czwartek, 25 lipca 2024

Gusła, czyli gdy spotykają się światy żywych i zmarłych

I jeszcze jedna zaległość i to od wielu miesięcy. Sam nie wiem czemu nie napisałem o tym spektaklu od razu, przecież podobał mi się bardzo. Jakoś odłożyłem go na bok, a potem coraz bardziej spadał w przeszłość i dopiero dziś sobie o nim przypomniałem sprawdzając archiwa.


Wizualnie - naprawdę bajka. Koncept też. Ale może dlatego że tyle razy już człowiek zagłębiał się w Dziady, iż nie bardzo już znajduje w nich coś dla siebie nowego. Pozostaje to wszystko na poziomie obrazów, gestów, słów, ale chyba już mniej emocji i jakichś refleksji. Katowani Mickiewiczem przez tyle lat, jakoś zamykamy się trochę na jego przesłanie. Ale może gdyby tak młodzi mogli od początku doświadczać tego w taki sposób jak na Gusłach, byłoby inaczej.


Oglądałem spektakl w Warszawie, w ramach Festiwalu Epifanie, zdumiony trochę tym, że to niewiele ponad godzina. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu wykorzystał jedynie część Dziadów - II i fragmenty z IV cześci, połączył to jednak nie tylko w ciekawą opowieść wizualną, ale i w pewien sposób z tym co dla Mickiewicza było najważniejsze. Nie chodzi przecież jedynie o ludowe rytuały, o oswajanie śmierci i żałoby, ale i ojczyznę, która jest grobie i się za nią tęskni. 



Niesamowite kostiumy, dbałość o detale, połączenie pomysłów scenograficznych, muzyki (na żywo!), tworzą niepowtarzalny klimat. Jest mrocznie, wręcz magicznie i trzeba przyznać, że rzadko kiedy udaje się uzyskać taki efekt. Działa na pewno doświadczenie z pokazów plenerowych, które były pierwotną wersją tego spektaklu.

Oczywiście, że to jedynie fragmenty, może i uproszczenia, może jednak dla młodych właśnie trzeba w ten sposób? Poprzez obraz, a potem dopiero tłumaczyć treść, podążać za różnymi tropami...

I nie ma co pisać więcej - zerknijcie na stronę Teatru i po prostu wybierzcie się jak będziecie mieli okazję. https://teatr.zgora.pl/spektakle/aktualnie/133-gusla

Lubuski Teatr w Zielonej Górze - Gusła
Reżyseria i choreografia: Grzegorz Bral
Kostiumy: Adam Łucki
Muzyka: Maciej Rychły
Pianino: Daniel Grupa
Skrzypce: Michał Ostrowski
Światła: Piotr Pawlik
Charakteryzacja: Maria Kaczmarowska
Asystent reżysera: Katarzyna Kawalec
Inspicjent: Agata Gargulińska

Występują

Guślarz – Aleksander Podolak
Sowa, Starzec – Elżbieta Donimirska
Aniołek – Katarzyna Kawalec
Widmo Pana – Radosław Walenda
Dziewczyna, Pasterka – Romana Filipowska
Widmo-Upiór – Paweł Wydrzyński
Kruk – Joanna Koc
Pustelnik – Daniel Zawada
Upiór – James Malcolm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz