poniedziałek, 23 lipca 2018

Przerwana lekcja muzyki, czyli odpoczniesz, dojdziesz do siebie

Pisząc o Ptaśku, Locie nad kukułczym gniazdem, przypomniałem sobie jeszcze jeden film, może mniej znany, ale całkiem ciekawy, którego akcja dzieje się w szpitalu psychiatrycznym. Znowu wraca temat karania za odmienność, społeczeństwa, które cię izoluje, bo jesteś inny, tyle że tutaj historia jest podwójnie mocna, bo dotyczy bardzo młodych dziewcząt, o których losie decydują rodzice. Dla ich dobra...
Wszystko co mogło niepokoić: nieposłuszeństwo, dziwne znajomości, uzależnienie, depresja, próby samobójcze, anoreksja, czy zainteresowanie własną płcią, uznawane było za objawy problemów psychicznych, które przecież lekarze są w stanie "wyleczyć". Wybić z głowy. Aby na powrót stać się normalną.
Nie wiem czemu ten film jest tak mało znany, bo przecież Winona Ryder i Angelina Jolie, zrobiły potem wielką karierę, może warto więc zobaczyć ich początki. A w drugim planie mamy jeszcze Whoopi Goldberg! Gwarantuję, że Was miło zaskoczą.Ośrodek, w którym pacjentki mają dochodzić do siebie i do zdrowia, odpoczywać w miłym otoczeniu, wcale nie jest rajem, jak się wydaje rodzicom. Zresztą może w latach 60 metody oparte na karaniu nieposłuszeństwa, były dużo powszechniej akceptowane i autorytet lekarza zapewniał mu praktyczną bezkarność. Kto zresztą uwierzyłby komuś niezrównoważonemu gdyby ten chciał się poskarżyć.
To historia przyjaźni i przemiany dziewczyny trochę zamkniętej w sobie, w kogoś kto nabiera siły i pewności siebie. Ogromnym kosztem. Ale jednak tak się dzieje. Nauczyła się walczyć o siebie. 
Historia oparta jest na wspomnieniach, a choć może i trąci chwilami banałem, jest całkiem ciekawa, zmusza do refleksji, między tym gdzie przebiega granica między zdrowiem a chorobą.

2 komentarze:

  1. Jeszcze nie oglądałam, ale spróbuję to nadrobić. Chociażby dla roli Angeliny Jolie, która dostała za występ w tym filmie Oscara.

    OdpowiedzUsuń