niedziela, 19 sierpnia 2012

Gavin's story, czyli kolejny raz zerkam na Sundance

Najpierw kilka słów o kolejnym znalezisku na kanale Sundance. Niewiele można o filmie się dowiedzieć z sieci - nie ma ani plakatów, ani zwiastunów w sieci. Z tego co zdążyłem się zorientować ten nakręcony w Irlandii filmik to jedna z 4 części szerszego projektu opowiadającego o różnych problemach społecznych. Cztery historie - każdy z krótkich (45 minut) filmików to jeden człowiek i jego problemy.
Gavin's story to dramat obyczajowy, historia 14 latka - jeden dzień z jego życia - szarego i raczej bez wielkich powodów do radości. Gavin ani nie ma dobre sytuacji rodzinnej, materialnej, ale też wciąż jest wyśmiewany przez kolegów z powodu jąkania. Chłopak rano kłóci się z matką, od której chce wyciągnąć kasę na zabawkę do swojej kolekcji. Gdy tam odmawia Gavin co prawda wyrusza do szkoły, ale widać, że z góry zaplanował sobie coś zupełnie innego. Po drodze spotyka jeszcze jednego kolegę i razem wyruszają na wagary. Kamera podąża ich śladami pokazując zarówno i różne wydawało by się ważne sytuacje (jakieś spotkania ze znajomymi, kradzieże, wizyta do ojca Gavina, który mieszka osobno, kłótnie) jak zupełnie bezmyślne snucie się po mieście, jakieś półsłówka, którymi porozumiewają się chłopcy. W tej opowieści liczy się nie tylko to co się wydarzy, ale też sam klimat, środowisko w jakim oni dorastają, co jest dla nich ważne i jak według nich trzeba walczyć o prawo do szacunku, akceptacji. Przyznam, że to trochę dołujące, bardzo naturalistyczne i niełatwe kino, ale to może być np. fajny materiał do rozmów z młodzieżą, do odgrywania różnych scenek, poszukiwania innego rozwiązania, zakończenia. Poszukam kolejnych części tego projektu, który zdaje się był przeznaczony dla telewizji.

A teraz o konkursie. Poniżej znajdziecie zdjęcie z pewnego filmu. Niedługo pewnie wrzucę recenzję, ale póki co dla chętnych jest on do zdobycia (oryginalne dvd od dystrybutora).
Wystarczy napisać tytuł filmu i przesłać go mailem na adres przynadziei@wp.pl. Czas do piątku 25 sierpnia do godziny 12.00. Jeżeli zgłosi się więcej osób z prawidłowymi odpowiedziami zarządzę dogrywkę. W piątek 25 sierpnia o godzinie 20.00 każdy dostanie zwrotnie pytanie dodatkowe, na które będzie trzeba udzielić odpowiedzi. Wtedy - wygrywa już pierwszy :)

A na koniec jeszcze coś muzycznego i wspomnienie z roku ubiegłego


9 komentarzy:

 1. Niestety nawet mój syn, kinoman nie potrafi zgadnąć, a cóż dopiero ja, która żadnych nowości nie ogląda.
  Stwierdził, że to chyba kino norweskie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co zrobić, podpowiadać nie mogę :( następnym razem wrzucę jakąś literacką - może wtedy się uda

   Usuń
 2. Rzeczywiście ciężko cokolwiek znaleźć o tym filmie. Szkoda, zobaczyłbym.

  Odpowiedź przesłana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. strasznie wszystkich przepraszam!
  - dzień wcześniej zdecydowałem, że idę na nocny maraton filmowy z Woody Allenem - ustawiłem wydawało mi się, że program pocztwowy prawidłowo, by wiadomość wyszła o 20. Dziś półprzytomny jeszcze siadam do kompa by wszystko sprawdzić a tu d...

  przepraszam raz jeszcze i

  pytanie dodatkowe wyślę do wszystkich dziś o 20.00

  pozdrawiam

  Robert

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. gratulacje! podeślesz na e-mail adres do wysyłki?

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Stanowczo mam za wolny internet. ;)

   Usuń
  2. ach minimalna różnica - a wysyłałem jak najszybciej równolegle - 7 wiadomości - nie chciałem zbiorczej aby adresów nie udostępniać

   Usuń