sobota, 25 lipca 2015

Skandale złotej ery Hollywood - Anne Helen Petersen, czyli ile procent talentu dziś i wtedy

Kto chce, kto chce? Łapka w górę. Wystarczy się ustawić w kolejce by mieć szansę na ten i jeszcze 9 innych tytułów. Szczegóły tu.
Próbujcie szczęście, a poniżej kolejna recenzja gościnna.

Każdy wie, że dzisiejszy show-business opiera się w coraz mniejszym stopniu na faktycznym talencie, a coraz bardziej na umiejętnie rozpropagowanych skandalach i sensacjach. Nagość przestaje już szokować, seks taśma też już niewiele wnosi do rozwoju kariery, sukienka z mięsa? Wszystko już było.

W dawnym Hollywood wszystko odbywało się nieco inaczej. Kwestia talentu? I z tym różnie bywało... Jednak wizerunek artysty był rzeczą świętą, dla której wytwórnie filmowe, jak i sami aktorzy, byli gotowi zrobić... praktycznie wszystko. Skandal bowiem mógł – jeśli nie zaprzepaścić- karierę, to jednak mocno ją utrudnić.
Książka Anne Helen Petersen daje nam wgląd w system tworzenia gwiazd przez hollywoodzkie wytwórnie filmowe już od czasów kina niemego. W amerykańskim przemyśle filmowym nie było przypadków. To media i studia filmowe decydowały, z kogo uczynić gwiazdę. Dawały sławę i pieniądze, ale też mogły jednym kiwnięciem palca zakończyć falę sukcesów. Dobra prasa, właściwa opinia o artyście – były kwestiami, na które zwracano baczną uwagę. Skandale tuszowano wszelkimi metodami (niewiele zmieniło się w tej kwestii do dzisiaj, może jedynie jest jeszcze trudniej z uwagi na rozwój mediów, które szukają skandali jak sępy), każdą tragedię rodzinną przekuwano w sukces zawodowy, manipulowano widzami i dziennikarzami. Aktorzy byli często marionetkami w rękach speców od wizerunku, niewiele tak naprawdę mając wspólnego z wyobrażeniami ludzi o sobie. Musieli się temu poddać, ponieważ jedna plotka, jeden skandal, wszystko to mogło ich zniszczyć.
W książce w przystępny i interesujący sposób zostały przedstawione pikantne historie niezwykłych gwiazd Hollywood, od Mary Pickford i Douglasa Fairbanksa po Jamesa Deana i Marlona Brando.
Szokujące zachowania gwiazd? Czegoż tu nie ma: niesłychane upodobania seksualne, ekscesy łamiące moralność epoki, nieślubne dzieci, zdrady, morderstwa, narkotyki podawane w kryształowych cukiernicach ... Rudolph Valentino popełniający bigamię, a będący jednocześnie najbardziej kobiecym (i biseksualnym) z mężczyzn epoki, Judy Garland (prywatnie matka Lizy Minnelli) – wieczne dziecko, uzależnione od prochów i środków odchudzających, Jean Harlow- piękność, którą być może zabiła miłość do farby do platynowej farby do włosów.
Czy ktoś wiedział, że Rudolph Valentino zmarł po nie do końca udanym zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego? A  o tym, że Clara Bow potrafiła w jedną noc przepuścić w kasynie nawet kilkaset tysięcy dolarów, które później gdzieś trzeba było przecież zarobić? Czy wiedzieliście, że na planie swego ostatniego filmu Jean Harlow według grających z nią aktorów pachniała wciąż moczem (wkrótce zapadła w śpiączkę i – jak się okazało – zmarła na mocznicę- wywołaną niewydolnością nerek)? A jakże interesująca jest historia Mae West, która- gdy zły los odebrał karierę gwiazdy kina (zły los – i niegodziwi ludzie) – z powodzeniem przez dziesięciolecia robiła karierę sceniczną, będąc sobą, bez gorsetu nakazów i zakazów swoich przełożonych!
Wspaniałym smaczkiem dla polskich czytelników jest rozdział poświęcony ambitnej aktorce pochodzącej z Lipna – Apolonii Chałupiec, znanej w Hollywood jako Pola Negri. Egzotyczna, utkana z własnoręcznie utkanej sieci plotek i fikcji, stała się w swoich czasach legendą Hollywood! Podsycanie zainteresowania  mediów plotkami o zażyłości z Charliem Chaplinem i Rudolphem Valentino sprawiło, że aktorka stała się ulubienicą widzów. Kariera Polki podupadła z dwóch jak się okazuje powodów, pierwszym była owa wykreowana do przesady egzotyka- zabrakło ról dla naszej gwiazdy, w których mogłaby wypaść wiarygodnie, drugim natomiast – wspomniana już przesada w kreowaniu własnego wizerunku. Zamieszanie wokół najprawdopodobniej fikcyjnego związku z Rudolphem Valentino, zakończone ośmieszającymi Polę Negri jej zachowaniami na pogrzebie aktora, położyło się cieniem na jej karierze.
Te i inne smakowite pikantne fakty i plotki znajdziecie  na ponad 370 stronach książki pt. „Skandale złotej ery Hollywood”. Miłej lektury!
 SR 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz