Strony

sobota, 26 grudnia 2020

Nie ma, czyli pamieć, tęsknota, odchodzenie

Chyba jutro pierwsze z podsumowań tego roku, na początek muzyka i teatr. I wszyscy wiemy jaki ten rok był dla kultury, a szczególnie dla wydarzeń dziejących się na scenach. Smutno bardzo.
Żeby jednak dopełnić spisów całorocznych jeszcze jedna notka. Dość wyjątkowa, bo ten spektakl od początku powstawał jako pewnego rodzaju hybryda, więc potem wymuszone przejście na transmisję online zadziało się może bardziej naturalnie niż w innych przypadkach. I choć nie przepadam za oglądaniem przedstawień teatralnych online, to tym razem obejrzałem z ciekawością. Projekt na pewno dość odważny, sam tekst też niełatwy, to nie jest rzecz z tych lekkich, łatwych i przyjemnych, forma też wymagająca, chwilami dość statyczna. Warto jednak dać szansę, bo aktorzy Teatru Żydowskiego pod okiem Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, wydobyli z "Nie ma" Mariusza Szczygła naprawdę bardzo dużo. 


Sam autor zresztą też się pojawia na ekranie, w pewnego rodzaju wprowadzeniu. I choć mówi jak zwykle ze swadą, to w przypadku ostatecznego montaży, mam wrażenie, że coś nie do końca zagrało i jest kilka zupełnie niepotrzebnych powtórzeń w tym co mówi. Duże brawa za to za miejsce, które wybrano do kręcenia zdjęć do "Nie ma" - przestrzenie, światło, pewnego rodzaju surowość jeszcze bardziej kierują uwagę na aktorów, na ich emocje, na słowa.
"Nie ma" jak wspomniałem jest dość specyficznym reportażem, to intymne, chwilami jakby niedopowiedziane rozważania na temat utraty, na temat odchodzenia. Projekt teatralny może sprawiać podobne, może chwilami chaotyczne  wrażenie, ale tak jak i książka budzi spore emocje. Intro, a potem kilka epizodów, jakby równolegle do śledzenia, do wybierania, do poruszania się pomiędzy nimi w różnych kierunkach - tu rozwiązanie interaktywnej platformy sprawdza się idealnie. Słowa. Niewiele ruchu, gestów. Słowa. I milczenie. Bo ono czasem ma równie duże znaczenie. I aż by się chciało wracać do niektórych fragmentów, pozwolić na to, by wybrzmiały raz jeszcze. Oglądałem to pół roku temu, ale chyba wrócę niedługo do tego spektaklu raz jeszcze wkrótce.
Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Jerzy Walczak po prostu świetni. 

Spektakl „Nie ma” jest dostępny na platformie www.niema.online w cenie 15 PLN (dostęp na 24 godziny).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz