środa, 18 października 2023

Robczik, czyli polska młodzież na Wileńszyźnie

Teatr Druga Strefa po raz kolejny udostępnił scenę Polakom z zagranicy. Tym razem był to Teatr Polski z Wilna, przedstawiając spektakl „Robczik”, stworzony na podstawie książki Bartosza Połońskiego o tym samym tytule.

Spektakl opowiada o młodych licealistach, polskiej młodzieży mieszkającej w Wilnie, o szczególnej przyjaźni Darka – maturzysty z polskimi korzeniami i dilera narkotyków – tytułowego Robczika. Maturzyści z jednej klasy, każdy z nich inny, każdy niesie ze sobą inną wizję siebie, inną wizję świata i inny bagaż doświadczeń. Podobnie mają ich przyjaciele i znajomi. Z ich opowieści wyłania się smutny obraz rodzin walczących o lepsze jutro, typowe dla dorastania dylematy i leki, niepewność jutra i niewyobrażalna potrzeba bliskości, miłości, zrozumienia i szacunku. A z drugiej strony potrzeba szybkiego wzbogacenia się, bo dopiero to jest w stanie podnieść status danej osoby.

Dla mnie ten spektakl był trudny w odbiorze, bo opowiedziany został młodzieżową gwarą wileńską, nie zawsze zrozumiałą dla mnie mieszanką wyrazów polskich, litewskich połączonych z rusycyzmami i anglicyzmami. I o ile często nie rozumiałam słów, to bez trudu odczytywałam kolejne zdarzenia z życia tej grupy kolegów i emocje, które rządziły w danym momencie. Nawet „duch miejsca”, wileńskiej Starówki był dla mnie czytelny.


Mało wiemy o rodakach zamieszkałych na Litwie. Reportaże z wypraw w tamte rejony kojarzą mi się z Polską bogobojną, mocno wierzącą, przywiązaną do ziemi i kultury. Po tym spektaklu trudno określić jak dalece mylący jest to pogląd. Patrząc oczami licealistów wydaje się, że tamta społeczność polska przeszła inną historię niż my tutaj. Marzenia i pragnienia ma takie same, jednak możliwości zgoła mniejsze. A kochać i marzyć może każdy.

Młodzi ludzie na scenie chyba najlepiej potrafią oddać co jest dla nich ważne. Są w tym autentyczni i szczerzy. I choć uboga scenografia i proste kostiumy, to chęć pokazania problemów młodzieży, ich oczekiwań, marzeń, nadziei – ogromna.

Warto było przyjść, obejrzeć i posłuchać.

MaGa

Teatr Druga Strefa – Teatr Polski z Wilna – „Robczik”
W ramach projektu Polacy robią teatr
Autor – Bartosz Połoński
Reżyseria: Bożena SOSNOWSKA
Scenografia: Rafał PIESLIAK
Kostiumy: Ewa BALIUL
Muzyka: Ernest TYLINGO
Obsada : Jakub Andruszkiewicz, Patryk Babicz, Aurora Degesyte, Urszula Domulewicz, Natalia Gaidis, Iwona Kisiel, Kamile Jakubenaite, Justyna Moisejenko, Roman Niedźwiecki, Ernest Tylingo, Katarzyna Parszuta, Patrycja Stefanowicz, Gabriela Żdanowicziute, Ewa Zakrzewska.
Dźwięk – Lucjan Szymanel
Światła – Łukasz Makutonowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz