poniedziałek, 30 stycznia 2023

Przepiórki w płatkach róży, czyli meksykańska saga rodzinna


Trzeba przyznać, że Christopher Wheeldon stworzył balet doprawdy niezwykły. Tempo tego spektaklu jest niemal musicalowe, jedna scenka niezauważalnie przechodzi w drugą, niestandardowe często kroki tancerzy wywołują zaciekawienie. To wszystko doprawione jest ognistym temperamentem meksykańskich bohaterów, ogromną wyobraźnią autora, choreografa, scenarzysty, kostiumologów i charakteryzatorów. Ogromne uznanie dla nich wszystkich za stworzenie tego tanecznego dramatu.

Początek XX wieku, meksykańska wojna domowa. W domu rodziny De la Garza pozostały same kobiety: matka Mame Elena (Laura Morera), jej trzy córki: Rosaura (Mayara Magri), Gertrudis (Anna Rose O’Sulivan) oraz najmłodsza, Tita (Francesca Hayward). Poza tym w domu mieszka leciwa kucharka Nacha (Christina Arestis) oraz służąca Chencha (Isabella Gasparini). Zgodnie z tradycją najmłodsza córka ma zostać niezamężna by na starość bez przeszkód mogła opiekować się matką. Jednak to ona, Tita, pierwsza zakochuje się w synu sąsiada. Pedro (Marcelino Sambe) i Tita odwzajemniają miłość i sądzą, że jest ona zdolna przebłagać matkę. Jednak bezlitosna Elena odrzuca prośbę o rękę Tity, dając możliwość poślubienia starszej siostry – Rosaury. Pedro przystaje na to, bo tylko w ten sposób będzie bliżej swojej ukochanej. Podporządkowanie matce nie niweluje napięć w rodzinie, a niespełniona miłość Tity i Pedra pełna jest rozpaczy, stresu i nikomu nie wychodzi na dobre. Każde spotkanie tej pary odnawia – wydawać by się mogło – zaleczone rany, każde spojrzenie zbliża ich do siebie. Piękne są te emocje odzwierciedlone tańcem, które Titę zapętlają w węzeł rozpaczy i równie piękne są próby lekarza Johna Browna (Matthew Ball), by ją z tego wyciągnąć. Kiedy umiera stara kucharka Nacha jej obowiązki przejmuje Tita, równie utalentowana kulinarnie. Potrafi nadać potrawom smak swoich emocji – wspaniała scenka ze słonym tortem, czy ugniatanie ciasta. A już majstersztykiem są tytułowe przepiórki w płatkach róży otrzymanej ukradkiem od ukochanego. Smak tej potrawy działa jak afrodyzjak, nie dziwi więc, że Gertrudis rozbiera się i ucieka na mechanicznym koniu, ujeżdżając jednocześnie i konia i męża (ach, ten ognisty, latynoski temperament).


Na uznanie zasługuje cała obsada tego przedstawienia. Francesca Hayward i Marcelino Sambe w przepiękny sposób oddali tańcem całą frustrację, żal i rozpacz nieodwzajemnionej miłości, a już ich ostatni pas de deux prowadzący do fenomenalnego i zaskakującego zakończenia to mistrzostwo. Dla tej jednej sceny warto obejrzeć ten spektakl – temperament, zmysłowość, namiętność. A przecież Elene jako dominująca za życia matka, również jako złowrogi duch nie pozwala sobie odebrać tego przywileju a jej choreografia nie ma sobie równych. Z kolei kochająca Titę Nacha, zarówno za życia jak i jako duch wnosi na scenę miłość i dobro. Elene i Nacha jak dwa pierwiastki kobiecości, jak dobro i zło, obie cudowne w swoich scenicznych postaciach. A przecież są jeszcze siostry Tity: posłuszna matce Rosaura pięknie i ze współczuciem została odczytana przez Magri, z kolei O’Sullivan była żywiołowa i fascynująca jako żona wojownika.

Cudowna choreografia tego spektaklu pięknie współgra z muzyką Joba Talbota. Melodyjna a jednocześnie dramatyczna, z meksykańskimi akcentami, to partytura z górnej półki. Jeśli dodamy do tego otwartą przestrzeń sceny, że starannie dobraną scenografią to otrzymamy cudowny balet z wartką akcją i prawdziwymi namiętnościami. Wyszłam zachwycona.

Polecam

MaGa

Pełny repertuar spektakli i wydarzeń specjalnych w Multikinie znajdziesz tutaj: https://multikino.pl/wydarzenia

Multikino – Przepiórki w płatkach róży – Christopher Wheeldon
Choreografia – Kevin O’Hare
Muzyka – Joby Talbot
Alondra de la Parra , dyrygent
Bob Crowley , scenograf
Natasha Katz , projektantka oświetlenia
Orkiestra Royal Opera House Covent Garden
Luke Halls , artysta wideo
Tomás Barreiro , gitara
Siân Griffiths , mezzosopran
Francesca Hayward , Tita
Laura Morera , Elena
Marcelino Sambé , Pedro
Mayara Magri , Rosaura
Anna Rose O'Sullivan , Gertrudis
Christina Arestis , Nacha
Mateusz Bal , Dr Brown
Cesar Corrales , mąż Gertrudis
Gary Avis , ojciec Pedra
Isabella Gasparini , Chencha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz