środa, 24 listopada 2021

Dystopia, czyli wejdź do gry

Rany, a co to jest? Horror? Rozpierducha i cycki dla młodych? S-F? Przedziwne połączenie. Pomysł może i ciekawy, ale efekt nie robi wrażenia i to mimo pewnych elementów, które mogą wydawać się całkiem efektowne. Oto wielka stara fabryka, jakieś tereny przemysłowe, od lat opuszczone. Migawki sugerują, że były tu jakieś tajne laboratoria, prowadzono jakieś eksperymenty. Dziś ten teren jest słabo chroniony, a nawet pojawił się pomysł, by wynająć obiekt dla grupy, która chce tu organizować gry i wydarzenia larpowe (czyli odgrywanie ról). Znacie to środowisko? Nie wystarcza im rozwiązywanie zagadek, ale trzeba je podkręcić, by obudować całą historią, strojami, odrobiną napięcia, konkurowania między graczami. Szwedzi w model fabuły, którym często bawili się Amerykanie, czyli grupka młodych ludzi, w sytuacji zagrożenia, zamiast elementów horroru wrzucili więcej elementów S-F, czym może chcieli podkręcić atmosferę, ale zgubili totalnie logikę.
Żeby to były zwyczajne zombiaki, to może i bym jeszcze to kupił jako pewną konwencję, ale tu niby jest serio, a potem postacie zachowują się kompletnie nieracjonalnie. Tak jakby w scenariuszu uznano, że nie trzeba łączyć scen "z powierzchni" z tymi "z budynku", wystarczy prowadzić je równolegle, bo jedne pozwalają komplikować relacje uczuciowe, budować jakieś konflikty, a drugimi trochę straszymy, wprowadzamy tajemnicę. Brak tego połączenia, sprawia że mało co się klei i niestety całość dużo traci na klimacie. Jedno co zostaje w głowie, to myśl: chciałbym kiedyś tak spróbować, bo to emocje z escape room, ale pewnie wielokrotnie podkręcone. I to nawet bez broni w fabule.

4 komentarze:

 1. Ciekawy pomysł na fabułę i scenografię do dużego escape roomu, ale niestety pewnie w Polsce by się nie przyjął :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też byłbym ciekaw czy wyszłoby to u nas - zabawa na ponad 100 osób podzielona na scenariusze, na kilka dni. Larpy odbywają się i u nas choć chyba nie na taką skalę

   Usuń
  2. Jest taki fajny larp w świecie Wiedźmina, który zawsze nas interesuje, ale póki co nie ma czasu spróbować (no i jest dość drogi :O ).

   Usuń
  3. ano prawda, bo to i gra i strój do tego

   Usuń