio - Metoda krokodyla
 40. Gołkowski Michał - Ołowiany świt
 41. Gordon Charlotte - Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley
 42. Hałas Salcia - Potop
 43. Hannah Kristin - Wielka samotność  
 44. Hannah Kristin - Magiczna chwila
 45. Herman Leszek - Zbawiciel 
 46. Horst Jørn Lier - Zła wola
 47. Hugo-Bader Jacek - Szamańska choroba 
 48. Iweala Uzodinma - Ani złego słowa
 49. Jacobsen Roy - Oczy z Rigela
 50. Jameson Hanna - Ostatni
 51. Jasanoff Maya - Joseph Conrad i narodziny globalnego świata
 52. Jensen Jens Henrik - Lupus
 53. Jodełka Joanna - Córka nieboszczyka 
 54. Kalinowski Grzegorz - Gra w oczko
 55. Kalinowski Grzegorz - Załoga 
 56. Karczewski Jacek - Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach 
 57. Kaye M. M. - Dalekie pawilony
 58. Kącki Marcin - Oświęcim. Czarna zima 
 59. Kim Renata - Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy domowej
 60. King Stephen - Znalezione nie kradzione 
 61. Kisiel Marta - Oczy uroczne  
 62. Kisiel Marta - Płacz
 63. Kisiel Marta - Małe Licho i lato z diabłem
 64. Kordel Magdalena - Bo nadal cię kocham
 65. Koziarek Magdalena - Piotrek i Tomek. Tajemnica starego młyna
 66. Krajewski Marek - Pomocnik kata 
 67. Krasikov Sana - Patrioci
 68. Leigh Melinda - Proś o wybaczenie 
 69. Link Charlotte - Czas burz
 70. Longworth M.L. - Morderstwo na Ile Sordou
 71. Łopusińska Joanna - Śmierć i Małgorzata
 72. Łoziński Mikołaj - Stramer 
 73. Malcolm XD - Emigracja
 74. Malcolm XD - Kroniki Koronawirusowe
 75. Małecki Robert - Żałobnica
 76. Małecki Jakub - Saturnin
 77. Mann Wojciech - Głos. W rozmowie z Katarzyną Kubisiowską 
 78. Mansfield Stephen - Tokio. Biografia
 79. Mathiasz Andrzej - Szlam 
 80. Matyszczak Marta - Trup w sanatorium
 81. Matyszczak Marta - Wypocznij i zgiń  
 82. Matyszczak Marta - Las i ciemność 
 83. Michejda Adam -Skarb Getta 
 84. Michejda Adam - Tajemnica Canaletta
 85. Michejda Adam - Gwiazda północy
 86. Miłoszewski Zygmunt - Kwestia ceny
 87. Minier Bernard - Dolina
 88. Miri Yu - Stacja Tokio Ueno
 89. Miszczuk Katarzyna Berenika - Ja Cię kocham, a Ty miau
 90. Morales Agus - Nie jesteśmy uchodźcami. Życie w cieniu konfliktów zbrojnych
 91. Morawiecka Karolina - Śledztwo od kuchni
 92. Mróz Remigiusz - Parabellum 1. Prędkość ucieczki
 93. Mróz Remigiusz - Parabellum 2. Horyzont zdarzeń
 94. Mróz Remigiusz - Parabellum 3. Głębia osobliwości
 95. Munroe Randall - How to. Jak?
 96. Nunez Sigrid - Przyjaciel 
 97. Ólafsdóttir Auður Ava - Blizna
 98. Osman Richard - Morderców tropimy w czwartki
 99. Ostrowski Jacek - Sarkofag
 100. Ostrowski Jacek - Świrus 
 101. Ostrowski Jacek - Zaginiona kronika 
 102. Oyeyemi Helen - Krótka historia Stowarzyszenie Nieurodziwych Dziewuch
 103. Pacuła Artur - Gdzie jest dukat Króla Zygmunta
 104. Pacuła Artur - Gdzie jest korona Cara
 105. Palin Michael - Korea Północna. Dziennik podróży
 106. Pasierski Jędrzej - Dom bez klamek
 107. Phillips Tom - Ludzie. Krótka historia, o tym jak spieprzyliśmy wszystko
 108. Potyra Anna - Potwory
 109. Prtenjača Ivica - Wzgórze
 110. Pytlakowski Piotr - Ich matki, nasi ojcowie
 111. Ragde Anne B. - Córka 
 112. Rayner Nicola - Dziewczyna, którą znałaś
 113. Reid Penny - Kochaj albo jedź
 114. Rogoziński Alek - Teściowe muszą zniknąć  
 115. Rogoziński Alek - Teściowe w tarapatach
 116. Rooney Sally - Normalni ludzie 
 117. Rubin Szilárd - Gra w cykora
 118. Rushdie Salman - Quichotte
 119. Rusinek Michał - Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych 
 120. Rybka Aleksandra - Pokaż mi swoją bibliotekę (rozmowy) 
 121. Saenz Garcia de Urturi Eva - Władcy czasu 
 122. Schaler Karen - Pierwsza taka gwiazdka
 123. Semenuik Nathalie - Tajemniczy czarny kot
 124. Siembieda Maciej - Wotum
 125. Sigmundsdóttir Alda - Mała księga dawnych Islandczyków
 126. Słowik Dominika - Zimowla
 127. Sobczak Małgorzata Oliwia - Kolory zła. Czerwień
 128. Sobczak Małgorzata Oliwia - Kolory zła. Czerń 
 129. Stanisławska Olga - Rondo De Gaulle'a
 130. Starnone Domenico - Psikus 
 131. Stonawski Michał - Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń
 132. Sturis Dionision - Grecja. Gorzkie pomarańcze
 133. Szamałek Jakub - Kimkolwiek jesteś  
 134. Szamałek Jakub - Gdziekolwiek spojrzysz
 135. Szczepański Adam - Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach
 136. Szczygielski Bartosz - Krew
 137. Szczygielski Bartosz - Krok trzeci
 138. Szczygielski Bartosz - Serce 
 139. Szczygieł Mariusz - Osobisty przewodnik po Pradze 
 140. Szmidt Robert J - Szczury Wrocławia. Chaos 
 141. Szmidt Robert J - Szczury Wrocławia. Kraty
 142. Szmidt Robert J. - Szczury Wrocławia. Szpital
 143. Tiller Carl Frode - Początki
 144. Ulatowska Maria, Skworoński Jacek - Pałac w Moczarowiskach
 145. Ward Jesmyn - Śpiewajcie, z prochów śpiewajcie
 146. Wicha Marcin - Rzeczy, których nie wyrzuciłem 
 147. Wilmowska Iwona - Katastrofalny błąd
 148. Ziębiński Robert - Dzień wagarowicza 
 149. Ziębiński Robert - Lockdown
 150. Żulczyk Jakub - Wzgórze psów
 151. Autorzy różni - Awers
 152. Autorzy różni - Gorąca gwiazdka
 153. Autorzy różni - Nadzieja
 154. Autorzy różni - Stulecie kryminału 
 155. Autorzy różni - Wierzymy w wolność
 156. Fucking Bornholm - serial audio

2 komentarze:

 1. woow! 156 książek. I jak różnorodnie. Oczywiście wszystkie te, które opisujesz mam na półce i czekają na swoją kolej, no ale po tym poście to mam ochotę wziąć wszystkie naraz i jednocześnie je czytać :) Ciężki żywot mola książkowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ano różnorodnie. Tak właśnie lubię. I stąd też czytanie kilku różnych rzeczy naraz :) pozdrawiam!

   Usuń