sobota, 24 października 2020

Dotyk - Renata Lewandowska, czyli perełka odkryta po latach

Jak to możliwe, że nagrania mające ponad 40 lat ukazują się dopiero teraz? Jak to możliwe, że artystka, która je wykonywała, porzuciła karierę wokalistki i zajęła się zupełnie czymś innym?
Pytań gdy słucha się tego krążka jest całkiem sporo, ale towarzyszy im również wdzięczność dla tych, którzy na nowo te nagrania odkryli w archiwach i wydobyli je na światło dzienne. The Very Polish Cut Outs są znani głównie z remiksów, a tu proszę - wraz z Astigmatic Records wydają rzecz absolutnie w klimatach przełomu lat 70 i 80, a przy tym zachwycającą. To nie tylko historia Renaty Lewandowskiej jest ciekawa, ale i sam album jak najbardziej zasługuje na uwagę. Może i chwilami te chórki, te aranże, trącą myszką, ale za to ten głos! 
Absolutnie genialny. Jego skala, ale i umiejętność operowania nim, ze swobodą, zaskakującą odwagą i energią. Chwilami ona wręcz wykracza poza ramy utworu, ciągnie go w zupełnie inną stronę - to niby zwykłe popowe kawałki, ale z soulową, czy jazzową duszą. Mieliśmy w Polsce wokalistkę dużego formatu, która po prostu nie miała szczęścia i trochę została wciśnięta w szufladki dla niej za ciasne. 
Odpuściła. Wybrała inną drogę. A ten krążek pokazuje ile mogliśmy jeszcze świetnych numerów dzięki niej zyskać. 
Posłuchajcie sami. I tych letnich, wakacyjnych piosenek o miłości i ekologicznego protest songu o przyszłości ziemi. Warto!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz