sobota, 26 maja 2018

Uknown pleasures - Joy Division, czyli targa duszą

Ponad 8 godzin za kółkiem, zobaczyć Białowieżę i od razu wracać, ech jak czasem by się chciało zostać gdzieś na dłużej. Jazda samotna to zawsze okazja by wyciągnąć trochę starych płyt i na nowo się nimi cieszyć. I dziś notka o jednym z takich krążków. 


To blisko 40 lat minęło. I choć film przypomniał nieco Joy Division i jej charyzmatycznego lidera, czyli Iana Curtisa, dziś niewiele osób pamięta ich muzę. Może wpadający w ucho i przerabiany w nieskończoność "Love Will Tear Us Apart". Nagrali raptem dwa krążki. "Closer" okrzyknięty arcydziełem i płytę, która już zapowiadała co nas muzycznie czeka, ale jeszcze była trochę jedną nogą w punk rocku, w inne energii. Prosta perkusja, gitara, bas (jest już ten charakterystyczny styl, który nawet po latach słychać będzie w New Order) i wreszcie on. Bez jego wokalu i depresyjnych tekstów, tak naprawdę kapela nie miałaby w sobie nic wyjątkowego.
To dopiero z nim wszystko nabierało pełnych kształtów, a te surowe dźwięki, nabierały głębi. Duszna atmosfera, hipnotyczne brzmienia i teksty, pełne samotności, niezrozumienia, bólu. Ten krążek na pewno nie jest łatwy i przyjemny w słuchaniu, może po prostu trzeba mieć odpowiedni nastrój (to nie znaczy, że bardzo dołujący)... I wtedy wchodzimy w świat, w którym słychać nie tylko proste dźwięki, chłopaków, którzy niedawno chwycili za instrumenty. Wchodzimy w świat emocji, które są w ten sposób wyrażane... Czasem trudno jest inaczej, a na scenie, przed mikrofonem, na chwilę człowiek zapomina o hamulcach, daje się ponieść, wykrzyczeć wszystko.
I wtedy nawet dziwne dźwięki, jakaś dysharmonia ma tu sens. Tu nie ma przebojów w tradycyjnym sensie (no dobra, jeden zdobył taki status). To podróż w mroczną krainę zagubionych i tych, którzy nie potrafią się odnaleźć w społeczeństwie. Dodajmy że szczera, w odróżnieniu od wielu naśladowców, którzy po prostu szukali pomysłu na biznes i grupę docelową. 

Insight 
Guess your dreams always end.
They don't rise up just descend,
But I don't care anymore,
I've lost the will to want more,
I'm not afraid not at all,
I watch them all as they fall,
But I remember when we were young.
Those with habits of waste,
Their sense of style and good taste,
Of making sure you were right,
Hey don't you know you were right?
I'm not afraid anymore,
I keep my eyes on the door,
But I remember...
Tears of sadness for you,
More upheaval for you,
Reflects a moment in time,
A special moment in time,
Yeah we wasted our time,
We didn't really have time,
But we remember when we were young.
And all God's angels beware,
And all you judges beware,
Sons of chance, take good care,
For all the people not there,
I'm not afraid anymore,
I'm not afraid anymore,
I'm not afraid anymore  


1 komentarz: