wtorek, 2 lipca 2024

Wenus w futrze, czyli rozedrganie

Po raz kolejny studenci Akademii Teatralnej mnie zaskakują. Nie umiem inaczej określić emocji jakich doświadczyłam po wyjściu z tego spektaklu jak właśnie rozedrganie. Podobnie odbieram też postać reżysera graną przez Adama Stasiaka.


Przychodzi aktorka do reżysera. Chce zagrać w jego nowym projekcie. Zmusza go do wspólnego czytania scenariusza, które niemal natychmiast przeradza się w starcie dwóch osobowości. On jako autor i reżyser, w pewnym momencie zaczyna tracić kontrolę nad własnym dziełem; ona zdobywając przewagę nad nim staje się królową i z tej pozycji zaczyna go traktować jak chce. On zdaje się być bezbronny, bo pozwalając na to uchylił rąbka tajemnicy o sobie samym. Ona, świadoma tego, pokazuje mu to do czego sam przed sobą bał się przyznać. A jego skrytym pragnieniem jest zostać zdominowanym przez piękną kobietę, być jej niewolnikiem i być podle traktowanym. Pragnie kobiety tyranki, pięknej bogini, która dręcząc go, jednocześnie będzie go kochała. Ona, Wanda (Julia Banasiewicz), w jego oczach chce uchodzić za niewinną istotę, która spotkała zboczeńca. Uświadamia mu, że pociąga go sado-maso. On widzi w tym chemię namiętności, mówi jej o miłości połączonej przez perwersje. Jednak dla niej to również walka klas i płci, więc z nawiązką spełnia oczekiwania reżysera. Oboje odgrywają przed nami taniec namiętności, fascynacji, dążenia o wpływy, bitwy o dominację.
fot. Tomasz Jakub Motyka
za stroną https://tcn.at.edu.pl



Ta gra między nimi początkowo Wandę bawi. Jednak żeby kochać trzeba też podziwiać. Czy niewolnikiem można się długo zachwycać


Ten spektakl jest tak niejednoznaczny, że można go odczytywać na wiele sposobów i w tym tkwi jego moc. Błyskotliwe dialogi, wartka akcja są atutem, jednak potrzebują do tego dobrej obsady. Julia Banasiewicz i Adam Stasiak wywiązali się z tego zadania wyśmienicie. 

Brawo.

Polecam

MaGa




TCN – „Wenus w futrze” na podstawie dramatu Davida Ivesa „Venus in Fur”
Przekład tekstu na język polski: Jacek Kaduczak
Reżyseria, adaptacja tekstu, obsada: Julia Banasiewicz, Adam Stasiak
Opieka artystyczna: Michał Walczak
Scenografia i reżyseria świateł: Julia Pakuszewska, Oliwia Pakuszewska, Jakub Wiązowski
Zdjęcia i fotosy: Tomasz Jakub Motyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz