czwartek, 15 grudnia 2016

Big Bang, czyli ludzie, opamiętajta się. I Konkurs!


Gdyby Kondratiuk kręcił swoje filmy na Zachodzie, mam wrażenie, że jego sława byłaby przeogromna. Przy niewielkich środkach, kręcił filmy cholernie oryginalne i po prostu wyjątkowe. Na pewno musiałby tam trochę pomieszkać, bo to twórca, który czuł materię, swoich bohaterów, a nie jedynie analizował ich jakoś teoretycznie. Ten rys swojskości, dysput podlanych dużą ilością alkoholu, jest w "Big Bang" bardzo silny, ale przecież, gdy wsłuchamy się w treść tych rozważań o kondycji ludzkości, która miałaby się czymś pochwalić przed kosmitami, to czujemy, że mogłaby z tego wyjść historia jak najbardziej uniwersalna.
Siłą tego filmu jest zarówno sam pomysł: statek kosmiczny, który w nocy przylatuje na pole w jednej z mazowieckich wsi, obsada (zaiste genialna - ale to docenią ci, którzy znają tych aktorów np. z trochę innych ról) i przede wszystkim dialogi. Okazuje się, że gdy zbierze się kilku mieszkańców wioski, to na przeszkodzie do działania nie stanie im ani brak znajomości jakichś obcych języków, ani brak wiedzy o przybyszach. Rozumując po swojemu, organizują komitet powitalny, zagrychę i wódkę, aby gości podjąć godnie, pewni, że jeżyki na pewno przy biesiadzie się rozwiążą...
  • Wszystko praktycznie kręcone w jednym pomieszczeniu, bardziej przypomina teatr telewizji, niż kino, ale niewiele jest obrazów, które by dawały tyle okazji do śmiechu, a jednocześnie i do refleksji.


****************

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej i pewnie nie zdążę tym razem dostarczyć nagród pod choinkę, ale te parę dni może nie zrobi Wam różnicy. Będą chętni na coś młodzieżowego?
Notatnik Kulturalny wraz z firmą Business & Culture oraz Wydawnictwem Muza chciałby zaprosić Was do konkursu, w którym do zdobycia jest "Serce z popiołu", czyli kolejna, najnowsza część cyklu autorstwa Kathrin Lange. 

Co trzeba zrobić, aby spróbować szczęścia? Ano nic prostszego.
Wystarczy wysłać e-mail na adres przynadziei@wp.pl, w którym zawrzecie w 3 punktach co następuje:
1. odpowiedź na banalne pytanie: akcja pierwszego tomu dzieje się między innymi na wyspie - proszę podaj jej nazwę
2. Opis jakiegoś najbardziej niesamowitego/zaskakującego/oryginalnego prezentu świątecznego jaki dostaliście lub wręczyliście 
3. i wisienka na torcie: napiszcie swoje dane do wysyłki - ułatwi mi to przekazania adresów zwycięzców do wysyłki bez konieczności czekania na kolejne e-maile. Po zakończeniu konkursu oczywiście wszystko usuwam i nie wykorzystuję w żaden sposób.
Najciekawsze odpowiedzi (punkt pierwszy to sito, ale chyba odpowiedzą wszyscy, więc punkt drugi rozstrzyga wszystko) zostaną wybrane przez jury domowe w składnie 4 człeki +kot, nagrody są dwie, a jest też nagroda pocieszenia. Będzie nią co prawda e-book niespodzianka, ale chyba równie miły, pasujący do Świąt bożego Narodzenia i młodzieżowy. 

Nic więcej nie trzeba robić. Cała reszta, czyli: lajkowanie profilu Notatnika, dodawanie go do obserwowanych, dzielenie się tą wiadomością, polubienie profilu wydawnictwa, uśmiech do kogoś kto właśnie jest przy Was lub do pierwszej napotkanej osoby, ciepła myśl o kimś bliskim, a w tej chwili fizycznie odległym, dorzucenie się do jakiejś zbiórki na cele charytatywne jeszcze przed Bożym Narodzeniem - to Wasza decyzja, do której mogę jedynie Was zachęcać. Moje serducho będzie się radowało.
Czas trwania konkursu: od 21.31 dnia 15 grudnia 2016 do godziny 21.29 dnia 21 grudnia. 
Wszystkie wątpliwości będę rozstrzygał w tym poście. Wszyscy uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach konkursu.
Powodzenia. 
Poniżej jeszcze kilka słów o książce, która jest nagrodą. I coś muzycznego.

 „Serce z popiołu” – namiętność i strach splecione w morderczym uścisku. Czy tajemnica domniemanej śmierci Charlie zostanie wyjaśniona? Oto zaskakujący finał trylogii Kathrin Lange.
Juli miała nadzieję na wspólne życie u boku Davida, który usiłował sobie przypomnieć, jaki był jego udział w wydarzeniach związanych z tragiczną śmiercią Charlie, jego dziewczyny. Rozwiązanie ich utrapień przychodzi zupełnie nieoczekiwanie: Charlie żyje! David nie musi się już za nic obwiniać, a on i Juli mogliby odtąd żyć długo i szczęśliwie. Problem jednak w tym, że piękna Charlie poruszy niebo i ziemię, by odzyskać byłego narzeczonego, podczas gdy Juli, prześladowana przez ducha, powoli popada w obłęd. David dostrzega tylko jedną możliwość, by ochronić swoją obecną ukochaną: musi z nią zerwać. Kiedy Juli zaczyna doświadczać coraz bardziej przerażających wizji, postanawia skończyć z klątwą raz na zawsze – nawet jeśli będzie musiała poświęcić wszystko, co jest jej drogie…
„Serce z popiołu” to niezwykle emocjonujący love thriller ukazujący dalsze losy bohaterów „Serca ze szkła” i „Serca w kawałkach”. Trzecia część trylogii zainspirowanej słynną powieścią gotycką „Rebeka” rozgrywa się na zimnej i nieprzystępnej wyspie. Ujawniane przez jej mieszkańców tajemnice i porywający finał na skraju urwiska czynią z lektury tej historii niezapomniane przeżycie. Barwnie zarysowane postaci i zawiłe losy uczucia między bohaterami sprawiają, że od „Serca z popiołu” nie sposób się oderwać.


6 komentarzy: