piątek, 10 marca 2023

Dziwo - Zadie Smith, Nick Laird, czyli nie łam się, ale bądź sobą!

Narobiło mi się zaległości w notkach, ale to nie dziwne jak piszę jedną, a tematów przychodzi mi w jeden dzień 4 lub 5. Dziś więc znowu króciutko i trochę przedpremierowo, dlatego na razie jedynie okładka, nie pokazuję wnętrza, ale uwierzcie ilustracje Magenty Fox są urokliwe. 

Książka już do kupienia w Wydawnictwie Znak - kliknij tu.

Gdy zobaczycie nazwisko Zadie Smith na okładce, pewnie pomyślicie, że będzie smakowicie, tym razem jednak to będzie spore zaskoczenie. Dziwo to bowiem pierwsza książka, którą autorka napisała wraz z mężem Nickiem Lairdem dla dzieci. A całość przetłumaczył Wojciech Mann. Co prawda tego tekstu nie jest tu dużo, ale jedna z tych pozycji, gdzie liczy się zarówno opowieść, jak i ilustracje - kolorowe, pełne fantazji. Nazwijmy to raczej opowieścią obrazkową, żeby być bardziej precyzyjnym, a nie książką w klasycznym wydaniu.
A o czym Dziwo jest?


Ano o tym, że nie zawsze warto załamywać się tym, że nie jest się identycznym jak inni, że trzeba cieszyć się z tego, że się różnimy i być sobą. Zwierzaki mieszkające w domu małej dziewczynki o imieniu Kit, nieufnie przyglądały się nowemu mieszkańcowi. One miały już swoje zwyczaje, dogadywały się, a tu ktoś nowy i w dodatku taki... dziwny. No bo świnka morska w stroju judo nie przypomina ani kota, ani psa, ani papugi. Nie jest więc jej przyjemnie i próbuje znaleźć jakiś sposób na to, by upodobnić się któregoś z nich - może wtedy ją polubią?
A przecież bycie innym, nawet jeżeli to dla innych dziwne, to nic złego! Ba, właśnie to jest piękne, że możemy się czasem zaskakiwać i uczyć nowych rzeczy. Tego właśnie uczy Dziwo i fajnie sięgnąć po ten tytuł, by wspólnie z dzieckiem wejść w tą historię, by uczyć empatii i czerpania radości z życia.
Kolorowe, optymistyczne, niby proste, ale zabawne i mądre.
Nic tylko życzyć sobie jak najwięcej takich książek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz