wtorek, 18 grudnia 2018

Niezłomny, czyli każdy dzień walką


Angelina Jolie coraz mniej gra, a coraz częściej staje po drugiej stronie kamery. Niestety mimo ciekawego materiału - biografii kogoś zwykłego, a zarazem niezwykłego, wyszło dość przeciętnie. Oto olimpijczyk, człowiek, który swoją wytrwałością potrafi udowodnić, że można osiągnąć bardzo wiele. I nie chodzi tu jedynie o wydolność ciała, ale raczej o niezłomność charakteru.

Loui Zamperini najpierw udowadniał, że jest niepokonany na bieżni, na stadionach, potem jednak wraz z innymi zgłosił się na front. Po katastrofie jego samolotu ponad 40 dni przeżył dryfując na oceanie, wspierając przyjaciół, na tym jednak nie skończyła się jego gehenna. To raczej był jej początek. Najgorsze czekało go w obozie jenieckim gdzie japoński komendant upatrzył go sobie na ofiarę do złamania. Dla innych więźniów stanie się przykładem męstwa, żywym dowodem na to, że można kogoś zwyciężyć, ale to jeszcze nie znaczy złamać.
Historia ciekawa, ale niestety opowiedziana bez pogłębienia, nie pozwala na większe emocje. Samym patosem i idealizowaniem bohatera nie kupi się widza. Za dużo tu wszystkiego (nawet dzieciństwo i młodość bohatera) i w efekcie przy tak kapitalnej historii robi się zwyczajnie nudno.
Ale wiecie co? I tak warto obejrzeć. Nie dlatego, że to wspaniały film, ale dlatego, że to film o ciekawym człowieku. Mel Gibson w "Przełęczy ocalonych" wprost wskazał źródło męstwa swojego bohatera, Jolie tego unika, tak jakby sam upór, charakter, miałby tłumaczyć jego wyjątkowość.

2 komentarze:

  1. Angelinę Jolie cenię jako aktorkę, natomiast póki co nie miałam okazji obejrzeć żadnego filmu, który został przez nią wyreżyserowany. Co do "Niezłomnego", kiedyś wahałam się nad wydaniem DVD, ale ostatecznie zrezygnowałam z zakupu. Może jeszcze nabędę ten tytuł lub po prostu zobaczę w telewizji, jeśli akurat będzie leciało, a ja będę miała czas na seans.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wcześniej sięgnęła po jeszcze trudniejszy temat bo wojnę w Jugosławii, ale jakoś nie ma życia w tych jej dziełach

      Usuń