czwartek, 4 stycznia 2018

Arystokratka w ukropie - Evžen Boček, czyli zwiedzają z nudów, kradną i marudzą

Czytane w ubiegłym roku książki Bočka, były przebojem w grudniu (możecie znaleźć je w spisie przeczytanych) - najpierw zaśmiewałem się przy "Ostatniej arystokratce", potem trochę zadumałem się przy zapiskach kasztelana. Ta druga pozycja, choć pisana w podobnym stylu (pamiętnik, daty), pokazało trochę drugie dno opiekowania się zamkiem, mniej groteskowe, a bardziej dramatyczne, widać jednak, że to właśnie komediowe spojrzenie bardziej urzekło czytelników i autor kontynuuje tę samą konwencję (lada chwila zdaje się trzeci tom).
Jest równie zabawnie, choć mam wrażenie, że kończy się to jeszcze szybciej, a przecież chciałoby się jeszcze i jeszcze.


Ta druga odsłona relacji z zamku Kostka i wielkiego eksperymentu pt. Zamek totalny, czyli ratowania dziedzictwa rodzinnego z zapaści finansowej, jest nawet bardziej absurdalna niż pierwsza. Większość wad, którymi autor obdarzył swoich bohaterów, tu się jeszcze bardziej pogłębia, rodzina ma coraz mniejsze poważanie u swojej służby, która czuje się raczej niezastąpioną częścią zespołu - bez nich wszystko by się zawaliło. I dlatego ojciec Marii, mimo swojego chorobliwego skąpstwa, wyciąga kolejne zaskórniaki, gdy już nie ma innego wyjścia. Najchętniej kazałby turystom przyjeżdżać z własnym papierem toaletowym.
Tym razem brak mi było trochę odniesień do przodków, o których Maria w poprzednim tomie, próbowała się jak najwięcej dowiedzieć, ale przy wszystkich wpisach odwiedzających gości gęba mi się śmiała od ucha do ucha. Od emerytów, przez harleyowców, aż po wycieczki szkolne, a przecież każda grupa ma inne oczekiwania i trzeba to wyczuć. Wszelkie "innowacje" i próby ich wdrażania, a potem konfrontacja z rzeczywistością to również niezłe źródło komedii. Nawet podpis na zdjęciu można jakoś wycenić :)
Ten chaos i groteska mają swój urok i dla oddechu czasem warto sięgnąć po taką lekturę. Zdecydowanie poprawia humor. Ale uwaga - lepiej czytać w kolejności, bo lepiej dzięki temu poznacie postacie i jeszcze bardziej będzie Was bawić ich zachowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz