środa, 13 maja 2020

How to. Jak? - Randall Munroe, czyli czy nauka może być zabawna?


Sporo już wody upłynęło od czasu, gdy zachwycałem się na blogu książką "What if?", a tu proszę - autor powraca z kolejnym tytułem opartym na podobnym pomyśle. Cóż to za pomysł? Ano dość prosty - spróbować znaleźć naukowe odpowiedzi, na nawet najbardziej absurdalne pytania. Przecież głupich pytań nie ma, może po prostu nikt jeszcze ich nie zadań i nie znalazł na nie odpowiedzi. Nawet coś co wydaje się oczywiste może okazać się dobrą lekcją, by lepiej zrozumieć mechanizmy jakimi rządzi się świat.
Munroe udowadnia, że potrafi bawić się nauką, choć wcale jej nie trywializuje. Z humorem pokazuje jak różne wzory i znajomość matematyki i fizyki, może przydać się w ocenie zjawisk i sytuacji z dnia codziennego. Może i chwilami jest absurdalnie, doceńmy jednak kreatywność autora i czytelników, którzy zadawali mu pytania, by nawet na te najgłupsze, całkiem poważnie odpowiedzieć.


To trzeba po prostu przeczytać, by zrozumieć :) Jeżeli więc macie w sobie ciekawość, nie boicie się jak ognia liczb, wzorów, jednostek i naukowych teorii, to sięgnijcie po ten tytuł koniecznie. Może gdy kiedyś będziecie chcieli przejść przez rzekę, przypomną Wam się najbardziej absurdalne pomysły zawarte na jej stronach - np. na podgrzanie wody, byście nie musieli się moczyć, tylko przeszli suchą stopą. Autor policzy dla Was ile energii musielibyście poświęcić, by dokonać takiego zadania. Zresztą policzy wszystko: prędkość, powierzchnię, temperaturę, ciężar, wysokość, nawet koszt i wszystko co tylko przyjdzie Wam do głowy. Dodatkowo całość ubarwił śmiesznymi rysunkami, które nawet jeżeli nie rozbawi Was sam tekst, na pewno wywołają uśmiech na twarzy.

Ta książka to przedziwny, ale chyba skuteczny sposób na popularyzację wiedzy - lepiej nie próbujcie realizować tych pomysłów sami (choć niektóre wydają się całkiem praktyczne - np. jak naładować telefon bez prądu), ale za to ile można przy okazji wymyślić własnych, równie dziwnych pytań i wyzwań. Może przy okazji będziecie mogli błysnąć próbą znalezienia na nie odpowiedzi. Wzory i pewne wskazówki macie gotowe :)

3 komentarze:

 1. Hej, brzmi świetnie! Zawsze lubiłam te klimaty więc byłam zakochana w Galileo lub kanale Davinci Learning jako dzieciak xD
  Autorze, jesteś może zorientowany w cenie i gdzie najlepiej kupić? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. premiera zapowiadana była w okolicach 20 maja, więc książka już powinna być w przedsprzedaży w większych księgarniach - cena widzę od 27 zł :)

   Usuń
 2. Cieszy mnie, że ostatnio na rynku książki pojawia się wiele tworów, które popularyzują naukę, przedstawiając ją w interesujący, zabawny i przyjemny sposób. Pewnie wkrótce sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń