niedziela, 8 września 2013

Dzieci z brodą - Czuwaj wiaro!, czyli historia wciąż żywa i przypominana

Coraz częściej w ramach edukacji, przypominania historii, różnych postaci i wartości za jakie walczyły wykorzystuje się nie tylko tradycyjne metody przekazu. I dobrze! Komiks, gra, film, muzyka? Czemu nie? Wypatrujcie tych perełek, szukajcie ich w sklepach, albo w muzeach, bo często mają tak malutkie nakłady, że szybko znikają. Dla swoich dzieci, dla znajomych przecież to dobry prezent i okazja, by pokazać, że liczy się nie tylko rozrywka, zabawa... 
Dziś o jednej z takich płyt, kupionych kiedyś w Muzeum Powstania (bo dla niego nagrano tę płytę). Były już chyba jej wznowienia, więc powinna być do zdobycia. A "naszło mnie" na ten temat, bo już za tydzień premiera kolejnego tego typu wydarzenia. Już szykujemy się na płytę i na sobotni koncert Panien Wyklętych. 
A dziś jeszcze w klimatach stolicy, czyli "Czuwaj wiaro. Piosenki z Powstania Warszawskiego 1944". Joszko Broda zebrał nie tylko fajną grupę dzieciaków, ale jak zwykle w swoich projektach również świetnych muzyków, m.in. Wojtka Waglewskiego, Piotra Żyżelewicza, Marcina Pospieszalskiego i kwartet smyczkowy Kwadrat.
Dziesięć piosenek (plus wszystkie w wersjach instrumentalnych) przypominających znane teksty, troszkę w uwspółcześnionych aranżacjach, no i śpiewanych tylko przez dzieci. Od "Siekiera, motyka", "Serca w plecaku", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci", "Warszawiankę", aż po zatykającą gardło "Warszawo ma". Niech Was nie zmylą rytmiczne brzmienia, wesołe fleciki i chór dzieci - w tych wykonaniach te piosenki wciąż mogą trafiać do serca, wzruszać. I przede wszystkim mogą spodobać się młodemu pokoleniu, które potem być może zechce rozmawiać o znaczeniu tych słów, zechce dalej poznawać historię...
Miasto i żyjący w nim ludzie. Niepewność i okrucieństwo czasu wojny, ale też dodawanie sobie odwagi humorem i piosenką. W końcu to byli zwyczajni ludzie, których bohaterstwo wykuwało się w czasie próby.
Są powody do radości
Gdy nadzieja w sercu gości.
Choć nie zawsze świeci słońce
Moje serce jest gorące 
               Piosenka o nocy        

1 komentarz:

  1. Lubię te wykonania ... Warszawo ma wzrusza nieustannie.
    U mnie na blogu też były Dzieci z Brodą, przy okazji rocznicy wybuchu Powstania.

    OdpowiedzUsuń