niedziela, 9 lutego 2020

Jojo Rabbit, czyli dobry i zły czas dla bycia nazistą

Nie wiem czy Akademia będzie na tyle odważna, by przyznać nagrody tej produkcji, ale to naprawdę rzecz zaskakująca i niebanalna. Może nie aż tak kontrowersyjna jak się o niej mówi, ale i tak może być zaskoczeniem. Groteską o nazistowskich Niemczech? To byłoby pewnie do przełknięcia. Ale opowiadanie tej historii z punktu widzenia 10-letniego chłopca, który do końca uważa, że Hitler, który jest jego idolem i doradza mu jako wyimaginowany towarzysz, może nie wszystkim się spodobać.
Film Waititiego balansuje pomiędzy powagą i absurdem. Widzisz debilnych gestapowców i się śmiejesz, ale przy cywilach, którym rozdaje się broń, by bronili miasta, choć niby to sceny potencjalnie zabawne, już wcale nie jest do śmiechu.Zaczynamy więc na obozie treningowym dla Hitlerjugend, a kończymy w momencie końca wojny. I pomimo wszystkich dramatycznych momentów, mamy przyjąć ciepły, optymistyczny wydźwięk całości? Budzi to trochę sprzeciw. Nie samo robienie sobie jaj i satyra, pokazanie absurdalności różnych teorii (cudowne opowieści o Żydach jako potworach), ale fakt że dla bohatera najważniejsze jest to, że uśmiecha się do niego dziewczyna, więc jest najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi.

Jojo dojrzewa i uczy się empatii, choć proces idzie bardzo powoli - wszak jego głowę wypełnia ideologiczna papka spod znaku swastyki. No i jego towarzysz (w tej roli sam reżyser) pewnie nie ułatwia my bycia miłym człowiekiem - prawdziwy Niemiec ma być twardy i posłuszny. Nawet matka nie potrafi wybić mu z głowy jego marzeń i przekonań. Kocha syna, ale nie chce niszczyć jego złudzeń, robić sobie z niego wroga. Jakże inna to odsłona Scarlett Johansson!

Humorem w propagandę - to idea, która nie budzi we mnie sprzeciwu, choć to nie jest historia tak jednoznaczna jak np. Życie jest piękne. Gdy zobaczysz archiwalne zdjęcia führera z jego tysiącami wiernych i młodych fanów do muzyki Beatlesów I Want To Hold Your Hand, ciarki przejdą ci po plecach, potem jednak już ostrość tej satyry już nie będzie tak wyraźna i w gagach chwilami ginie jej siła. Potem pozostaje już jedynie dziecięca naiwność i zdumienie, że świat nie jest taki sobie Jojo wyobrażał.
Mimo wszystko ja polubiłem ten film, chwilami trochę Andersonowski, na pewno momentami zabawny i na pewno zaskakujący. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz