poniedziałek, 10 września 2012

Tajemniczy kosmos: Wszechświat Stephena Hawkinga, czyli wielkie pytania

Na początku szczerze przyznam się, że do wszelkich kolekcji kioskowych podchodzę raczej bardzo sceptycznie - nie wiadomo do końca czy jakość z początku dorówna tej z końca, a tego ostatniego często nie widać, bo kolekcja jest rozbudowywana o kolejne "atrakcyjne uzupełnienia". Większość celuje też w dzieciaki, bo to one są pasjonatami kolekcjonowania i naciagają rodziców (co mnie wkurza). Ale ta seria mam wrażenie, że będzie inna. Po pierwsze mamy dobrą jakość - BBC raczej nie wypuszcza bubli, a tu dodatkowo mamy świetne nazwiska ekspertów m.in. prof. Stephena Hawkinga, prof. Briana Coxa i polskiego konsultanta, który czuwa nad całością: dr Tomasza Rożka - fizyka, znanego popularyzatora nauki i dziennikarza, który o niej pisuje.
Cała kolekcja obejmuje 26 płyt DVD i podzielona jest na kilka części: Wszechświat Stephena Hawkinga  - 6 płyt (filmy z roku 1999, ale wciąż dobrze się je ogląda), Cuda wszechświata - 4 płyty, Kosmos - 3 płyty, Magia Systemu Słonecznego - 5 płyt oraz Planety - 8 płyt. Do każdego filmu dodana jest książeczka z krótkimi artykułami z danego tematu. Całość zapowiada się ciekawie i mimo ceny, raz na dwa tygodnie wydaje się, że warto się szarpnąć, bo rzecz może zainteresować nie tylko latorośle (o ile są w Waszych domach takowe w wieku szkolnym), ale i nas samych.
Sam z fizyki (mimo, że chodziłem do klasy mat-fiz) byłem noga straszna, astronomia też mnie nigdy nie wciągnęła, ale oglądając pierwszą płytę (każda około 50 minut) dałem się wciągnąć w ten temat. Na razie obejrzałem dopiero ten jeden odcinek - wprowadzenie w serię, czyli troszkę historii, odkryć i różnych pytań, które zadawali sobie ludzie. Ale już ostrzę sobie zęby na kolejne części - nie ma to jak lekcja w przystępnej formie, czyli połączenie nauki, historii, filozofii - to nawet humanista łyknie z zainteresowaniem.
Oto nasza planeta, która wydawała się kiedyś centrum wszechświata, dzięki różnym odkryciom okazała się jedynie drobną cząsteczką wszechświata. To pytania nie tylko o Początek (tego będzie dotyczył tom drugi serii, który już od jutra w kioskach), ale też pytania o nasze miejsce w kosmosie, naszą wyjątkowość, no i pytanie o Koniec. Dokąd zmierzamy? Jak daleko siega nasza wiedza, a ile jeszcze jest niewiadomych? Dziś mało się nad tym zastanawiamy, ale kto wie czy ci wszyscy, którzy dziś śmieją się z możliwości odkrycia innych form życia, albo spotkania (Trzeciego Stopnia :)) takiej cywilizacji, nie będą zaskoczeni równie bardzo jak ci, którzy sto lat temu uważali loty w kosmos za bujdy wariatów.
Jeżeli nie czytaliście nic tego autora, to przynajmniej obejrzyjcie i posłuchajcie Hawkinga - faceta, który sprzedał więcej książek na temat fizyki, niż Madonna na temat seksu!
Po pierwszej płycie - ja na tak. Minusy? Trochę dużo tu gadających głów (na szczęście mówią krótko i się zmieniają :)), no i jakość obrazu mogłaby być lepsza. Ale ciekaw jestem kolejnych płyt - szczególnie o magii systemu słonecznego, które mają zawierać najwyższej jakości zdjęcia zjawisk kosmicznych.
Może dzięki przystępnej formie i mi będzie łatwej tłumaczyć dzieciakom co to takiego ta mechanika kwantowa, czarne dziury no i jak to jest z tym Wielkim Wybuchem.
Pierwszy tom kupiłem za 9,99, następne będą zdaje się po 25 zeta. Całą serię można zobaczyć np. na profilu na FB, a zamówić tutaj. 
I dokładam Wam jeszcze jedną ciekawostkę, którą znalazłem na ich profilu - fajne! Poniżej zwiastun serii, ale dla ciekawych dorzucam też troszkę o samym Hawkingu - gdyby ktoś był ciekaw jego poglądów.

8 komentarzy:

 1. Seria zapowiada się bardzo ciekawie ale wiem, że ciężko by mi było się zmobilizować, by wszystko obejrzeć. W moim przypadku lepiej sprawdza się oglądanie tego typu filmów w telewizji, zupełnie przypadkowo ;-) Za to bardzo zainteresowałeś mnie postacią S. Hawkinga. Czytałeś już coś jego autorstwa? Trochę się boję czy zwykły śmiertelnik będzie w stanie podołać jego książce, choć miałabym chęć spróbować...

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałem kiedyś Krótką historię czasu i pamiętam, że mi się podobało. Miał zdaje się, że nawet książki dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w księgarni znalazłam Teorię wszystkiego czyli krótką historię wszechświata. Może gdzieś uda mi się znaleźć jakiś fragment. Jeśli nie to może jednak skuszę się na wersję dla dzieci ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. potem będziesz miała jak znalazł na prezent dla jakiegoś kuzyniątka

   Usuń
 4. A ja bardzo lubię teksty autora książek do tej serii, Tomasza Rożka. Oglądam go w TVNie i zawsze rozumiem co tłumaczy. Zaprenumerowałam serię z jego powodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czytałem jego kilka artykułów - naprawdę ma umiejętność opowiadania skomplikowanych rzeczy przystępnym językiem :)

   Usuń
 5. Kupowałem tajemniczy kosmos ale moim zdaniem jest słaba kolekcja nic ciekawego tylko gadają nuda zasypiałem nie warto drogie

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń