środa, 6 kwietnia 2016

Konwój, czyli co oglądało się będąc małym chłopcem


 Nie mogłem się powstrzymać, by nie odświeżyć sobie wspomnienia z dzieciństwa. Mimo, że czytywałem Szklarskiego, to na ekranie jakoś mało mnie rajcowały wtedy westerny, ale dużo większe wrażenie robili faceci za kółkiem. Przygoda, humor - po prostu te filmy się uwielbiało. I nie przeszkadzały wcale przerysowania - one nawet dodawały smaczku.
Kris Kristofferson jako Kaczor ze swoją wielką czarną ciężarówą i pasażerką na gapę (Ali MacGraw) to był po prostu hit (potem jeszcze Mistrz kierownicy i długo, długo nic, bo choć Różową Panterę lubiłem, to jednak wolałem jako bohaterów silnych facetów). No i policję raczej uważało się za przygłupich mundurowych, więc dużo ciekawsi wydawali się ci, którzy policji grali na nosie, nie?


Dziś ten film wydaje się dość prosty - od zwykłego spięcia z przekupnym gliną, do wielkiego protestu kierowców ciężarówek, którzy za nic mają wszelkie blokady. Protest społeczny, czy po prostu impuls - odruch solidarności na zasadzie: coś się dzieje, nie może nas tam zabraknąć. No i już. Ale mimo wszystko trudno zaprzeczyć, że i dziś ciary chodzą gdy widzi się ten sznur wielkich szesnastokołowców, które np. ruszają na miasto.
Komiksowe? I co z tego. Muzyka i zabawne postacie kierowców dopełniają całości. I dodatkowy smaczek - zdaje się, że do tego filmu (podobnie jak do wielu w latach 80) tłumaczenie robił Tomasz Beksiński.    

*********
Dawno nie robiłem sobie takiego zupełnie luźnego posta, zawsze staram się wypełniać je konkretnymi tytułami, to przynajmniej na kilka dni, niech sobie zawiśnie na blogu coś innego :)

Widzieliście już finał projektu Agnieszki? Zrób sobie shelfie 
nie tylko mnie skusiło (a zwykle unikam wszelkich zabaw blogowych), ale i sprawiło dużo zabawy. Tyle, że okazało się, że mój telefon za słaby na takie zabawy i trzeba było prosić o pomoc córę...
***
Pamiętacie o konkursie z trzema reportażami? Naprawdę dobre tytuły!
***
Dziś czytam rozmowę Szymona Hołowni z noeonatologiem (Ludzie na walizkach). Jejku - naprawdę daje do myślenia, a jakże to inny ton od tych wszystkich kłótni na FB wokół nowego projektu ustawy...
Reportaże, wywiady, biografie - coraz bardziej wchodzę właśnie w taką literaturę i to właśnie ona mam wrażenie ma dziś największą "siłę rażenia".
***
A wczoraj zakończona Pieśń harfy - rzecz po prostu kapitalna! Magia. A notka pewnie w ciągu kilku dni.
***
Rozbawił mnie projekt jednej z organizacji z Łodzi - wraz z bibliotekarzami wychodzą na ulicę patrole, w poszukiwaniu innych "patroli" - chcą edukować na temat historii ludzi z ONR. Brawa za inicjatywę. Słowem i edukacją, rozmową i dyskusją na argumenty, a nie przekleństwami albo pięścią!
***
Siedziałem prawie dwie godziny ze starszą córką nad podręcznikiem do historii. Sam się ubawiłem ile z głupiej powtórki materiału można wyciągnąć ciekawych tematów. Od wojny secesyjnej i tego co zrobili pod koniec "ci dobrzy", do innych przykładów zastraszania, wojny totalnej. Ciekawe, że często to właśnie Amerykanie sięgają po takie metody. Od socjalizmu i komunizmu do dyskusji na temat tego czemu takie szczytne programy w rzeczywistości okazują się totalną utopią.
***
I ostatnia rzecz. Wiecie co? Wściekły jestem na Wydawnictwo ZNAK. Promocja goni u nich promocję i spróbuj się nie skusić, jak tu takie okazje. Kasy nie ma. Ale kupujesz. A następnego dnia widzisz te same tytuły jeszcze taniej. Wrrrr.... Cóż - budujemy biblioteczkę dla młodszego pokolenia.

10 komentarzy:

 1. Miło Cię widzieć na tle książek.
  Ja sobie selfi nie zrobię, bom nie fotogeniczna.
  Zacietrzewienie nic nie daje.....może tylko zniechęcać....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na szczęście w projekcie chodziło o te półki z książkami, bo ja też mało fotogeniczny :)

   Usuń
 2. Nadal przystojny i sympatyczny:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. he he, dobrze, że dodałaś nadal. To pocieszające

   Usuń
 3. Fajne shelifie :)
  Nie kasuj, sympatyczna notka :)) Ja z synem ostatnio w średniowieczu ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nooo naprawdę przystojne półki :) średniowiecza nigdy nie lubiłem... Jakoś nowożytne czasy ciekawsze

   Usuń
  2. A ja najpewniej poruszam się jednak w starożytności. Ale nie zapomnę, jak pytałam młodego, jeszcze w podstawówce, z powstań. I pytam co to Arsenał. A on mi na to, że klub piłkarski...

   Oczywiście w pierwszym komentarzu miało być shelfie, nie wiem skąd się tam dodatkowe i zrobiło. ;-) I nie tylko półki przystojne, a już na pewno nie takie sympatyczne.

   Usuń
 4. O "Pieśni harfy" nie słyszałam, ale intrygujesz :)
  Te promocje też mnie kuszą, ale mam na razie dość wydatków, niestety i przyjemności muszą poczekać. Dobrze, że są biblioteki.
  A zdjęcie super :)
  Pozdrówka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieśń harfy naprawdę polecam! Napiszę pewnie na dniach. pozdrawiam gorąco

   Usuń