sobota, 12 kwietnia 2014

Misterium Męki Pańskiej, czyli przeżycie nie tylko artystyczne

Jak co roku na Cytadeli w Poznaniu wystawiono Misterium Męki Pańskiej. Monumentalna inscenizacja, przygotowana przez blisko 1000 osobowy zespół to nie tylko spektakl, ale również przeżycie czegoś więcej. W tym roku po raz pierwszy nawet jeżeli nie dało się rady tam dotrzeć, pojawiła się możliwość oglądania internetowej transmisji z tego wydarzenia. Serwery siadały, tylu było chętnych, więc póki jest korzystajcie z możliwości obejrzenia retransmisji (link powyżej). 
Misterium - kliknij aby się zapisać
Trudno po obejrzeniu tego w komputerze ogarnąć to wszystko słowami. Dominująca jest myśl: szkoda, że nie było się tam by oglądać to na żywo. Bo przecież nie chodzi tylko o samo widowisko. To różnica podobna jak oglądanie koncertu na żywo i w telewizji. Skupiasz się na obrazie, na detalach, a ucieka ci na przykład muzyka, światła, które oświetlają poszczególne sceny.
Nie tylko Poznań szczyci się tym iż w okolicach Wielkiego Tygodnia odgrywana jest Pasja. Pewnie każde miejsce ma swoją atmosferę, ale tu rzeczywiście robi wrażenie rozmach z jakim to przygotowano. Blisko 1000 osób zaangażowanych w spektakl, statyści, chór śpiewający na żywo... Może kiedyś uda się tam pojechać.
Mogą drażnić jakieś drobiazgi np. to, że dialogi były wcześniej nagrane, że aktorzy nie mówią do mikrofonów, tylko próbują "podegrać" pod swoje kwestie jakieś teksty (wychodzi lepiej lub gorzej np. kapłani żydowscy jedynie machają rękoma), ale całość to naprawdę duże przeżycie.
3 komentarze:

  1. Cieszymy się z córką, że będziemy mogły również uczestniczyć w tym Misterium dzięki internetowi. W takich chwilach widać jakim dobrym medium jest internet.

    OdpowiedzUsuń
  2. czyli ten internet to nie samo zło, jak ktoś umie używać odpowiednio, to może być też i przyczynkiem do przygotowania się do świąt Wielkiejnocy

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja bym chciał kiedyś przeżyć Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej...

    OdpowiedzUsuń