poniedziałek, 14 czerwca 2021

Francisco de Goya w serii Malarstwo światowe, czyli nie tylko portrety

W domu całkiem spora kolekcja albumów malarstwa światowego, ale wciąż jeżeli tylko mam okazję, uzupełniam swoją kolekcję. Tym razem w ręce wpadł jeden z tomików wydawanych przez Wydawnictwo BOSZ. Francisco de Goya y Lucientes to (1746-1828), jeden z najważniejszych artystów hiszpańskich, który pewnie większości kojarzy się z portretami, jakie malował na dworze królewskim, może ktoś zna (choćby z okładki książkowej) jego słynny obraz "Saturn pożerający własne dzieci" i cykl tzw. czarnych obrazów. Ciekawie jest jednak zobaczyć cały przekrój jego dzieł, pojawianie się motywów ludowych, czy wreszcie to co malował pod koniec swojego życia na ścianach swojego domu (tak - te obrazy, które wiszą w muzeach to często kopie przenoszone na płótno przez kogoś innego).


 

Album (cała seria) ma niewielką cenę, ale i co za tym idzie dość minimalistyczny format. Przyzwyczajeni do dużych albumów, tu mamy jedynie miniaturki, czyż jednak w dobie Internetu problemem jest odszukanie potem obrazu, który nas interesuje i przyjrzenie mu się bardziej dokładnie?
 

Ten format dla wielu może okazać się zaletą, choć ja osobiście nie przepadam za oglądaniem malarstwa na tak małych zdjęciach, czy w dzielenia większych na dwie strony. Mimo tego, że książka na pewno się nie rozpadnie (szycie, a nie jedynie klej), zawsze w takich sytuacjach rozkładanie na siłę stron, nie daje stu procent satysfakcji.

Mocną stroną tej pozycji są zdjęcia i piękny papier, bo już życiorys, czy też wprowadzenie na temat artysty jest bardzo skromne (autorstwo dr Widacka-​Bisaga Agnieszka), choć trzeba przyznać, że udało się uchwycić to co najbardziej istotne. 

Wśród reprodukcji na pewno brakuje mi rycin z cyklu Okropności wojny, w mojej ocenie dużo ciekawszych na pewno niż same portrety. Na szczęście pomiędzy nimi znalazło się też sporo obrazów, które pozwalają na uchwycenie tego co malarza najbardziej fascynowało: czyli życia zwykłych ludzi, scenek rodzajowych, zabaw dzieci, czy wierzeń i przesądów. Mamy więc dość statyczne wizerunki wyższych sfer oraz życie jakie udaje się uchwycić w ciekawy sposób.    
 

Do tej pory w serii ukazały się albumy: Albrecht Dürer, Claude Monet, Vincent van Gogh, Peter Paul Rubens oraz Caravaggio.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz