poniedziałek, 30 grudnia 2024

Dla rozrywki czy dla zachwytu, czyli podsumowania czytelnicze 2024


Ostatnia notka w tym roku i tym samym kończę trzynasty rok Notatnika. Pomysł jednej notki dziennie póki co udaje się realizować, sam zastanawiam się jak długo. Materiał będzie - już teraz mam szkiców na prawie cały styczeń, ale czy starczy czasu?

Podsumowania czytelnicze zawsze były dla mnie najważniejsze i ulubione - inne obszary tematyczne albo rosną albo się  kurczą w kolejnych latach, książek mam wrażenie jednak wciąż przybywa. Przeczytanych w tym roku według zapisków na Lubimy Czytać 208 tytułów (ale chyba jeszcze jeden dorzucę), czyli ciut więcej niż jedna książka co drugi dzień. Dużo to czy mało? Notek książkowych 198 plus 4 komiksy. Gdy jednak odejmie się np. kilka książek dla młodszych czytelników, takich na kilka godzin czytania, gdy odejmie się rzeczy leciutkie, których np. słucha się w tle jako audiobooka, pewnie wyjdzie nie więcej niż połowa. Z tego rzeczy naprawdę godnych uwagi... No nie wiem, może jedna czwarta?

Czytam dużo, bo dla mnie to forma relaksu, sięgam więc nie tylko po rzeczy poważne, bardziej wartościowe, ale i po beletrystykę, recenzuję, krytykuję, rzadziej się zachwycam. Jakoś weszło mi to w krew. Potem gdy przychodzi czas podsumowań okazuje się, że prawie połowy tytułów nie pamiętam, zlewają się w jakąś masę, tak pełne są schematów i powtarzalnych pomysłów. Zapamiętuje się to co budziło emocje. Notatnik jednak właśnie pozwala na porządkowanie jakichś emocji, wrażeń. Oczywiście wielu rzeczy z tego roku, które wpisałem sobie na listę do przeczytania, na razie nawet nie zacząłem, ale spokojnie - kiedyś może tego dokonam :) Nie da się przeczytać wszystkiego, a że póki co nie chcę rezygnować z rzeczy lżejszych, będę pisał pewnie jak dotąd o rzeczach kompletnie odmiennych. Dlatego nie wystawiam ocen, nie porównuję.

Czasem książka dla młodszych sprawiała więcej frajdy niż rzecz dojrzała, ciekawa, ale np. przeczytana tuż po innej, dość podobnej. Jedno zachwyciło, drugie nie. Może ciut zmęczony zresztą jestem rozdrapywaniem traum, wyklinaniem na to co wkurza, a szukam okruchów czegoś pozytywnego? Co prawda upodobanie do kryminałów, więc do zbrodni, trochę temu przeczy, ale te z kolei dostarczają fajnej dawki emocji i napięcia. Dominują pewnie jako gatunek więc od nich zacznę. 

Każdy link przeniesie Was do notki o danym tytule.



Jakoś zaczynają mnie męczyć książki przepełnione brutalnością, preferuję raczej śledztwo niż wnikanie w jakieś perwersyjne detale, ale wśród przeczytanych na pewno są też powieści mocne. Podobały się na pewno powieści Miniera (Spirala zła), Kaniosa (Zatoka syren), Piotrowskiego (Sfora - ten cykl to świetna sprawa!), czy Wójcika (Jęk zamykanych bram). Czasem okazuje się że nie trzeba dużo żeby jakoś przyciągnąć uwagę czytelnika - przykładem mogą tu być np. Barbato Paoula - Na złej drodze czy
Kvensler Ulf - Sarek. Nesbo to nawet pisząc dramat obyczajowy czy psychologiczny trzyma za gardło (Królestwo). Sensacyjnie oczywiście na dobrym poziomie Chmielarz Wojciech - Dług honorowy i Hayes Terry - Pielgrzym choć gdy sięgnąłem po kolejną powieść tego drugiego myślałem że rzucę o nią o ścianę tak była zła, więc nie każdy potrafi trzymać ten poziom.

A co bym polecił szczególnie? Aż 4 tytuły. Osman Richard - Człowiek, który umarł dwa razy, czyli kolejną dawkę przedziwnego śledztwa prowadzonego przez staruszków z domu opieki. Czeskie krymi, bo Afera udowadnia po raz kolejny, że selekcja tego co się wydaje dobrze robi na jakość - Šmehlík František- Usłyszeć śpiew jeleni zadowoli nawet najbardziej wytrawnych kryminalnych wyjadaczy. 

Lehane napisał coś co nie jest typowym kryminałem choć jest tam zbrodnia - to jedna z lepszych rzeczy którą w tym roku czytałem więc Ostatnia przysługa polecam gorąco. No i Maciej Siembieda - cykl Katharsis to coś fenomenalnego choć bardziej to saga historyczno-sensacyjna a nie kryminał.


Fantastyka. 

Tego było mniej. Ale też trafiłem na rzeczy, które mnie zachwyciły. Dobrze bawiłem się przy odświeżaniu sobie całości cyklu space opery Szmidta (m.in. Ucieczka z raju), kończyłem przygodę z Słowiedźma Anny Szumacher (dla tych co lubią humor), bardzo dobre wrażenie zrobił debiut Marty Mrozińskiej Jeleni sztylet i coś co leży bliżej grozy niż fantastyki, ale smakowało wybornie (no i jak wydane!), szczególnie do połowy, gdy tajemnica wciąż była do rozgryzienia - chodzi o Zychla Marek - Strychnica. 

Niezłe okazało się młodzieżowe Grothaus Michael - Piękni lśniący ludzie
choć tu fantastyki do pewnego momentu niewiele, a nawet ten pomysł, który tam jest za parę lat już wcale fantastyką nie musi być. Podobał mi się lekko klimat jaki był budowany na początku, lekko oniryczny, jakby mało dzisiejszy.  

Ogromną frajdę sprawiła mi klasyka, czyli seria od Rebisu - odkrywanie takich książek jak Grimwood Ken - Powtórka czy autorów (bo aż trzy dobre powieści) jak Wyndham John. Kurcze po 60 czy 70 latach to się wciąż dobrze czyta! 

No i coś niby dla młodszych, ale z fajnym pomysłem, klimatem, bardzo pasującym mi przesłaniem. Poetycka baśń fantastyczno-naukowa? A czemu nie. I nawet te przedziwne formy niebinarne jakoś nie przeszkadzają. Odkrywajcie Chambers Becky - Psalm dla zbudowanych w dziczy i kontynuację czyli Modlitwa za nieśmiałe korony drzew. Warto!

 


Literatura dla młodszych. 
W tym roku mistrzem byłby jeden autor, a wszystko dzięki Ewie, która mi podrzuca co i rusz kolejne rzeczy Marcina Szczygielskiego. Mistrzostwo świata! Wrażliwości, wyobraźnia, mądrość opowiadania o dziecięcych czy młodzieżowych emocjach. Wszystkie fajne, ale jedna rekomendacja wyjątkowa:
Weronika i zombie. Mi, człowiekowi po 50, łezka się kręci przy czytaniu.

No i polecam też Kowaleczko-Szumowska Monika - Galop'44. Naprawdę niegłupio o Powstaniu Warszawskim dla młodszych, bez infantylizacji, bez powiewania flagą bohaterstwa.

W ramach młodzieżowych czytadeł absolutnie do polecenia jest Jędrzejewska-Wróbel Roksana - W krainie snów - w zalewie głupiutkich romansideł, erotyków, coś autentycznego.

 

 

Reportaż. 

Tu wymieniłbym aż trzy pozycje, choć tylko jedna z nich, czyli Borodaj Dorota - Szkodniki jest czystym reportażem, wyważonym, ciekawym i aktualnym. O Fermor Patrick Leigh - Czas drogi pisałem trzy dni temu, zachęcam więc do kliknięcia na link, abyście zobaczyli czemu ta książka mnie tak zachwyciła. 

No i jeszcze rzecz, którą czytałem bardzo długo, przebijałem się z mozołem, ale doceniam ogromny trud jaki autor włożył w tą pracę - niewiele jest książek, które nie są dla wąskiego grona specjalistów, ale obejmują taką masę informacji, analiz, argumentów, dowodów. Jamka Ryszard - Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli to rzecz absolutnie wyjątkowa. 

A może komuś spodobają się eseje o których pisałem przy okazji życzeń świątecznych? Stawiszyński Tomasz - Reguły na czas chaosu wysłuchane w audio, ale chyba sobie kupię w wersji papierowej. Również idzie rekomendacja. 

 

Komiks

I tu mam dylemat bo aż dwie rzeczy zachwyciły, obie warstwą graficzną, ale są kompletnie odmienne. Aisato Lisa - Życie to jedynie ilustracje, ale to przejście przez wszystkie etapy od dzieciństwa aż po starość, ma w sobie coś fascynującego. To prace, które spokojnie można by powiesić na ścianie. 

Dom, który się przebudził - Martin Widmark, Emilia Dziubak również zachwyca klimatem ilustracji, ale tu liczy się też przesłanie tej historii. Przelatujesz w kilka minut, ale potem masz ochotę wrócić raz jeszcze by powoli smakować tą opowieść. Wzruszające. Choć pozornie mroczne.



Wreszcie to co można nazwać literaturą piękną. Choć to przecież bardzo w dzisiejszych czasach mylne, gdy gatunki się mieszają, ale skoro nie można czegoś uznać za czystą fantastykę, czy thriller, niech będzie wymienione tu.


Od rzeczy bardzo trudnych jak choćby powieść tegorocznej noblistki o której pisałem wczoraj, czyli 
Kang Han - Nadchodzi chłopiec po rzeczy lekkie, wydawało by się banalne, o których niedawno ktoś na moim DKK powiedział, że to takie bajeczki dla dorosłych. Co ja na to poradzę, że mnie bawią albo wzruszają? Idą więc rekomendacje zarówno dla Bradley Nick - Cztery pory roku w Japonii dla humoru skandynawskiego, czyli Paasilinna Arto - Las powieszonych lisów i Nousiainen Miika - Korzenie ale też dla ciekawej zabawy jaką zaproponował nam Tom Hanks, pisząc coś w rodzaju hołdu dla produkcji filmowych (niekoniecznie najwyższych ambicji) Arcydzieło docenią ci, którzy lubią kino.  

Na pewno od serca polecam Wam serię z Żurawiem od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego (wydającego również pod marką BoWiem) - dużo nieoczywistych opowieści z Azji, ale nie tylko, bo to po prostu perełki z całego świata, dalekie od tego co "modne", czyli nie żadne tam opowieści z kawiarni, tylko coś bardziej oryginalnego. Przykładem może być choćby Kawamura Genki - Sto kwiatów


Skoro była Azja, to teraz Ameryka Południowa - 
Roncagliolo Santiago - Noc Szpilek, mięsiste, pełne życia, powiedziałem że nawet na pograniczu thrillera. 

A może Ukraina? Ale nie bezpośrednio, tylko wojna oglądana oczami tych, którzy wyjechali. Jakie emocje im towarzyszą? Z humorem, ale i celnie, czyli do polecenia Kuzniecowa Eugenia - Drabina.

Niebanalna literatura, ale w małej formie? Łapcie Saunders George - Dzień wyzwolenia fragmentami bardzo smakowite!

 


A gdybym musiał wybrać jedną, jedyną książkę, która zrobiła na mnie w roku 2024 największe wrażenie. Cóż. Nie byłoby to proste. Ale byłaby to chyba rzecz absolutnie wyjątkowa. Saga, w której człowiek jest jedynie okruszkiem, choć efekty tego jak zmienia świat, niestety są zauważalne. Czytałem ją długo, ale ileż dostarczyła mi emocji. Gdy już przyzwyczajałem się do jednej postaci, nagle okazywała się kompletnie schodzić ze sceny. Życie, które przekazywała jednak trwało dalej. Co robimy z naszym dziedzictwem, czy je pomnażamy czy marnotrawimy?
Proulx Annie - Drwale to lektura która zostaje w głowie. 

Zostawiam Was z rekomendacjami, a sam idę do kolejnych lektur. W trakcie m.in. Meller, Prawy umysł i biografia Jeremiego Przybory. A już na początku stycznia możecie spodziewać się m.in. notek o "Końcu" Marty Hermanowicz, czyli tytule, który w wielu podsumowaniach rocznych się pojawiał, "Kult" Orbitowskiego, "Oszpicyn" Zajasa i kilku autorów, których pozycje pojawiały się też w tym roku (Wójcik, Ćwiek, Przechrzta, Mrozińska).  

Pełna lista notek o książkach w roku 2024

  1. Aaronovitch Ben - Rzeki Londynu
  2. Ambrosiewicz Maciej - Wigry. Przewodnik kulturowy  
  3. Amis Martin - Strefa interesów
  4. Aoyama Nanae - Idealny czas na smuteczek
  5. Archer Jeffrey - Po moim trupie
  6. Archer Jeffrey - W następnej kolejności 
  7. Barbato Paoula - Na złej drodze
  8. Barnes Julian - Jedyna historia
  9. Bączykowski Jakub - Uważaj na siebie 
  10. Bednarek Adrian - Stella. Narodziny psychopatki 
  11. Běhounek František - Na dwóch planetach
  12. Benedict Alexandra - Morderstwo w świątecznym ekspresie
  13. Biały Beata - Żyć jak Wielku Szu. Biografia Jana Nowickiego
  14. Bordage Pierre - Paryż: Lewy brzeg. Uniwersum Metro 2033
  15. Bo-Reum Hwang - Witajcie w księgarni Hyunam-Dong
  16. Borodaj Dorota - Szkodniki
  17. Bradley Nick - Cztery pory roku w Japonii
  18. Brewczyński Tomasz, Korpalska Eliza - Gorszy
  19. Brooks Max - Dewolucja
  20. Brudnik Grzegorz - Szafarz
  21. Brzezińska Anna - Mgła
  22. Carroll Jonathan - Mr Breakfast
  23. Chambers Becky - Psalm dla zbudowanych w dziczy
  24. Chambers Becky - Modlitwa za nieśmiałe korony drzew
  25. Chęciński Konrad - Uzdrowisko
  26. Chmielarz Wojciech - Dług honorowy
  27. Cichocka Zuzanna - Słowenia. Mały kraj wielkich możliwości
  28. Cima Anna - Obudzę się na Shibui
  29. Clarke Arthur C., Gentry Lee - Rama II 
  30. Clarke Arthur C., Gentry Lee - Ogród Ramy
  31. Clegg Bill - Koniec dnia
  32. Conway Elly - Argylle
  33. Corrente Mattia - Ucieczka Anny
  34. Crouch Blake - Upgrade. Wyższy poziom
  35. Czornyj Max - Cześć, tu Amundsen!
  36. Czornyj Max - Cześć, tu Kopernik 
  37. Czornyj Max - Sekret nawiedzonego lasu
  38. Czubkowska Sylwia - Chińczycy trzymają nas mocno
  39. Ćwiek Jakub - To po diable
  40. Ćwiek Jakub - Sues Dei
  41. Ćwiek Jakub - Piwniczne chłopaki
  42. Ćwirlej Ryszard - Upiory spacerują nad Wartą  
  43. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr (jako Maryla Szymiczkowa) - Śmierć na Wenecji
  44. Dimaline Cherie - Pieśni żałobne dla umierających dziewcząt 
  45. Dziewit Meller Anna - Juno 
  46. Ernaux Annie - Lata
  47. Faulkner William - Światłość w sierpniu
  48. Fermor Patrick Leigh - Czas drogi
  49. Fosse Jon - Białość
  50. Gacek Katarzyna - Pies ogrodnika
  51. Gacek Katarzyna - Gra pozorów
  52. Gacek Katarzyna - Krew z krwi 
  53. Galiński Jacek - Czwarte sikanie Bożenki Kowalskiej 
  54. Gómez-Jurado Juan - Rejna Roja. Czerwona królowa
  55. Gómez-Jurado Juan - Blizna
  56. Grabowska Ałbena - Odlecieć jak najdalej
  57. Grimwood Ken - Powtórka
  58. Grothaus Michael - Piękni lśniący ludzie
  59. Hanks Tom - Arcydzieło
  60. Harari Yuval Noah - Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem/Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy
  61. Harrison Harry - Bill, bohater galaktyki  
  62. Hay Mavis Doriel - Zabójczy święty Mikołaj 
  63. Hayes Terry - Pielgrzym
  64. Hayes Terry - Rok szarańczy
  65. Hendrix Grady - Jak sprzedać nawiedzony dom 
  66. Hoyle Fred - Czarna chmura
  67. Jacobsen Annie - Wojna nuklearna
  68. Jamka Ryszard - Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli
  69. Jędrzejewska-Wróbel Roksana - W krainie snów
  70. Jurgała Jureczka - Kossakowie. Wachlarz
  71. Kane Darby - Dobra żona
  72. Kaner Hannah - Bogobójczyni
  73. Kang Han - Nadchodzi chłopiec 
  74. Kanios Mariusz - Zatoka syren
  75. Kawamura Genki - Sto kwiatów
  76. Kisiel Marta - Mała draka w fińskiej dzielnicy 
  77. Kisielewska Aneta - Widmo przeszłości
  78. Klaubuchova Petra - Źródła Wełtawy
  79. Kordel Magdalena - Córka Wilczycy
  80. Kordel Magdalena - Corka wiatrów
  81. Koronkiewicz Wojciech - Życie seksualne kajakarzy 
  82. Kotleta František - Underground
  83. Kowaleczko-Szumowska Monika - Galop'44
  84. Krajewski Marek - Pasożyt  
  85. Krakauer Jon - Wszystko za życie
  86. Kronic Błażej - Tomek i Opelele. Droga smoka
  87. Kruzer Natalia - Confessio
  88. Kunzru Hari - Czerwona pigułka
  89. Kuzniecowa Eugenia - Drabina
  90. Kuźmińscy Michał, Małgorzata - Ścigając zło
  91. Kvensler Ulf - Sarek
  92. Lapidus Jens - Paradis City
  93. Lapierre Alexandra - Artemisia
  94. Lehane Dennis -  Ostatnia przysługa
  95. Lewandowski Maciej - Grzechòt 
  96. Ligocka Karolina - Piekielne niebo
  97. Liu Cixin - Problem trzech ciał 
  98. Lopes Angelica - Koronczarki. Klątwa rodziny Flores
  99. Lourey Jess - Niewypowiedziane
  100. Lunar Ludwik - Tańcząc na prochach zmarłych
  101. Małysa Irena - Demony Białej Góry 
  102. Mara Sunya - Burza
  103. Martinez Layla - Kornik
  104. Masterton Graham - Susza 
  105. Miłoszewski Wojciech - Galaktyka 
  106. Miłoszewski Zygmunt - Hydropolis 2. Walcz 
  107. Minier Bernard - Spirala zła
  108. Miszczuk Katarzyna Berenika - Mszczuj 
  109. Moss Marcel - Przeklęci 
  110. Moss Marcel - Porwani
  111. Moss Marcel - Polana
  112. Moss Marcel - Gdy zamknę oczy
  113. Moss Marcel - Dobrzy uczniowie nie zabijają
  114. Mrok Wiktor - Czerwony parasol
  115. Mrozińska Marta - Jeleni sztylet
  116. Nesbo Jo - Królestwo
  117. Nousiainen Miika - Korzenie
  118. Oliver Jamie - Olbrzymia przygoda Billy'ego
  119. Osman Richard - Człowiek, który umarł dwa razy
  120. Ostrowski Jacek - Kuba 
  121. Ostrowski Jacek - Bohomaz
  122. Ostrowski Jacek - Zemsta
  123. Ostrowski Jacek - Krwawy Mikołaj
  124. Paasilinna Arto - Las powieszonych lisów
  125. Pacuła Artur - Uciekaj z Kijowa!
  126. Perez Caroline Criado - Niewidzialne kobiety 
  127. Philyaw Deesha - Sekretne życie pobożnych kobiet
  128. Piątkowski Franciszek M - Powiernik 
  129. Piątkowski Franciszek M. - Widzący
  130. Piotrowski Przemysław - Sfora
  131. Piotrowski Przemysław - Cherub
  132. Proulx Annie - Drwale
  133. Przechta Adam - Antykwariat pod Salamandrą
  134. Puzo Mario - Omerta
  135. Puzyńska Katarzyna - Eksponat
  136. Rajecki Jerzy - Klimaty Podlasia. Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic
  137. Reid Ava - Lady Makbet
  138. Rijneveld Marieke Lukas - Niepokój przychodzi o zmierzchu
  139. Robotham Michael - Dobra dziewczyna, zła dziewczyna
  140. Rogalska Marzena - Wyprzedaż snów  
  141. Roncagliolo Santiago - Noc Szpilek
  142. Różewicz Sara - Transatlantyk 2010
  143. Sandemose Aksel - Uciekinier przecina swój ślad
  144. Saunders George - Dzień wyzwolenia
  145. Sherriff R.C. - Rękopis Hopkinsa
  146. Siembieda Maciej - Katharsis
  147. Siembieda Maciej - Nemezis 
  148. Skoczek Michał, Paweł Kotwica - Podlasie i Suwalszczyzna. Przewodnik po lokalnych smakach i przysmakach. U Pana Boga przy stole tom 1
  149. Skoczek Michał - Suwalszczyzna. Przewodnik po lokalnych smakach i przysmakach. U Pana Boga przy stole tom 2
  150. Šmehlík František- Usłyszeć śpiew jeleni
  151. Smil Vaclav - Liczby nie kłamią 
  152. Sobczak Małgorzata Oliwia - Kolory zła. Żółć
  153. Sok-Yong Hwang - Księżniczka Bari
  154. Starosta Małgorzata - Sprawa Lorda Rosewortha
  155. Stawiszyński Tomasz - Reguły na czas chaosu
  156. Strojny Janek - Nie zostawaj influencerem 
  157. Sugg Zoe, McCulloch Amy - One for sorrow
  158. Sugg Zoe, McCulloch Amy - Two for joy
  159. Szamałek Jakub - Stacja 
  160. Szczygielski Bartosz - Winni jesteśmy wszyscy
  161. Szczygielski Marcin - Omega
  162. Szczygielski Marcin - Arka czasu  
  163. Szczygielski Marcin - Weronika i zombie
  164. Szczygielski Marcin - Antosia w bezkresie
  165. Szczygielski Marcin - Zbójeckie nasienie
  166. Szczygielski Marcin - Kwiatokosy
  167. Szczygielski Marcin - Szkieletnicy
  168. Szczygielski Marcin - Królowa wody
  169. Szczygielski Marcin - Czarny młyn
  170. Szczygielski Marcin - Teatr Niewidzialnych Dzieci
  171. Szmidt Robert J. - Ucieczka z raju
  172. Szmidt Robert J. - Na krawędzi zagłady
  173. Szmidt Robert J. - Zwycięstwo albo śmierć
  174. Szokalski Kajetan - Jemiolec
  175. Szumacher Anna - Słowiedźma
  176. Szumacher Anna - Słowalkiria  
  177. Szymańczak Klaudiusz - Otulina
  178. Szymborska Wisława - Poczta literacka
  179. Śmigielska Aleksandra - Oszustka
  180. Tokarczuk Olga - Empuzjon
  181. Wakatake Chisako - Pójdę sama
  182. Wierzbicka Katarzyna - Wakacje pełne magii 
  183. Winnik Sylwia - Tymek, czarny kot i tajemnica krzywej wieży
  184. Wiśniewski Janusz Leon - Stany splątane 
  185. Woods Evie - Zaginiona księgarnia
  186. Wójcik Wojciech - Bilet dla zabójcy  
  187. Wójcik Wojciech - Jęk zamykanych bram
  188. Wyndham John - Dzień tryfidów
  189. Wyndham John - Poczwarki
  190. Wyndham John - Kukułcze jaja z Midwich
  191. Zamarska Agata - Pustać
  192. Zamboch Miroslav - Koniasz. Wilk Samotnik 
  193. Zevin Gabrielle - Jutro, jutro i znów jutro
  194. Zima Marta - Którędy na K2, tom 2 
  195. Zychla Marek - Strychnica
  196. Autorzy różni - Czego dusza zapragnie  
  197. Autorzy różni - Cztery żywioły magii
  198. Autorzy różni - W tych szacownych murach (antologia Dark Academia)  
komiksy:
  1. Aisato Lisa - Życie
  2. Dom, który się przebudził - Martin Widmark, Emilia Dziubak 
  3. Getto płonie - Tomasz Bereźnicki
  4. Miasto latarni - Daley/Jenkins/Scott/Magno/Blythe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz