środa, 20 czerwca 2012

Crooklyn, czyli nasza dzielnica, nasz dom... I konkurs

Lubicie klimaty i kulturę afroamerykańską, fascynuje was Brooklyn, lubicie R&B. To obejrzyjcie ten obraz. Przeniesie was w lata 70-te, ale da możliwość przyjrzenia się jak prze lupę życiu pewnej rodziny. To obraz bardzo kameralny, osobisty, ale to może wartość - nie ma tu ani słodzenia, ani epatowania zbrodnią. Normalna rodzina, normalne problemy, a nie żadna patologia, z której trzeba się koniecznie wyrwać, porzucić i zapomnieć. To nie tylko ich korzenie, ale dzieciństwo, najlepsze chwile, wspomnienia... Całe życie. 
Rodzina Carmichaelów to małżeństwo i 5 dzieci (czterech chłopaków i dziewczynka Tara, wokół której koncentruje się nasz uwaga.
Typowe kłopoty dnia codziennego, kłótnie, dokazywanie przez dzieci, gotowanie, posiłki, rozmowy. Głową rodziny jest Carolyn, na której głowie jest utrzymaniu całej rodziny i domu. Nie jest to łatwe, bo jej mąż Woody, to raczej wolny duch, który nie ma ochoty zajmować się rzeczami prozaicznymi - jest muzykiem i najchętniej tylko tym by się zajmował marząc, że w ten sposób utrzyma rodzinę.
Początkowo cala akcja dzieje się w Borooklynie, najbliższym sąsiedztwie ich domu w suterynie, potem jednak wraz z narastaniem problemów rodzice muszą zdecydować się na chwilowe oddanie dzieci pod opiekę dalszej rodzinie. Wraz z Tarą przenosimy się więc do bogatszej ciotki, która mieszka na prowincji w sporym domu. Ale nie zmienia się charakter tego obrazu - mimo mniej lub bardziej dramatycznych wydarzeń w rodzinie na ekranie mamy przede wszystkim codzienne życie i obyczajowe scenki, dialogi, jakie mogłyby się odbywać w tysiącach innych rodzin gdy dzieci w wakacje szaleją pod domu. To stanowi główny urok tego filmu. Spike Lee zrobił chyba najbardziej delikatny i osobisty film w swoim dorobku.   
 
 
Jedna (czeska) rozdawajka trwa jeszcze do piątku, ale kto powiedział, że nie można zaproponować kolejnej równolegle? Tym razem do zdobycia jak widzicie obok książka wydana przez Media Rodzina "Igrzyska śmierci" (pisał o niej u mnie Kuba). Są chętni?
Co zrobić by ją zdobyć? Ano poniżej widzicie linki do 3 postów z mojego bloga. To teraz odpowiedzcie sobie na pytanie, który wydaje Wam się najciekawszy - obojętne czy znacie już ten tytuł, czy nie. I kliknijcie na niego. Zrobiliście to? Możecie oczywiście zostawić tam jakiś komentarz - obojętnie - zgadzacie się czy nie z moimi wypocinami :) A teraz kolejny etap. Tu pod tym postem wpisujecie (byle nie anonimowo) komentarz w którym się zgłaszacie (oczywiście możecie napisać coś więcej) i musicie wpisać numerek linka lub tytuł notki, który Waszym zdaniem zdobędzie do końca trwania konkursu najwięcej odwiedzin. Możecie zgadywać, bawić się w detektywa, psychologa, nieważne. Ja losuję książkę tylko wśród osób, które dobrze obstawią. Macie czas do końca lipca.
Reklama, banerek mile widziane! Mam nadzieję, że nie będzie oszukiwania i nie będziecie klikać po 20 razy dziennie wybranej przez Was notki, albo nie będziecie do tego namawiać znajomych :)
To co zaczynamy? Klikać i obstawiać!   
1. Hołownia i Prokop - Bóg, kasa i rock'n'roll
2. Murakami - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta
3. Olczak-Roniker - Korczak. Próba biografii

coś muzycznego jeszcze po wczorajszym koncercie :) Dobranoc!

25 komentarzy:

 1. Stawiam na 1. Hołownie i Prokopa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Stawiam na Murakamiego. Ale nie lubię takiego sposoby wyłaniania zwycięzcy, no nie leży mi. (Dzisiaj chyba wszystko u mnie jest na nie. ;)) Może jednak tym razem uda mi się coś wygrać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Magiczne "Zgłaszam się" :)
  Obstawiam notkę nr 2 - Murakami

  Baner wrzucę jutro jeśli to nie problem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Stawiam na 2. A książkę Igrzyska śmierci i kolejnych dwie części, już czytałam, bardzo polecam." Nie oglądałam filmu". Ale jak wygram tą książkę, to na pewno ją przekaże dalej w świat.
  Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co za nagroda! :-) stawiam na Murakami a Tobie sugeruję wyłączenie popularnych postów na czas konkursu, co by za łatwo się nie zrobiło ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgłaszam się i stawiam na Murakamiego, bo to jedyna z podanych przez Ciebie książek, którą chciałabym przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgłaszam się!
  Stawiam na Murakamiego.
  Banner konkursowy umieściłam w zakładce Konkursy.
  Pozdrawiam!
  bellatriks@vp.pl
  http://my-logorrhea.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgłaszam się!
  Nie będę oryginalna i obstawiam 2. Murakami - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

  haha, może dlatego, że bardzo chcę ją przeczytać... ?

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja stawiam na Hołownię i Prokopa - bo są pierwsi;)
  I się zgłaszam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Obstawiam Hołownię i Prokopa = zgłaszam się :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgłaszam się, strasznie chcę przeczytać Igrzyska Śmierci! Stawiam na 1.

  Pozdrawiam
  Apaszka
  kraina-apaszek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgłaszam się i obstawiam Hołownię i Prokopa - Bóg, kasa i rock'n'roll.
  I nadal czekam na twoją własną recenzję "Igrzysk" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już niedługo, pierwszy tom już za mną, podobno następne nie tak dobre, na razie robię przerwę bo inne lektury czekają

   Usuń
 13. Zgłaszam się i obstawiam Murakamiego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Postawiłem na Murakamiego! :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Obstawiam notatkę nr 1
  Edyta
  leo20k@interia.eu

  OdpowiedzUsuń
 16. Też chcę! ;D
  Stawiam na 3: Olczak-Roniker - Korczak. Próba biografii.
  don_chichot@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgłaszam się :D
  Obstawiam Murakamiego :D
  www.ratus.blog.pnet.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam

  Zgłaszam się i stawiam na pozycję nr 2 Murakami - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta
  tomek@xiii.neostrada.pl

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. 13 osób stawiało na Murakamiego i wśród Was będzie typowany szczęściarz :)

  OdpowiedzUsuń