środa, 12 stycznia 2011

Kot, który rozmawiał z duchami, czyli literatura niezobowiązująca

Książki są nie tylko po to aby czegoś się z nich dowiedzieć, czy coś przemyśleć ale czasem choćby po to aby się przy nich odprężyć. I myśląc o takiej literaturze od razu przychodzi mi do głowy cała seria książeczek autorstwa Lilian Jackson Braun - tomów tego wyszło chyba 30, ale spokojnie można sięgać po nie pojedynczo. Co jest takiego wyjątkowego w tym cyklu? Specyficzny klimat małej społeczności, oprócz zagadki kryminalnej mamy mnóstwo ciekawych postaci wokół naszego bohatera no i to co najważniejsze: pomysł. A pomysł w skrócie sprowadza się do tego, że wszystkie zagadki rozwiązuje wcale nie główny bohater tych powieści - dziennikarz Jim Qwilleran, który po otrzymaniu spadku zostaje milionerem - filantropem i zmienia rzeczywistość małego miasteczka. Zagadki te rozwiązuje jego kot Koko - a właściwie nawet dwa koty syjamskie (ale ten drugi to kotka Yum Yum i wg autorki nie ma aż tak wielkich uzdolnień bardziej skupiona na swojej urodzie i wygodzie :)) 
Ciepła atmosfera niewielkiej społeczności (mimo pewnych mniej sympatycznych wydarzeń, często powodowanych przez przybyszów z zewnątrz, ale które przecież zawsze są wyjaśnione a sprawcy ukarani), poczucie humoru bohatera, opis jego kolejnych inwestycji w miasto i wreszcie świetnie uchwycone dziwne zwyczaje kotów - to wszystko sprawia, że czyta się to z uśmiechem i na luzie. Kto lubi Agatę Christie ten może spodziewać się lektury na podobnym poziomie tyle, że czas akcji i język powieści są już bardziej współczesne. Akcji ani tego kto zabił oczywiście nie zdradzę, ale lekturę polecam.

ps. Jakby ktoś słyszał o jakiejś starszej pani, (która być może okaże się, tak jak w powieści, że znała moją babcię) która chce przepisać komuś wielki majątek to oświadczam, że jestem chętny. Kota już mam, niewielkie miasteczko gdzie warto tę kasę zainwestować (np. budując teatr) też znam i chętnie pewną część funduszy tu wykorzystam. Kto wie, może mój kot ma równie wielkie zdolności detektywistyczne, a tylko warunki (brak milionów) obu nam nie pozwoliły dotąd rozwinąć skrzydeł...

1 komentarz:

  1. ha, ha, ha, ciekawa książka wnioskując z Twojej recenzji :D też mam kota, może także ma talent detektywistyczny...?

    OdpowiedzUsuń