Ciekawy, klimatyczny zbiór opowiadań pisarza, którego talent doceniany jest zarówno w Izraelu jak i USA. Bohaterowie Gefena są jakby trochę zawieszeni w pewnym momencie swojego życia - u niektórych jest to już kres życia, u innych jego pełnia - są w jakimś momencie, który niby jest zwykły, ale jednak w pewien sposób wyjątkowy. Muszą bowiem dokonać pewnych rewizji, zobaczyć coś w inny sposób, podjąć jakieś decyzje lub po prostu poddać się biegowi wydarzeń.
Niby nie dzieje się tu nic super dramatycznego, a mimo to z ciekawością wchodzimy w kolejne historie, doceniając wyobraźnię autora. Miesza on bowiem czasem to co realne, z wydarzeniami jakby z innej rzeczywistości, niewytłumaczalne.
Również bohaterowie nie zawsze zachowują się racjonalnie, intrygują i zaskakują. Po co udawać, że wyjechało się do Berlina i z pieczołowitością zapełniać swoje media społecznościowe zdjęciami stamtąd, skoro wciąż człowiek chowa się w niewielkim mieszkanku w Izraelu? Czemu ma służyć aplikacja do łapania albo nawet do zmieniania snów? Czego nauczyć się można na szkoleniach organizowanych przez firmę "Sens życia"? Czy powoływanie do służby wojskowej ludzi po 80 ma sens i czemu ci staruszkowie tak pragną wykazać swoją przydatność?
Sprawdźcie sami.
Odrobina poczucia humoru, fantazji, ale i ciekawych pytań natury filozoficznej. Młodziutki autor, dzięki temu, że dostał rekomendację znanych pisarzy jak Amos Oz, czy Etgar Keret, swoim debiutem zwrócił na siebie uwagę w wielu krajach. I zdecydowanie wart jest uwagi!
Ludzkie relacje, wybory, zakręty życiowe, wyzwania - to niby nic nowego, ale tło na którym kreśli to wszystko Gefen chwilami potrafi zaskoczyć. Mimo jednak kosmicznych lub niezwykłych okoliczności, to wciąż tacy sami ludzie jak my.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się ciut więcej o książce, zerknijcie na film z rozmową nagraną z tłumaczką "Jerozolimskiej plaży" Anną Halbersztat - kliknijcie tu:
https://www.facebook.com/centrumkulturyjidysz/videos/217910401153360
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz