piątek, 24 kwietnia 2020

Przygodowo, czyli Gdzie jest korona Cara oraz Gdzie jest dukat Króla Zygmunta


Jako osoba wychowana na Nienackim i Niziurskim, mimo upływu lat wciąż mam sentyment do awanturniczych i przygodowych książek dla młodszych czytelników. Podsuwam je potem już nie tyle córkom, bo te również wyrosły z takich lektur, ale różnym znajomym, którzy mają młodsze pociechy. I cieszę się, że wciąż pojawiają się na naszym rynku wydawniczym nowi autorzy, nowe pozycje, że mogę je polecać innym.
Zamiast wierzyć w reklamy drukowane na okładach zagranicznych (bestseller! ... milionów na całym świecie itp.), może warto rozejrzeć się wśród naszych rodzimych pisarzy. Jednym z tych, których odkryłem ostatnio jest Artur Pacuła, mający już 4 książki przygodowe dla młodzieży na swoim koncie. Przy okazji premiery najnowszej części cyklu, otrzymałem od wydawcy również wznowienie części pierwszej i z ogromną satysfakcją stwierdziłem, że nowa szata graficzna jest dużo ciekawsza od pierwotnej. Trzeba trzymać kciuki za wydanie brakujących części z podobnymi okładkami (poniżej macie porównanie, żeby wiedzieć o co mi chodzi). Okładka świetna, a w środku?

W środku również nie zabraknie całkiem ładnych ilustracji, ale najważniejszy jest tekst: wciągająca i pełna ciekawostek historia z młodymi bohaterami w roli głównej. W pierwszym tomie, czyli "Gdzie jest korona Cara?" poznajemy czwórkę młodych ludzi: Monikę, Igora, Alę i Mirasa. Każde dotąd miało trochę inne pasje, zainteresowania, nawet charaktery, ale zbliżył ich wspólny wyjazd na obóz wspinaczkowy zorganizowany przez nauczyciela historii, który uczy w szkole Moniki i Igora. Ten pasjonat ma serce i dobrą rękę do pracy z młodzieżą - potrafi wyczuć kiedy potrzebują wsparcia, a kiedy większej samodzielności lub wyzwania. I choć dla niektórych to dopiero początek przygody ze wspinaczką, mimo początkowych obaw, wszyscy będą mieli z tego nielichą frajdę.

Miejsce w którym zamieszkają w trakcie obozu jest wyjątkowe (wiem, bo sam tam mogłem pobyć kilka dni) - to Zamek Czocha, jedno z bardziej klimatycznych miejsc w Polsce. Wokół historii tej budowli istnieje sporo legend, a wiele z nich dotyczy tego, że w pod koniec II wojny światowej Niemcy ukryli w nim różne skarby, których nie zdążyli wywieźć przed nadejściem frontu. I dlatego też wciąż przybywają do zamku różni poszukiwacze cennych klejnotów. Dzieciaki przypadkiem zaczynają śledzić podejrzanych ich zdaniem osobników i w ten sposób rozpoczyna się ich wielka (i chwilami dramatyczna) przygoda. Przy pomocy m.in. swojego nauczyciela, przeżyją chwile strachu, wstydu, ekscytacji i prawdziwej dumy, a to wszystko mocno zacieśni więzy ich przyjaźni. Ależ to fajnie się czyta!

Nie dziwne więc, że jest ciąg dalszy prawda? Młodzi bohaterowie mimo, że nie mieszkają w jednym mieście, szukają okazji do tego, żeby znowu razem gdzieś wyjechać. Ich kolejne wakacje w towarzystwie opiekującego się nimi nauczyciela to wyprawa do leśniczówki wujka Ali, gdzie mieli leniuchować i odpoczywać. Najwyraźniej jednak poprzednie przygody rozochociły naszych przyjaciół i gdzie tylko mogą szukają dla siebie nowych wyzwań. Jesteśmy świadkami ich narad, tworzenia planów, kłótni, popisywania się, czyli tego wszystkiego co jest tak naturalne gdy ma się naście lat. Wszystko może być przygodą i nie potrzeba wiele do tego, by rodziły się czasem całkiem zwariowane i ryzykowne eskapady, z których potem dorośli czasem muszą ich wyciągać.
To jest fajne w tej serii - to wszystko jest jakieś naturalne, wokół nich jest sporo sympatycznych postaci, dzięki którym są bezpieczni, dowiadują się nowych rzeczy, przeżywają fajny czas. Historyk zawsze uraczy ich jakimiś ciekawostkami (w czwartej części cyklu, czyli "Gdzie jest dukat Króla Zygmunta?" lądujemy w pięknych lasach w okolicach Tarnowa gdzie np. toczyły się zacięte walki w trakcie I wojny światowej), a oni znowu poduczą go w kwestiach elektronicznych nowinek i aplikacji na telefon. Dominuje przygoda, akcja, wciąż coś się dzieje i chyba tylko większej ilości humoru mi w tym cyklu brakuje. Ciekawostki, informacje na temat historii są podane w lekki sposób, nienachalny, a młodzi ludzie uczą się również odpowiedzialności, wartości przyjaźni, pewności siebie.
Zdecydowanie warta polecenia seria!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz