wtorek, 10 lipca 2018

Ty i teraz - Lidia Jasińska, czyli cud miłości polega na jej wskrzeszaniu

Bywa, że mężczyzna jest jak grosz znaleziony- choć wychuchany nie przynosi szczęścia.

Uśmiechnęliście się? Prawda, że trafne?


Choć bardzo rzadko sięgam po poezję, a aforyzmy kojarzą mi się jedynie z genialnymi perełkami Stanisława Jerzego Leca, zachwyciło mnie "Ty i teraz" Lidii Jasińskiej. Chyba w dzisiejszym zagonionym świecie zbyt rzadko sięgamy po tego typu teksty. Każdego dnia otacza nas masa słów, ale powoli gubimy ich znaczenie i wartość, nie doceniamy piękna i mądrości jaka może tkwić w prostocie, w tym ile można wyrazić jednym zdaniem.

Najtrudniejszy dla kobiety jest moment, w którym wybór zmienił się w przymus.
Najpierw zachwyciłem się wydaniem tego zbiorku. Sztywna oprawa, wstążka jako zakładka, okładka o fakturze płótna. Piękne! Mało znane wydawnictwo Barbelo używa hasła: książki do kochania i to jest bardzo trafne. Takich egzemplarzy żal oddawać. Co najwyżej można kupić kolejne na prezenty.  


Aby przysięgać na zawsze, trzeba kochać już teraz

Autorka od lat zajmuje się pisaniem aforyzmów, publikuje je w prasie i na swojej stronie internetowej. „Ty i teraz. Aforyzmy” to niemal 700 perełek, pełnych humoru, autoironii, czasem zadumy nad upływającym czasem i naszymi złudzeniami, którymi się karmimy. Wiodącym tematem
są relacje międzyludzkie, szczególnie między kobietami i mężczyznami. Miłość, ta szczęśliwa i ta raniąca, ta pierwsza i ta dojrzała, okrzepła. Intensywna i wygasająca. Odwzajemniana i odrzucana.

Nie sztuka wejść mężczyźnie w krew, lecz długo w niej krążyć.


Jest w tym dużo mądrości, bo przecież każdy na własnej skórze przekonać się musi, że miłość to nie tylko fruwanie w chmurach, ale i proza codzienności, nieraz również cierpienie. Mamy tu zarówno zauroczenie, zazdrość, uniesienie, tęsknotę i wszystkie inne barwy i odcienie naszego życia emocjonalnego.
Nie jest to lektura do szybkiego przeczytania, a raczej do delektowania się, wertowania na wyrywki w wolnych chwilach, sięgania po nią gdy potrzebujemy odrobiny oddechu. Każde zdanie, uchwycona myśl, może stać się okazją do refleksji, czasem budzi nasz uśmiech lub zaskoczenie poprzez jakieś skojarzenie, swoją trafność.

W krótkiej formie, nagle jakby dostrzegamy znaczenie słów na nowo. Przypominają się chwile, gdy jako młodzi ludzie wypisywaliśmy różne sentencje i mądre cytaty, dziś jednak widzimy w nich jeszcze więcej prawdy, nieraz gorzkiej, a bywa że bardzo zabawnej. Prawdy o tym co wokół nas, a nieraz i o nas samych.

Jeśli nasz świat miałby runąć, to już lepiej kurczowo trzymać się złudzeń.

*Wszystkie cytaty pochodzą z książki.

1 komentarz:

  1. Bardzo podoba mi się sposób wydania książki. Twarde okładki jednak robią różnicę. ;)

    OdpowiedzUsuń