wtorek, 9 sierpnia 2022

Różniaste, czyli Wolność i Kosmos

Za chwilę znowu znikam na kilka dni, więc trzeba nadrabiać notki na bloga, wrzucam więc kilka tytułów filmowych, które wpadły w oko ostatnimi czasy.
Wolność - film belgijski, choć w klimacie raczej iberoamerykański, pełen lata, dusznej atmosfery i zupełnie innych problemów niż nasze europejskie, wydumane sprawy. A może i nie? W końcu rodzinne problemy zdarzają się wszędzie, a bunt młodych ludzi przeciw rodzicom, poszukiwanie wolności i akceptacji też jest naturalny i podobny na całym świecie. Tu w wakacyjnej atmosferze niby niewiele się dzieje, ale właśnie te relacje, konflikty i napięcia domowe i tak tworzą ciekawą plątaninę.
To ostatnie wakacje, które rodzina Vidalów spędzi z babcią Angelą, chorą na Alzheimera. I po raz pierwszy Nora czuje się nie na miejscu: wyrosła z dziecięcych zabaw, ale nie rozumie jeszcze rozmów dorosłych. Wszystko się jednak zmienia wraz z przybyciem do wilii Libertad, córki kolumbijskiej służącej i opiekunki babci. Choć dziewczyna pochodzi zupełnie z innego środowiska, klasy społecznej, matka Nory przymyka początkowo oko na ich wspólne wyjścia - wreszcie nastolatka ma towarzystwo.
 

Z czasem jednak wokół tej znajomości pojawia się coraz więcej konfliktów i problemów. Zbuntowana nastolatka raczej nie stanowi dobrego wzoru do naśladowania, jednak tym bardziej wydaje się dziewczynce atrakcyjna i magnetyczna. To film dość surowy, ale niemniej ciekawy. Nastawcie się na milczenie, dialogi, a nie na akcję.


Kosmos to kanadyjska produkcja sprzed kilkunastu lat, raczej bliżej mu do eksperymentu filmowego niż do spójnej fabuły, ale kilka dekad temu takie zabawy były dość popularne. Kilka odrębnych historii, mniej lub bardziej zakręconych, połączonych tak naprawdę jedynie kilkoma postaciami (np. taksówkarza), trochę niedopowiedzianych... Czarno białe zdjęcia, trochę humoru. Wczesny Jarmusch? No pewne podobieństwo jest. Szalone to trochę, ale jak ktoś lubi takie eksperymenty i dziwne dialogi o niczym to będzie miał frajdę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz