wtorek, 24 października 2023

Himalaya. Wyprawa na krawędź życia - Wojciech Nerkowski, czyli nie tylko dla miłośników gór

Tym razem notka gościnna. Marta miała chwilę natchnienia i dziecko dało jej moment wytchnienia :) A ja dopisuję sobie tytuł do listy do przeczytania. Skoro jej się spodobał. a w dodatku lubię góry...
R
*** 
Powieści Wojtka Nerkowskiego mają to do siebie, że wciągają. Wciągają tak konkretnie – od pierwszej strony, całego czytelnika łącznie z nogami 😊

Nie inaczej było w przypadku Jego najnowszej powieści „Himalaya. Wyprawa na krawędź życia”. Z opisu wydawcy dowiadujemy się, że jest to książka opowiadająca o dwóch śmiałkach – Wiktorze i Michale, którzy próbują zdobyć najtrudniejszy szczyt świata – K2. Ba! Są już prawie na szczycie, tak naprawdę mają sukces na wyciągnięcie ręki. Sytuację komplikuje jednak nieoczekiwany atak terrorystyczny na luksusowy hotel Himalaya, w którym przebywają ich dziewczyny – Paula i Iga.

Od pierwszych stron powieści jesteśmy wystawieni na bardzo ekstremalne warunki pogodowe. Zabójczy mróz, brak tlenu i silny wiatr – między innymi z tym muszą zmierzyć się Wiktor i Michał, chcąc zdobyć szczyt K2. Opisy, które zaserwował nam autor są tak realistyczne, że czasem przy czytaniu robiło mi się wręcz zimno… Na uwagę zasługują też wplecione w akcję powieści prawdziwe postacie związane ze wspinaczką, takie jak Tomasz Mackiewicz, czy Wanda Rutkiewicz.

Przyjaciele mają już za sobą kilka wypraw wysokogórskich, jednak dopiero ta, tak naprawdę wystawi ich przyjaźń na próbę. Dla którego z nich ważniejsze okaże się życie ukochanej osoby, a dla którego spełnienie kolejnego ekstremalnego marzenia? A może obydwoje zdecydują się w oka mgnieniu zawrócić z drogi na szczyt, lub wręcz przeciwnie – przeć na przód, w końcu i tak nie pomogą zakładnikom uwięzionym przez terrorystów. Odpowiedź nie jest wcale oczywista.

Od samego początku autor częstuje nas zawiłą intrygą połączoną z opisem zależności polityczno – dyplomatycznych. Bowiem w luksusowym hotelu nie zostały uwięzione tylko Paula i Iga, ale także bogaci i wpływowi obywatele innych krajów. Kiedy już myślimy, że wiemy, jak potoczą się losy bohaterów, autor zręcznie obraca akcję o 180 stopni, co sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury.

Na kartach powieści autor zręcznie przeplata ze sobą dylematy i rozterki, które towarzyszą wszystkim bohaterom. Każdy z nich ma swoje ambicje, problemy i pobudki, które nimi kierują. Żadna z postaci nie jest czarno – biała.

Powieść Wojtka Nerkowskiego mogę polecić każdemu, nie tylko miłośnikowi gór. Jest to świetny thriller, który zabierze nas nie tylko na szczyt K2, ale także w odmęty ludzkiego umysłu i moralności. 

Marta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz