piątek, 22 maja 2015

Poważny problem, czyli czy możemy zważyć i zmierzyć świadomość?

Zakładka z różnymi wydarzeniami realizowanymi przez Multikino coraz dłuższa, teraz tylko trochę więcej czasu, by z tego korzystać. Jedynie przedstawień teatralnych staram się nie omijać, ciekawy tego co gra się u nich. I strasznie się cieszę, że w ramach projektu realizowanego wspólnie z British Council, pokazywana jest nie tylko klasyka, ale i współczesne, dyskutowane tam produkcje.
Tym razem pokazano nową sztukę słynnego brytyjskiego dramaturga Toma Stopparda (Zakochany Szekspir, Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją, Arkadia) w reżyserii Nicholasa Hytnera (Othello, Hamlet). Bez większych gwiazd na scenie (przynajmniej ja ich nie rozpoznałem), zagrane średnio, ale za to sam tekst ciekawy.

To historia poruszająca ciekawy problem: czy nauka może odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Ale mimo, że tekst dotyczy spraw na pograniczu filozofii, etyki, nauk medycznych i matematyki, nie jesteśmy jakoś zarzuceni trudną terminologią i nie sprowadza się to do gadających głów, toczących teoretyczne spory. Bohaterowie dyskutują o różnych sprawach, ale przeżywają też własne życiowe problemy, które czasem zupełnie burzą ich dotychczasowe poglądy i pewność siebie. Trochę nie łączyło mi się to wszystko w spójną całość, miałem wrażenie zbyt wielu niedopowiedzeń, ale mimo wszystko oglądało się to z dużym zainteresowaniem.
Hilary, młoda studentka psychologii marzy o pracy w instytucie badawczym, ale większość znajomych wyśmiewa jej teorie i zbyt mało naukowe podejście. Czy rzeczywiście badania nad ludzkim umysłem wkrótce mogą dać nam odpowiedzi na wszystkie pytania? Czym jest świadomość? Czy można przewidzieć ludzkie zachowania? Czy zachowania altruistyczne dadzą się naukowo wyjaśnić?
Nawet jeżeli ktoś jest świecie przekonany, że nauka wkrótce wyjaśni wszystko, wciąż napotyka na sytuacje i problemy, których ludzki umysł, ani stworzone przez niego komputery, nie są w stanie wytłumaczyć. Dla jednych to znak na istnienie sfery pozamaterialnej, a dla innych jedynie chwilowa frustracja i powód by dalej szukać odpowiedzi w nauce. 


tu więcej o sztuce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz