niedziela, 1 sierpnia 2021

Oszuści, czyli gry pozamałżeńskie

OCH-Teatr po raz kolejny wystawia komedią, na której śmiejemy się często, a refleksje po niej są goryczkowate.

Zdrada. Ta małżeńska. Czym jest spowodowana? Nudą? Rutyną? Brakiem satysfakcjonujących doznań? Co powoduje, że kobieta/mężczyzna decyduje się na zdradę swoich współmałżonków? Czy rzeczywiście te uniesienia „na boku” warte są rozpadu związku małżeńskiego? Komedia „Oszuści” podejmuje temat zdrady małżeńskiej i stawia trudne pytania o współczesne podejście do związku małżeńskiego. Śmiejemy się często, ale jednak wytrąca nas tymi pytaniami ze strefy komfortu.Monika (Beata Ścibakówna) ma męża Sama (Zbigniew Zamachowski) i od pół roku kochanka – Howarda (Piotr Grabowski). Ona, kobieta-dynamit, znudzona spokojnym mężem, na progu drugiej młodości pragnie po raz ostatni być pożądaną, kochaną. Wie, że czas ucieka a ona nie młodnieje. Chce coś zmienić, zaszaleć, być adorowaną. Zdobyła przystojnego mężczyznę, pragnie z nim spędzić następne lata. Howard zdobył piękną kobietę, miał seks na zawołanie (choć raczej to ona była stroną inicjującą) i to łechtało jego starzejące się ego. Kiedy zaczęła stawiać wymagania, żądać rozwodu… decyduje się z nią zerwać. Howard też nie jest samotny, ma żonę Grace (Gabiela Muskała), osobę cichą, spokojną, taką „szarą myszkę” czekającą na męża z obiadem i na kilka słów czułości, których jej skąpi. Mają córkę Michelle (Michalina Łabacz), która mieszka ze swoim ukochanym Allanem (Filip Pławiak). Tak się składa, że Allan jest synem Moniki i Sama. Kiedy Monika i Howard zrywają ze sobą, Grace i Sam przypadkowo się poznają i… dochodzi do upojnej nocy. W tym czasie młodzi dochodzą do wniosku, że ich rodzice powinni się poznać. Wszyscy kłamią, każdy coś ukrywa, z tych trzech par bardziej rozsądni wydają się być młodzi (a szczególnie Allan, który przyciśnięty do muru wyjawia, że boi się brać odpowiedzialność za związek, bo nie ma pewności, że będzie on na całe życie). Michelle chce wyjść za mąż, choć tak na dobrą sprawę to nie wie dlaczego. Monika i Howard swoją zdradę ubierają w sprzeciw do konwenansów, wymogów społecznych, tradycyjnych. Sam i Grace odżywają na chwilę, bo w zdradzie odnaleźli drugiego człowieka, czułego i troskliwego; co dla ludzi samotnych w związku jest nie do przecenienia. I gdyby nie ta poznawcza kolacja…

Bohaterowie miotają się w swoich kłamstwach, zdziwieniach, wyrzutach sumienia, zaprzeczeniach, chęciach zmian i strachu przed nimi, a widownia śmieje się głośno. Autor rozdaje razy równomiernie, zarówno tym amoralnym, dla których miłość i przysięga małżeńska jest niepotrzebnym wymysłem (Monika i Howard), jak i tym cichym, romantycznym duszom (Sam i Grace), które pod wydumanymi pretekstami tkwią w związkach, które ani ich nie satysfakcjonują ani koją. Dostaje się również młodym, szczególnie Michelle, która tak dąży do małżeństwa, takie wysnuwa argumenty, że trudno się połapać czy chce wyjść za Allana czy chce tylko wyjść za mąż, wszystko jedno za kogo. Choć trzeba przyznać, że od pewnego momentu dwójka młodych zaczyna rozsądnie myśleć o wzlotach i upadkach jakie mogą ich spotkać we wspólnym życiu, szczególnie przyglądając się temu co wyczyniają ich rodzice.

Świetnie dobrana obsada, wspaniała reżyseria, szybka akcja i pokłady śmiechu. Beata Ścibakówna w roli zdecydowanej, mocnej, bezlitosnej kobiety jest nie do podrobienia. Świetnie spisał się Piotr Grabowski w roli kochanka - lowelas, który nie mogąc zaspokoić kochanki, nagle ma wyrzuty sumienia w stosunku do żony. Cudna jest para Sam i Grace, którzy zdradzają pierwszy raz w życiu; Zamachowski przechodzi sam siebie w scenie z bukietem, a Gabriela Muskała… no cóż, chyba najbardziej zasłużyła na owacje. Te miny, spuszczanie oczu, te drżące ręce, ten głos. Mistrzostwo! Po raz pierwszy widziałam na scenie i już będę pamiętać na zawsze. Bardzo dobry Filip Pławiak jako rozsądny Allan i Michalina Łabacz jako jego narzeczona.

Warto obejrzeć, warto pomyśleć.
Polecam.
MaGa

OCH-Teatr: „Oszuści”
Reżyseria: Jan Englert
Autor: Michael Jacobs
Przekład: Michał Ronikier
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Dorota Williams
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Szczepaniak
Obsada:
Michalina Łabacz – Michelle
Gabriela Muskała – Grace
Beata Ścibakówna – Monika
Piotr Grabowski – Howard
Filip Pławiak – Allen
Zbigniew Zamachowski – Sam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz