środa, 1 września 2021

Legendarne kradzieże - Soledad Romero Mariño, Julio Antonio Blasco, czyli z dzieciakami na tropie największych złodziei w historii świata

Pierwszy dzień szkoły, więc coś dla młodszych czytelników. Może i niekoniecznie super edukacyjnie, ale czego się nie robi, by zainteresować czytaniem, zdobywaniem wiedzy. Czemu więc nie podsunąć czegoś co ekscytuje, wywołuje emocje, czyli wielkich pieniędzy, planów ich kradzieży i pościgów za sprawcami?
Wydawnictwo ZNAK od tego roku rozpoczęło wydawanie albumów, w których ciekawa treść zbudowana jest w atrakcyjnej formie plastycznej - to ciekawe połączenie komiksu, gazety i treści dotyczących danego tematu. Picturebooki non-fiction to tematy z pogranicza historii, geografii, masa ciekawostek, sprzedana trochę w sensacyjnym tonie, by jeszcze bardziej rozbudzać zainteresowanie. Zdobywanie wiedzy może przecież stać się przygodą. A kto będzie chciał więcej - poszuka dalej, choćby przy pomocy rodzica lub nauczyciela.

 

Nie oburzajmy się więc na to, że dziś pisze się książki dla dzieci o złodziejach, czy mrocznych kartach historii. To co zakazane, dziwne, zawsze budziło ekscytację młodych. W tym przypadku bynajmniej nie chodzi o to, żeby jedynie podziwiali geniusz i spryt złodziei, ale również o to, że prędzej czy później prawie każdy ze sprawców jest łapany. Każda kradzież jest też niezłą lekcją do tego, by stale podnosić poziom zabezpieczeń i łatać luki w systemie ochrony.


Każdy z tych historii to krótkie streszczenie planów oraz przebiegu akcji, informacje o sprawcach oraz śledztwa, które doprowadziły do ich schwytania. Przejdziemy przez podkopy, oszukamy alarmy i pułapki, czasem wejdziemy w przebraniu - pomysłów jak się okazuje jest całkiem sporo, choć dziś niektóre z nich wydaje się aż nieprawdopodobne, by mogły się udać. Zniknięcie z Luwru portretu Mony Lisy, miliony EURO znikające ze skarbca, napad na pociąg z pieniędz

my, czy kradzież diamentów, naprawdę robią wrażenie.

 

Nawet w genialnym planie mogą pojawić się dziury i to też jest niezła lekcja. Jakie błędy doprowadziły do złapania rabusiów i fakt, że nie da się wszystkiego przewidzieć, to również przekaz tej książki. Dla wszystkich młodych detektywów w wieku 6+ naprawdę fajna lektura.


Zerknijcie na filmik przygotowany przez wydawcę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz