czwartek, 12 listopada 2015

Dream Read List cz. 2, czyli szukamy czegoś dla nastolatek


Kilka dni temu pisałem swoje propozycje tytułów, które można polecić do lektury prawdziwym facetom, ale przyznam się Wam, że akcja zaproponowana przez przez Wydawnictwo Znak i Joasię z bloga Book me a cookie, na tyle mi się spodobała, że postanowiłem zrobić jeszcze druga listę życzeń/rekomendacji.

Tym razem zainspirowały mnie zbliżające się urodziny mojej starszej córki. Co można podsunąć do czytania 15-latce? Na razie w ramach prezentu zabrałem ją do Escape Room, bo strasznie polubiliśmy tę zabawę (może znowu o niej napiszę), dostała grę na konsolę, ale pewnie i książkowego coś znajdzie w swoich prezentach.

Buszując po propozycjach ZNAKu nawet byłem zaskoczony, że tych pozycji dla ciut młodszych czytelników mają całkiem sporo, a wiele z nich to naprawdę fajne, kilkutomowe serie. Zwykle przeglądam ich ofertę pod swoim kątem, a do młodzieżówek zaglądam rzadziej.
Zapraszam więc do zapoznania się z moimi rekomendacjami, wyborem. A może Wy byście jeszcze coś do tej listy dorzucili. Zbliżają się Mikołajki, potem Święta Bożego Narodzenia, może warto już teraz pomyśleć nad pomysłami na prezenty? Książki ucieszą każdego!




Wishlist - idealne dla nastolatki to:


1. Nic bardziej mylnego - Radek Koterski  - pamiętacie internetowe Polimaty i ciekawostki jakie wynajdował Koterski? W książce znajdziecie 50 ciekawych mitów, które autor na naszych oczach obala

2. Świat równoległy - Tomek Michniewicz  - kolejna postać, która znana jest nie tylko z książek, ale i z programów telewizyjnych. Tym razem trochę inne spojrzenie na miejsca, które wydaje nam się, że świetnie znamy

3. Gastrofaza - Mary Roach czy czytanie o tym co się dzieje w przewodzie pokarmowym może być fascynujące? Zdecydowanie tak!


4. Rzeczy ulotne - Neil Gaiman Autor, który od lat czaruje swoja wyobraźnią, tym razem w zbiorze opowiadań

5. Tajemny ogień - C.J. Daugherty, C. Rozenfeld autorka znany z sagi "Wybrani" (patrz niżej) powraca z nową serią, tym razem ciut więcej historii, ale magia, uczucia i przygoda pozostają elementami stałymi

6. Szeptem - Becca Fitzpatrick otwarcie sagi, która zachwyca nie tylko nastolatki, ciekawe połączenie romansu i fantasy

7.7 razy dziś - Lauren Oliver bestseller zarówno w Stanach jak i u nas. Jak to jest przeżywać ten sam dzień wciąż od nowa?

8.Wybrani - C.J. Daugherty  zapomnijcie o sadze "Zmierzch", teraz wszyscy czytają o elitarnej szkoły z internatem. Oto Akademia Cimmeria i jej sekrety

9.Niezbędnik obserwatorów gwiazd - Matthew Quick Pamiętacie "Poradnik pozytywnego myślenia"? Autor ma wyjątkowy talent do pisania rzeczy oryginalnych, ciepłych, wzruszających i mądrych zarazem.

10. Księżyc myśliwych - Katarzyna Krenz, Julita Bielak  moja córka (ale nie tylko ona, chyba większość nastolatek) uwielbia klimat tajemnicy i choć miałem trochę dylematu, czy ta powieść nie będzie dla niej zbyt trudna (bo sam jeszcze jej nie znam), uznałem, że warto zaryzykować, bo to chyba jedna z ciekawszych pozycji wydanych tej jesieni. Najbardziej niepokojąca powieść tego roku? To by się mojej córce na pewno spodobało!
Ponieważ to nowość - poniżej jeszcze kilka opinii o książce.



OPINIE O KSIĄŻCE
·    Magdalena Parys: Książka, jakie lubimy. Pełna szczegółów, niepokojących drobiazgów, trochę jak szkatułka z pozytywką, wciąż ją nakręcasz i z ciekawością powracasz, patrząc, jakie klejnoty jeszcze w niej możesz odnaleźć.
·        Marcin Wilk: Opowieść ma czasem to do siebie, że płynie wartkim nurtem, by nagle – niepostrzeżenie i zuchwale – przenieść nas na sam środek oceanu cudzej wyobraźni. Ale tym razem nie jest tak łatwo. I to nie tylko dlatego, że autorki są dwie. Tu rządzi przypływ i odpływ, księżycowy cykl, przypadek zamiast wypadku. Mało tego. Po przeczytaniu tej książki zaczniecie szukać w atlasach wyspy Sylt. Część nawet będzie próbowała się tam udać, by skonfrontować zmyślenie z rzeczywistością.
·         Prof. dr hab. Małgorzata Czermińska: W czym tkwi tajemnica tej książki? Dlaczego chcemy szybko dowiedzieć się: „Co dalej?" i zarazem przeciągać jak najdłużej przyjemność lektury, nieśpiesznie podążając ścieżkami stylu i myśli? Na czym polega wyjątkowe połączenie intrygującej fabuły i kunsztownej konstrukcji, w którą wplata się wątek namysłu nad pisaniem powieści przez dwie autorki? W bezsenne noce snują opowieść o wyspie na północnym morzu i ludzkich dramatach, pełną poezji i szorstkiego konkretu. W scenerii surowej przyrody uczucia stają się głębsze a pamięć odwiecznych tradycji, lektur i obrazów nabiera z czasem coraz większej wartości, jak wino.
·    

3 komentarze:

  1. Mam w domu zaczytaną dwunastolatkę, więc sięgam po książki dla młodzieży. Z ostatnio przeczytanych polecam "Oro" Marcel A. Marcel. Myślę, że spodoba się i piętnastolatce, i dorosłemu (mnie bardzo:)).

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam jedynie "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" - bardzo przyjemna książka, chociaż 15 lat skończyłam niemal 10 lat temu. ;-)

    OdpowiedzUsuń