środa, 21 września 2016

Taklub, czyli cierpienie zbyt świeże.


Przegląd filmów nagradzanych w Cannes na Ale Kino, to dla mnie źródło różnych ciekawych odkryć. To na festiwalach europejskich nagrody bardzo często idą w ręce twórców spoza naszego kontynentu. Tym razem zajrzyjmy na Filipiny. Swój film o tsunami mieli Amerykanie, ale gdy zestawimy je obok siebie, to tak jakby porównywać teatr dziecięcy z dramatycznym. Brillante Mendoza stworzył swój film na kształt dokumentu. I na próżno szukać w nim spektakularnych obrazów, napięcia, akcji. Niestety nie ma w nim również zbyt wiele nadziei.


Zaczyna się od tego, że w prowizorycznej wiosce namiotów, gdzie koczują ci, którzy stracili swoje domy, od przewróconej lampy wybucha pożar. Za późno na ratunek, pozostaje jedynie wyciągnięcie spalonych ciał dzieci. Reszta scen jest może mniej dramatyczna, ale równie przygnębiająca. Jak odbudować państwo po takiej tragedii? Jej rozmiar przeraża. Ci ludzie i wcześniej byli biedni, a tajfun zabrał im nie tylko dach znad głowy, ale często i połowę rodziny. Szukają choćby ciał, oddając swoje DNA do badań, ale coraz bardziej utwierdzają się w tym, że pozostanie im palić świeczki na zbiorowych mogiłach. Niby reżyser z kamerą próbuje opowiadać nam jakieś pojedyncze historie, ale i tak to co zostaje w głowie to fakt, że chodzimy po świeżych ruinach, po błocie, które przykrywa być może dobytek tych ludzi, a może nawet ich krewnych. I wraz z nimi spoglądamy w niebo, czy znów nie nadciągają chmury. Cierpienie jest zbyt świeże, by potrafili zacząć żyć normalnie. ***************
O książce pisałem tutaj, na konkurs zgłosiło się całkiem sporo osób, na zgłoszenia czekałem do 17, pora więc na rozstrzygnięcie.
Następny dopiero za czas jakiś - tym razem będzie to coś muzycznego.
Ale najpierw może odpowiedzi. Chyba tylko jedna osoba miała niewielki problem, bo szukała najstarszego kina w Polsce, a nie takiego, które funkcjonowało bez przerwy.
Pytania brzmiały:
1. Co prawda szczecińskie kino straciło tytuł najdłużej działającego kina na świecie (znaleźli ciut starsze), ale i tak mamy powód do dumy - podaj nazwę tego kina (obecną).
Kino Pionier

2. W Warszawie mnóstwo kin zniknęło po roku 1989, ale jedno, działające nawet przed wojną, przetrwało i ma się dobrze mniej więcej w tym samym miejscu. Podaj nazwę najstarszego z działających kin Warszawy.
Kino Atlantic

3. Pierwsze stałe kino na ziemiach polskich powstało w Łodzi, ale niedługo potem jego właściciele uruchomili też kino w Warszawie. Proszę podać jego nazwę - to pierwsze stałe kino w stolicy.
Bioscop


A książkę otrzyma Mirka! Gratulacje! Zaraz wysyłam maila z powiadomieniem i prośbą o adres, bo chyba nie podałaś. Dzięki wszystkim za zabawę. I zapraszam do kolejnych konkursów już wkrótce.
A w najbliższych dniach notki o: filmie Słudzy Boże, 7 wspaniałych, Ryszardzie III, będzie wizyta w teatrze Młyn i WarsSawy i w zanadrzu mam chyba około 10 książek do opisania. Tylko teraz jaka kolejność...
Muzycznie zakończmy czymś z humorem. Jakiś film chyba niedługo.

1 komentarz: