czwartek, 28 kwietnia 2011

Major, czyli o walce za ojczyznę i honor

"Major" to kontynuacja książki "www1939.com.pl" Marcina Ciszewskiego. Mówi o losach tych członków Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, którzy po kampanii wrześniowej postanowili pozostać w kraju i walczyć przeciwko okupantowi u boku AK. Dowódcą oddziału zostaje porucznik Janusz Wojtyński, były GROM-owiec. Powiększa liczbę żołnierzy uszczuplonego batalionu organizując mordercze treningi na wzór tych, które sam kiedyś przeszedł. W okupowanej Warszawie organizuje centrum dowodzenia złożone z kompleksu kamienic, "podziemną" fabrykę broni i amunicji, którą też podkrada Niemcom. W ramach akcji sabotażu wywiera presję na Niemieckich dowódcach, szczególnie gdy zaostrzają prześladowania i represje Polaków.
Zadaniem Wojtyńskiego jest także ochrona szczątków MDSa i technologii z 2007 roku oraz pomoc generałowi Roweckiemu w prowadzeniu negocjacji z Amerykanami (wymiana technologii za pomoc wojskową). Ale oto do Warszawy przybywa Jurgen Stroop z zadaniem od samego Hienricha Himmlera dotyczącym odtatecznej likwidacji getta warszawskiego. Oczywiście trzeba wspomóc Żydów, dając broń i wsparcie ludzi. W międzyczasie do "gry" wchodzą jeszcze Sowieci.
Akcja rozwija się dynamicznie, intryga gęstnieje z każdą chwilą. Autor wierzy w bezinteresowność, patriotyzm i szlachetne idee, ale pokazuje, że cechy te nie mają nic wspólnego z polityką i politykami. Od książki trudno jest się oderwać, bo napisana jest wspaniale, a do samego końca nie wiadomo, czy wygrają Polacy, Niemcy czy Sowieci. Jest to patriotic-fiction najwyższej próby.

możesz zobaczyć także: www1939com.pl

3 komentarze:

 1. Dziękuję za recenzję. książkę znam (łącznie są 3 o tych samych bohaterach) i uważam że z powieści na powieść Ciszewski robi się coraz lepszy - akcja jest szybka, sporo wątków dzięki którym młodzi czytlenicy moga uczyc sie historii (postacie i wydarzenia realne) no i wszystko ma fajny klimat - tu jeszcze honor, pomoc, uczciwość mają sporą cenę a rzeczy tego typu i w kinie i w literaturze coraz mniej...

  OdpowiedzUsuń
 2. jak będę miał czas to napisze o "www.1944.waw.pl" (trzeci tom).
  a z tą historią to niby fajnie jak sie poczyta takie ksążki, ale trzeba też uważać, bo to nigdy nie będzie prawda w stu procentach.

  OdpowiedzUsuń
 3. to raczej tom drugi :) kolejna ksiązka (jeszcze nie mam) Ciszewskiego jest już o bliższych nam czasach. fakt że jest to beletrystyka ale przynajmniej niczego nie udaje a popularyzuje historię... dla mnie udane. Polecam też "wrzesień" Pacyńskiego ale to już dużo poważniejsze. narodowe centrum kultury wydało już też 3 fajne powieści łączące historię i pewnego rodzaju "fantastykę" - jedną już mam niedługo o niej napiszę

  OdpowiedzUsuń