piątek, 25 kwietnia 2014

Co kryje prawda, czyli małżeństwo prawie idealne. I kolejna rozdawajka.

Michelle Pfeiffe, Harrison Ford, a za kamerą Robert Zemeckis. No, jeszcze jakiś czas temu taki zestaw nazwisk gwarantował by nie tylko przebój, ale i dobre widowisko. Dziś mam wrażenie, że coraz częściej jednak szukamy oryginalności scenariusza, jakichś zaskoczeń, bo po obejrzeniu wielu filmów, czujemy że możemy spokojnie przewidywać dalszy rozwój akcji w większości z nich, już po kilkunastu minutach seansu. I tu trochę tak niestety miałem. 


Piękny domek nad jeziorem i małżeństwo, które po wyjeździe córki na studia, próbuje jakoś na nowo poukładać swoje życie. Mamy jakaś traumę z przeszłości, ale wydaje się, że kobieta ma tyle wsparcia i zrozumienia od męża, iż spokojnie powinna odnaleźć spokój i szczęście. Jej niepokój i lęki odradzają się jednak wraz z podejrzeniami wobec dziwnych sąsiadów, którzy wprowadzają się tuż obok. W domu małżeństwa zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nikt jej nie wierzy, ale ona próbuje rozwikłać sprawę do końca.

Prawda, że po takim wstępie zapowiada się niezły materiał na jakiś wspólny wieczór przy ekranie? O ile nie będziemy za bardzo oczekiwać fajerwerków. Akcja przyspiesza dopiero pod koniec, ale jest naprawdę kilka fajnych scenek, przy których można podskoczyć, albo poczuć niepokój. 

I gdyby nie fakt, iż za szybko domyślamy się wszystkiego, byłoby prawie idealnie. Nastój niezły, zagrane dobrze, napięcie fajnie narasta i nawet zakończenie raczej nie jest jakimś wielkim rozczarowaniem.
Do polecenie fanom thrillerów. Dramat, morderstwo i duch, który wciąż wchodzi w drogę bohaterce. A jakie ma intencje, tego już nie zdradzę.


**************************************

Plan notek na kwiecień udało się wykonać (cudem), a więc ze spokojem mogę zniknąć na czas jakiś. Zostawiam Was z wyborem książek w konkursach - trwa jeszcze kwietniowy, a ja dziś chciałbym Wam zaproponować kolejny. Czyli łącznie 6 książek do wyboru.
Zasady chyba znacie, bo to już 12 pakiet naszykowany dla Was.
Zgłaszacie się (najlepiej od razu z e-mailem, bo to ułatwia kontakt) pod tym postem wskazując jaką lekturą jesteście zainteresowani. Nie ma ograniczeń co do ilości, ale każda jest losowania osobno, więc małe prawdopodobieństwo, że wszystko zgarnie jedna osoba. Wysyłka raczej na terenie kraju (jeżeli to możliwe, abym nie zbankrutował). Losowanie na początku czerwca.
Banerek do zamieszczenia i promocji dla chętnych jest obok, ale nie jest obowiązkowy. Nie ma też żadnych dodatkowych obowiązków (np. dodawania do obserwowanych, lajkowania itd.). Pełna dobrowolność :)
A teraz to co najważniejsze, czyli skład pakietu:
1. Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej. Książka na LC
oraz dwie książki od wydawnictwa Afera (polecam)
2. Emil Hakl - Zasady śmiesznego zachowania. Książka na LC
3. Jan Balaban - Wakacje. Możliwe, że odchodzimy - książka na LC
Jak widzicie wszystko czeskie :) Tak jakoś mi się maj kojarzy z tą kulturą. I dlatego mam też zadanie dodatkowe dla zgłaszających (powiedzmy, że jak ktoś o tym będzie pamiętał, to będzie miał podwójną szansę w losowaniu). Otóż oprócz zwyczajowego "Chcę!" albo czegoś równie oryginalnego, proszę Was byście odszukali u mnie na blogu dowolną notkę z pierwszego maja (to już 3 lata do wyboru) i napisali coś od siebie na jej temat - własne zdanie, opinię na temat książki/filmu, albo po prostu uwagi do moich wypocin.   
No i tyle. Zostawiam Was z czymś muzycznym, a sam lecę się pakować. Rzym i Florencja czekają. Tym razem bardziej pielgrzymkowo niż turystycznie...

43 komentarze:

  1. Zgłaszam się !
    Jestem chętna na książkę: Emil Hakl - Zasady śmiesznego zachowania
    podaje e maila : karalaajn@gmail.com
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chetnie przeczytam "Opowiadaczy"
    Zycze udanego wypoczynku!
    cototu(at)gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  3. to ja się chciałam zgłosić po - "Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej", a co do zadania dodatkowego, to notka z 1 maja 2012 roku czyli książka Laska Nebeska - Mariusz Sczygieł, książka wydaje się być warta przeczytania choć nie spotkałam się z propagowaniem czechofilii w jakikolwiek sposób w PL, może nie obracam się w tych kręgach. Dwa lata temu byłam w Czechach na tydzień na urlopie i to co rzuciło mi się w oczy to czystość i spokój, miłe małe knajpki z jedzeniem i mili uśmiechnięci ludzie. Mimo braku umiejętności wypowiedzenia słowa po czesku jakoś się udało zamówić caj ;) mój e-mail: pokladowydziennik@gmail.com, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. * oczywiście Mariusz Szczygieł - musiała się literówka wcisnąć ;P

      Usuń
    2. och, Czechofili w naszym kraju całkiem sporo, w W-wie nawet chyba dość regularnie się spotykają. Warto zaglądać na stronkę czeskie klimaty - tam więcej rekomendacji ciekawych lektur, filmów

      Usuń
    3. Trochę mi daleko do Warszawy, ale może poszukam czegoś we Wrocławiu ;)

      Usuń
  4. Dobry den.
    Chyba po raz pierwszy zgłaszam się do losowania wszystkich książek - każdą z nich chciałbym przeczytać.

    Pozdrowienia
    slavkoyama@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. miło :) to potem porównamy wrażenia jakby co. Afera wydaje naprawdę ciekawe tytuły, trzymam za nich kciuki!

      Usuń
  5. Bardzo mi miło i przyjemnie u ciebie :) Świetne pozycje, więc zgłaszam się do wszystkich pozycji:)
    pozdrawiam
    zosiasamosia.k@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzień dobry :)
    Zgłaszam się, bo przyciągnęła mnie książka "Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej" :)
    Nie chcę nikogo dublować, ale przy jedynie trzech 1 majach, nie ma rady :) Niewiele mogłabym opowiedzieć o "Syberiadzie...", jeżeli już to nieco więcej o pochodach pierwszomajowych, które mi bardzo imponowały, gdy miałam 5-6 lat. Nijak nie mogłam zrozumieć, dlaczego moja mama za nic nie chciała w nich uczestniczyć. A ja tak bardzo chciałam, żeby poszła, jak inne mamy, żeby niosła jakieś chorągwie... Ale z mamą nie było dyskusji :) Mój Boże, jak mi się zdanie zmieniło, od tamtego czasu! :)
    Najwięcej jednak mogłabym powiedzieć o "Lasce Nebeskiej", bo mam ja pod ręką. Jak zresztą wszystkie książki Szczygła, bo od czasu "Gottlandu" biorę w ciemno wszystko, co wyda i do tej pory mnie nie zawiódł. (no dobrze, przyznaję, nie mam jeszcze tej słynnej "Antologii..." ale to kwestia czasu). Do tego dochodzi moje zamiłowanie do literatury czeskiej i języka, którego uczyłam się przez chwilę, gdy rozważałam studia w Pradze, w ramach wymiany studenckiej.
    "Laskę nebeską" połknęłam w ciągu jednego dnia, bo to maleństwo. Zgrabnie napisane, wesoło ale nie wesołkowato. Sprawa Jary Cimrmana mnie zachwyciła (gdyby tak w Polsce coś podobnego zorganizować!). Tak, jak mądrości życiowe w toaletach publicznych :) Ta książka to zupełnie inny kaliber niż "Zrób sobie raj", który czytałam, mniej więcej, w tym samym czasie. "Laska..." potrafi poprawić humor, "Zrób sobie raj" potrafi, momentami, nieźle zdołować, szczególnie, gdy mowa o kremacji i zapomnianych urnach.
    Rozpisałam się.
    Pozdrawiam serdecznie :)
    Magdalena
    maglipka@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Zgłaszam się do wszystkich pozycji, chociaż moją największą uwagę przyciągnęła książka Jan Balaban - Wakacje. Możliwe, że odchodzimy

    pzdr
    agasam9@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Emil Hakl - Zasady śmiesznego zachowania- od razu wpadła mi w oko:)
    marika93@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Zapisuję się na wszystkie trzy.
    aeljot@gmail.com

    Co do notatki z 1 maja 2011 to na pewno zgadzam się z tym, że jest do czego wracać i sobie przypominać jak było u nas a jak na szczęście nie jest.
    Narzekamy, marudzimy i często nie doceniamy tego co mamy, że żyje nam się bezpiecznie i spokojnie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zgłaszam się na wszystkie książki.
    marfta@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  11. Chciałabym wszystkie książki, ale zdecydowanie najbardziej "Opowiadacze. Nie tylko Hrabal", o których marzę już od wielu, wielu miesięcy.
    Szukając notki z 1 maja natknęłam się na recenzję "O czym mówię kiedy mówię o bieganiu", które właśnie dziś skończyłam czytać (podobało mi się, ale ja też biegam :D), no ale miało być z 1 maja; Szczygła nie czytałam, o defiladach nic nie wiem, więc pozostaje mi tylko napisać, że obił mi się o uszy tytuł "Syberiada", ale oglądać chyba nie planuję - widziałam "Niepokonanych", a tutaj ani tytuł mi się nie podoba, ani Twoja recenzja nie zachęca. Za to napisałeś, że widziałeś wiele razy lepiej opowiedziane - zarzucisz jakimiś tytułami?

    OdpowiedzUsuń
  12. Zgłaszam się chętnie bardzo do Opowiadaczy. Miłego wypoczynku.
    planet.gosia@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  13. Zgłaszam się!
    Mój e-mail: joannasobczak89@gmail.com

    Wybieram: "Opowiadacze. Nie tylko Hrabal..." lub Emil Hakl, "Zasady śmiesznego zachowania"

    OdpowiedzUsuń
  14. Zgłaszam się po Wakacje. Możliwe, że odchodzimy.
    mariola.wisnie[małpa]gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  15. Zgłaszam się! Tzn. Chcę !!! ;)
    Opowiadacze. Nie tylko Hrabal
    Mój e-mail: mar071088@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  16. Zgłaszam się!
    e-mail: coralinn2907@gmail.com
    wybieram: "Zasady śmiesznego zachowania"

    OdpowiedzUsuń
  17. Zgłaszam się!!!
    Wybieram książkę Jana Balabana - "Wajacje. Możliwe, że odchodzimy"
    Pozdrawiam
    zuzastepinska11@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  18. Zgłaszam się ;p
    Emil Hakl - Zasady śmiesznego zachowania
    adam1995mada@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  19. Zgłaszam się :)
    magda.niska@interia.pl
    Wybieram książki: "Nie tylko Hrabal." i "Zasady śmiesznego zachowania"

    OdpowiedzUsuń
  20. Zgłaszam się. :)
    Wybieram "Zasady śmiesznego zachowania". :)
    mysterkablog@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  21. Zgłaszam się!
    Wybieram "Zasady śmiesznego zachowania" :))
    ksiazki-moim-okiem@wp.pl

    czeskie, czeskie - pasują do mojego nazwiska :P

    OdpowiedzUsuń
  22. Zgłaszam się do wszystkiego, bo opisy każdej książki są niezwykle zachęcające. dookola@o2.pl

    Nawiązując do"Syberiada polska, czyli przeżyć i pamiętać": w polskim kinie zauważam tendencję do tworzenia filmów historycznych, których jedyną wartością jest wartość właśnie historyczna. Zero głębi, zmuszania do myślenia, suche fakty.

    OdpowiedzUsuń
  23. Emil Hakl - Zasady śmiesznego zachowania
    impresje.naili (małpka) gmail.com

    :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Zgłaszam się !
    Emil Hakl - Zasady śmiesznego zachowania
    iza_suchar@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  25. A ja tym razem nic nie chcę. Ponieważ maj to miesiąc deszczów, burz i miłosci, przesyłam linka:
    http://www.youtube.com/watch?v=Yxa25P29648

    OdpowiedzUsuń
  26. Zgłaszam się po wszystkie 3 pozycje :)
    sylwka.sk91@wp.pl
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  27. Zgłaszam się po "Wakacje. Możliwe, że odchodzimy"
    e-mail: kwiatusia1@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  28. Zgłaszam się po wszystkie książki.;)
    neeefericit@gmail.com
    pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń
  29. Zgłaszam się po "Opowiadaczy...", ale "Zasadami śmiesznego zachowania" też ewentualnie nie pogardzę ;) Czas w końcu zapoznać się z czeską literaturą, bo wstyd nie znać... ;)

    malwina.slawinska@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  30. Zgłaszam się po wszystkie trzy książki.
    walkintravesty62@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  31. zgłaszam się po wszystkie oferowane pozycje. jestem czechofilką - całym sercem.pozdrawiam - aga
    fimel@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  32. Opowiadacze. Pozdrawiam.
    bozbar@onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  33. Zgłaszam się i wybieram - Opowiadacze. Nie tylko Hrabal.
    onlyme30@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  34. Chętnie przeczytam "Jan Balaban - Wakacje. Możliwe, że odchodzimy".
    czarna.siostra@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  35. i jeszcze Czytanki Anki - zgłoszenie na Hakla w notce o książce

    OdpowiedzUsuń
  36. Wydawało mi się że zgłosiłem się na wszystkie pozycje przed kilkoma dniami ale nie widzę mojego wpisu. Pewnie coś pomieszałem. Więc zgłaszam jeszcze raz.
    lukasz.remesz@gmail.com

    OdpowiedzUsuń